ବଦଳିଲା ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ, ବର୍ତ୍ତମାନ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିବା ଭାରି ପଡିବ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି କରାଗଲା ନୂତନ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଭାରତ ସରକାର ପୁଣିଥରେ ଚାଲାଣ ସହିତ ଜଡିତ ନିୟମଗୁଡିକରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି | ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଚାଲାଣ କଟିବାର ୧୫ ଦିନ ପରେ ହିଁ ନୋଟିସ ପହଞ୍ଚିଯିବ | କେନ୍ଦ୍ର ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମଗୁଡିକର ନୋଟିଫିକେସନ ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ପ୍ରମାଣକୁ ରେକର୍ଡରେ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିବାକୁ ପଡିବ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାମଲା ସମାଧାନ ହୋଇନଥିବ | ସେହିପରି ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିବାକୁ ପଡିବ, ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଫୋଟୋ ଦ୍ୱାରା କାମ ହେବନାହିଁ |

ନୂତନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ପାଳନ କରାଯିବା ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ | ଯେପରିକି ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା, ମୋଟରର ଡେସ ବୋର୍ଡରେ ଲାଗିଥିବା କ୍ୟାମେରା, ସ୍ପିଡ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କ୍ୟାମେରା, ସ୍ପିଡ ଗନ, ଅଟୋମେଟିକ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲାଣ ଜାରି କରିବାପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଡିଭାଇସକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ | ଏହା ସହିତ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୟୁନିଫର୍ମରେ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯିବ ଏବଂ ଏହି କ୍ୟାମେରାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରେକର୍ଡିଂ ଅଧୀନରେ ଅଭିଯୋଗ ସମାଧାନ କରାଯିବ | ଖବର ରହିଛି ଯେ ବିହାର, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୧୩୨ ଟି ସହରର ସଡ଼କ ଏବଂ ରାଜପଥ ଜଙ୍କସନରେ ଡିଜିଟାଲ ଉପକରଣକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ |

ନୂତନ ନିୟମ ଆସିବା ପରେ ୪ ବର୍ଷର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଯାତ୍ରୀ କୁହାଯିବ | ଆଜ୍ଞା ହଁ … ନୂତନ ମୋଟର ହ୍ୱିକିଲ ଆକ୍ଟରେ ସ୍କୁଟର, ଆକ୍ଟିଭା, ମୋଟରସାଇକେଲରେ ୪ବର୍ଷର ଅଧିକ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ଯାତ୍ରୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନୂତନ ମୋଟର ବାହାନ ଅଧିନିୟମର ଧାରା 194A ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଚାଲାଣ କଟାଯାଇପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ କାରରେ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଧରାପଡିଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ୧୦୦୦୦ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ୬ ମାସ ଜେଲ ହୋଇପାରେ, ଏବଂ ପୁଣିଥରେ ଏପରି ଭୁଲ କଲେ ୨ ବର୍ଷର ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ୧୫୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ |

ନୂତନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ରେକର୍ଡିଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ | ଏହାସହିତ ଭୁଲ ପାର୍କିଂ, ଅଧିକ ସ୍ପିଡ, ରେଡ ଲାଇଟ ଜମ୍ପ କରିବା, ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରିବା, ସିଟ ବେଲ୍ଟ ନ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟର ବିଭ୍ରାଟ ପରି ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ | ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ଫଟୋରେ କାମ ହେବନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.