ସଇତାନ ତାଲିବାନ : ନେଲ ପଲିସ ଲଗାଇବାରୁ କାଟିଦେଲେ ଆଙ୍ଗୁଠି, ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧିବାରୁ ବେକରେ ଚାବୁକ ମାଡ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏହି ସମୟରେ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି | ଏହି ସମୟରେ ଏହି ଦେଶ ଉପରେ ତାଲିବାନର କବଜା ରହିଛି | ତାଲିବାନ ମିଡ଼ିଆ ସାମ୍ନାରେ ତ ଶାନ୍ତିର କଥା କହିଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ଫଟୋ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆସୁଛି, ସେଥିରୁ ଏହା ଲାଗୁଛି ଯେ ତାଲିବାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଏକ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଅଟେ | ତାଠାରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିନାହିଁ |

ଏହି କାରଣରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଭାରି ଭିଡ ଦେଖାଯାଇଥିଲା | ଏଠାରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଭିତରେ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକ ଏବଂ ବାହାରେ ତାଲିବାନର ଯୋଦ୍ଧା ମାନେ ଅଛନ୍ତି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନାଗରିକ ତାଲିବାନ କବଳରୁ ବାହାରି ପଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ଅନେକ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ନିଜ ଦେଶ ଛାଡି ସାରିଲେଣି | ସେହିପରି ଯେଉଁମାନେ ଅଟକି ଯାଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପିଟାଯାଉଛି, ଧମକ ଦିଆଯାଉଛି |

ତାଲିବାନର କ୍ରୁରତାକୁ ଏହି କଥାରୁ ଅନୁମାନ କରିହେବ ଯେ ସେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନେଲପଲିସ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇବାକୁ ଦେଉନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଦଣ୍ଡ ରୂପରେ ସେମାନଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠି କାଟି ଦେଉଛି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ତାଲିବାନ ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧିବା ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧୁଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଲୋକଙ୍କୁ ସେ ଚାବୁକ ମାଡ଼ ମାରୁଛି |

ଏକ ଅନ୍ୟ ଅଂଚଳରେ ଜଣେ ଆଫଗାନି ଯୁବକ କହିଛି ଯେ କିପରି ସେ କାବୁଲରେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ବୁଲୁଥିଲା | ଠିକ ସେତିକିବେଳେ ସେଠାକୁ ତାଲିବାନର ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଆସିଗଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଇସଲାମକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବାର ଦୋଷ ଲଗାଇଲା | ଏହାପରେ ସେ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ କଲା | ଦି ଟେଲିଗ୍ରାଫର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫେସବୁକରେ ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କିପରି ଦୁଇଜଣ ଯୁବକ ତାଲିବାନ ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କ କବଳରୁ ପଳାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ | ସେହିପରି ଯିଏ ଯାଇପାରି ନଥିଲା, ତାକୁ ଖୁବ ମାଡ଼ ଦିଆଗଲା | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେମାନଙ୍କ ବେକରେ ଚାବୁକ ମରାଗଲା | ସେମାନଙ୍କୁ ଧମକ ମଧ୍ୟ ଦିଆଗଲା |

ଏହା ମଧ୍ୟ ଖବର ଆସିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଟି-ସର୍ଟ ଏବଂ ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି | ତାଲିବାନକୁ ସେମାନଙ୍କ ଜିନ୍ସ ଏବଂ ଟି-ସର୍ଟ ପିନ୍ଧିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ସେଠିକାର ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ଆଫଗାନି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ନଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଲିବାନମାନେ ତାଙ୍କୁ ପିଟିଥିଲେ |

ନିକଟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାବୁଲରେ ପୋଲିସ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ ରହିଥିବା ମୁସ୍କାନ ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନର ଅସଭ୍ୟ ଚେହେରା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦେଖାଇଥିଲେ | ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡି ଭାରତ ଆସିଥିବା ମୁସ୍କାନ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଲିବାନ କ୍ରୁର ଏବଂ ଅସଭ୍ୟ ଅଟେ | ସେମାନେ ଶବଗୁଡିକ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଫଗାନ ଘରୁ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଦରକାର | ଯିଏ ମନା କରିଥାଏ, ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମାରିଦିଆଯାଇଥାଏ | ସେମାନେ ତ ୧୨ ବର୍ଷର ଛୋଟ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ନ୍ତିନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.