ଚୁଡି ପିନ୍ଧେଇବା ବାହାନାରେ ଯୁବକ ନାବାଳିକାଙ୍କ ସହିତ କଲା ବଦମାସୀ, ଏହି ନିୟମ ଦ୍ଵାରା ଅଭିଯୋଗ କଲେ ତିନୋଟି ମାମଲା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ଇନ୍ଦୋରରେ ଜଣେ ଚୁଡି ବିକାଳି ଯୁବକଙ୍କ ସହିତ ମାରପିଟର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗୋଲୁ ଉର୍ଫ ତସଲିମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତିନୋଟି ନକଲି ପରିଚୟ ପତ୍ର ରଖିବା ଏବଂ ନାବାଳିକାକୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗୁରୁତର ବିଭାଗ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଯୁବକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ବାଣଗଙ୍ଗା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି। ଯୁବକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅଛିଯେ, ସେ ଇନ୍ଦୋରର ବାଣଗଙ୍ଗା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଗୋବିନ୍ଦ ନାଗରରେ ଚୁଡି ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ନାମ ବଦଳାଇ ଏବଂ ସେ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଯୁବକ ଭାବରେ ଯାଇଥିଲେ। ଯୁବକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ ତିନୋଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ତାଙ୍କ ସହିତ ତିନୋଟି ନକଲି ଆଇଡି କାର୍ଡ ପାଇବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା, ଦ୍ୱିତୀୟରେ ସେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋସ୍କୋ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ତୃତୀୟ ମାମଲା ହେଉଛି ତାଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ, ଯେଉଁଥିରେ ପୋଲିସ ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି।

ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଛାତ୍ରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୨ ତାରିଖରେ, ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ସମୟରେ, ଯୁବକ ଚୁଡି ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ, ଯିଏକି ତାଙ୍କ ନାମ ଗୋଲୁ ବାପା ମୋହନ ସିଂ କହିଥିଲେ। ଚୁଡି ବିକ୍ରି କରୁଥିବାବେଳେ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ପୋଡିଯାଇଥିବା ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ହିଁ ଛାତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ମା ସହିତ ଚୁଡି କିଣିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଟଙ୍କା ଆଣିବା ପାଇଁ ମାଆ ଭିତରକୁ ଗଲେ, ଯୁବକ ଜଣକ ଝିଅକୁ ଚୁଡ଼ି ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଅସଦାଚାର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଝିଅଟି ଚିତ୍କାର କଲାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଯୁବକ ଜଣକ ଦୌଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକମାନେ ତାକୁ ଧରି ପିଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଯୁବକଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ତିନୋଟି ଆଧାର କାର୍ଡ ମିଳିଛି। ଗୋଟିଏ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ତାଙ୍କ ନାମ ଅସଲମ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିରେ ତସଲିମ ପିତା ଅଲି ଲେଖାଯାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତା ପାଖରେ ଅର୍ଦ୍ଧ ଜଳିଯାଇଥିବା ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ନାମ ମୋହନ ସିଂ ଲେଖାଯାଇଥିଲା। ଚୁଡି ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ରାଜକୁମାର ଭଟନଗର, ରାକେଶ କୁମାର ଏବଂ ବିବେକ ଭାୟା ନାମକ ତିନିଜଣ ଯୁବକ ଚୁଡି ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ଏହି ଘଟଣାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଧିକ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରବିବାର ଦିନ ରାତିରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୋଟୱାଲୀ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ରାକସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପୋଲିସ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ଘଟଣାରେ ସରକାର ମଧ୍ୟ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ନରୋତ୍ତମ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତିଯେ, “ମାଡ ଦିଆଯାଉଥିବା ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ହାତରେ ଚୁଡି ପିନ୍ଧିବା ନାମରେ ଅଶ୍ଳୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଖୋଜିଥିଲେ। ଏହାସହିତ ଅନେକ ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ବିଷୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।”

ଏଥିସହିତ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓବଇସି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତିଯେ, “ଇନ୍ଦୋରରେ ଚୁଡି ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ତସଲିମଙ୍କୁ ଜଣେ ଉଗ୍ରବାଦୀମାନେ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ତସଲିମ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଛି। ତସଲିମର ଅପରାଧ ହେଉଛିଯେ, ଜଣେ ମୁସଲମାନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଚୁପଚାପ ଲିଞ୍ଚ କରାଯାଇ ନଥିଲା। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ବାହାନା କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିର୍ବାଚିତ ସରକାର ଏବଂ ଉଗ୍ରବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଲା ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.