ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଲୁଥିଲେ ନିରୀହ ପିଲା, ପୁଣି ମିଳିଲା ଏମିତି ଅବସ୍ଥାରେ…..

ଦେଶ-ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଥର ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଶୁଣାଯାଏ, ଯାହା ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ। ରୁଷରୁ ଏଭଳି ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଯେଉଁଠାରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ହଜିଯାଇଥିବା ଝିଅକୁ ତିନି ଦିନ ପରେ ଚମତ୍କାର ଭାବରେ ସୁରକ୍ଷିତ ମିଳିଯାଇଥିଲେ। ଏଥିସହିତ, ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛିଯେ, ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରୁ ଏହି ଝିଅଟି ମିଳିଛି, ବଣୁଆ ଭାଲୁ ଏବଂ ଗଧିଆ ସେଠାରେ ବୁଲନ୍ତି।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁକି, ୧ ବର୍ଷର ଜଣେ ଛୋଟ ଝିଅ ପିଲା ନିଜ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ପାର୍କରେ ଖେଳୁଥିଲା ଏବଂ ସେଠାରୁ ଖେଳିବା ସମୟରେ ହଠାତ ହଜି ଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୋଜାଖୋଜି କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ମିଳିଲେ ନାହିଁ। ତାଙ୍କ ବାପାମା ପାର୍କର ଚାରିପାଖରେ ଖୋଜିଥିଲେ, ଏପରିକି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଖୋଜାଖୋଜି କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ପାରିଲାନାହିଁ। ଶେଷରେ ତିନି ଦିନ ପରେ ସେ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରେ ମିଳିଥିଲେ ଏବଂ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛିଯେ, ସେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଦିନ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହିଲେ।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର କଥା ହେଉଛିଯେ, ‘ଦ ମିରର’ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧ ବର୍ଷର ଝିଅଟି ତାଙ୍କ ଘର ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ପାର୍କରୁ ଖସି ପଳାଇ ଯାଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହଜିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଆଗାମୀ ତିନି ଦିନ ଧରି ତାଙ୍କର କୌଣସି ଠିକଣା ନଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ମା ସହିତ ପାର୍କରେ ଖେଳୁଥିବା ସମୟରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଯାଇ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଏହି ସବୁ ଘଟିଥିଲା। ​ଝିଅଟି ଜଙ୍ଗଲରେ ହଜି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ବାପାମା ତାଙ୍କୁ ଆଖ ପାଖରେ ଖୋଜୁଥିଲେ।

ଏଥିସହିତ, ଯଦି ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଯେଉଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଝିଅଟି ହଜି ଯାଇଥିଲା ସେଥରେ ବଣୁଆ ଭାଲୁ ଏବଂ ଗଧିଆମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ଥିଲା। ତିନି ଦିନ ଧରି ସେହି ଝିଅର କୌଣସି ଠିକଣା ନଥିଲା। ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜୁଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜାଯାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ, ଲୋକମାନେ ଅନୁମାନ କଲେଯେ, ତାଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ଏକ ବଣୁଆ ଯନ୍ତୁ ଖାଇଥିବେ। କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ତିନି ଦିନ ପରେ ଘରୁ କିଛି କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଝିଅଟି ମିଳିଥିଲେ।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଝିଅଟିର ଚିତ୍କାର ଶୁଣିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଦଳ ସେହି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଝିଅଟି ଏକ ଗଛ ନିକଟରେ ମିଳିଲା, ସେ ଗଛ ପାଖରେ ଠିଆ ହୋଇ ଜୋର ଜୋରରେ ପାଟି କରୁଥିଲା। ଲୋକମାନେ ଦୌଡ଼ି ଯାଇ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଗଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କଲେ। ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ଶେଷରେ ଝିଅଟି ଶାନ୍ତ ହୋଇଗଲା।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଝିଅଟିକୁ ସମସ୍ତ କୀଟପତଙ୍ଗ କାମୁଡ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକଯେ, ସେହି ଜଙ୍ଗଲରେ ବହୁତ ବିପଜ୍ଜନକ ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ଥିଲେ। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ଝିଅଟି ୨ ରାତି ୩ଦିନ ସେଠାରେ ରହିଥିଲା। ଝିଅଟିର ବାପାମା ମଧ୍ୟ ଆଶା ଛାଡିଦେଇଥିଲେଯେ, ସେମାନଙ୍କ ଝିଅ ଫେରି ପାଇବ, କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଏଯେ, ଜାକୋ ରାଖେ ସାଇୟା, ମାରି ସକେ ନା କୋୟ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରବାଦଟି ପୁଣି ଥରେ ସତ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *