ଆପଣ କପଡାର ‘S, M, L,…, 36, 38…’ ସାଇଜକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ? ବର୍ତମାନ ଏହି ସମସ୍ୟାର ମିଳିଯିବ ସମାଧାନ,ଜାଣନ୍ତୁ ୟା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

ସପିଂ କରିବା ସମୟରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କ’ଣ? ସମସ୍ୟା ହେଉଛିଯେ, ଭାରତୀୟମାନେ ନିଜ ମାପ ଅନୁଯାୟୀ ପୋଷାକ ମିଳିବା। ବେଳେବେଳେ ଆମେ ଆମର ପୋଷାକକୁ ଆମେରିକାରେ ଏବଂ କେତେବେଳେ ୟୁକେ ଆକାରରେ ଖୋଜୁ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଆମେ ଛୋଟରୁ ନେଇ ଅତିରିକ୍ତ ବଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଣନାକୁ ବୁଝୁ। ଅନଲାଇନ ସପିଂ ସମୟରେ, ଏହି ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଡ ହୋଇଯାଏ। ଗୋଟିଏ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଛୋଟ ଆକାର ତୋ ଅନ୍ୟ ବ୍ରାଣ୍ଡର ବଡ଼ ଆକାର ଠିକ ମାପ ହୋଇଥାଏ। ବେଳେବେଳେ କୌଣସି ପୋଷାକ ଭଲ ଭାବରେ ମାପି ହୁଏନାହିଁ ଏବଂ ଆମେ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା କରିଥାଉ। କାରଣ କପଡା ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତୀୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତିଆରି ହୋଇନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ହେବନାହିଁ, ଭାରତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପୋଷାକର ବଜାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଆକାର ଅନୁଯାୟୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ବୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଏନଆଇଏଫଟିର ପଦକ୍ଷେପ:-

୧୩୫ କୋଟି ଲୋକ ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶକୁ ସାଇଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ସମ୍ଭବ କି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛିଯେ, ଭାରତର ଡିଜାଇନ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ସହଯୋଗରେ ଦେଶର ୨୫୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଭାରତର ଆକାର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। ବୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଫ୍ୟାଶନ ଏଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମିଳିତ ଭାବରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ମାପ ଖୋଜିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ୨୦୧୯ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ବାଲାନ୍ସରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

୬ ଟି ସହରରୁ ଦେଶର ସାଇଜ ବାହାରିବ:-

ଦେଶର ୬ଟି ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ଲୋକଙ୍କ ମାପ ନେଇ ଏହା ବୁଝାଯିବଯେ, ଭାରତୀୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସାଇଜ ଚାର୍ଟ କିପରି ତିଆରି କରାଯିବ। ଦିଲ୍ଲୀ ବ୍ୟତୀତ ମୁମ୍ବାଇ, ଚେନ୍ନାଇ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, କୋଲକାତା ଏବଂ ଶିଲୋଙ୍ଗରେ ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ଏହି ସହରଗୁଡିକୁ ଏଥିପାଇଁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି କାରଣ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ସ୍ଥିତିର ଆକାଉଣ୍ଟ ବଦଳିଥାଏ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ସର୍ଭେକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଜି ମିଡିଆ ମଧ୍ୟ ଏହି ସର୍ଭେରେ ଭାଗ ନେଇଛି। ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲାଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟମାନେ ନିଜ ମାପ ଅନୁଯାୟୀ ପୋଷାକ ପାଇବା ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପୋଷାକ ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ବହୁତ ଲାଭ ପାଇବେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୦ ରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପୋଷାକ ଫିଟିଂ ସ୍କେଲରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହୋଇଥାଏ କାରଣ ସେମାନେ କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଠିକ ମାପ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ବୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ବୁଝିଥିଲେ।

ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗର ଭାରତର ଆକାର:-

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁଯେ, ଆକାର ମାପିବା ପାଇଁ ଏହି ସର୍ଭେରେ କୌଣସି ଟେଲର ବସି ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଏହି ଆକାରଗୁଡିକ ପାରମ୍ପାରିକ ଇଞ୍ଚ ଟେପରୁ ନିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ୩ ଥ୍ରିଡି ସ୍କାନର ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଯାହା ୧୨୦ ମାପରେ ମାପ କରିଥାଏ। ସମ୍ପ୍ରତି, ଏହି ସ୍କାନର ଗୁଡିକ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏନଆଇଏଫଟି, ସିଲେକ୍ଟ ସିଟି ୱାଲ ମଲ ଏବଂ ଗାଜିଆବାଦର ବୈଶାଲିର ଏକ ସପିଂ ମଲରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସର୍ଭେରେ ଯେକେହି ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ, ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଏକ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଯିବେ।

ଦିଲ୍ଲୀ ପରେ ଅନ୍ୟ ସହରରେ ସର୍ଭେ କରାଯିବ:-

ଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ସମାନ ସ୍କାନରକୁ ଅନ୍ୟ ସହରକୁ ନିଆଯିବ ଯାହାଦ୍ଵାରା କୌଣସି ବିଶୃଙ୍ଖଳା ନହୁଏ। ଅଧା ତଥ୍ୟ ପାଇବାର ୬ ମାସ ପରେ, ତଥ୍ୟର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ। ଏହାପରେ ବାକି ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ନିଜସ୍ୱ ସାଇଜ ଚାର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ। ତା’ପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପୋଷାକର ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ ସମାନ ଆଧାରରେ ପୋଷାକ ତିଆରି କରିବାକୁ କୁହାଯିବ। ବୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ରପ୍ତାନିରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *