କାବୁଲରୁ ଭାରତକୁ ଆସିଥିବା ୭୮ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ଜଣ ଲୋକ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂହ ପୁରୀ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ବାହାର କରିବାର କାମ ଲଗାତାର ଭାବେ ଜାରି ରହିଛି | ଏହାମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ କାବୁଲରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଭାରତକୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ୭୮ ଜଣ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ଜଣ ନାଗରିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛନ୍ତି | ଏଥିରେ ସେହି ୩ଜଣ ଶିଖ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଗୁରୁଦ୍ୱାରରୁ ଗୁରୁ ଗ୍ରନ୍ଥ ସାହିବ ନେଇ ଆସିଥିଲେ | କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହରଦୀପ ସିଂହ ପୁରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିଲେ |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସଂକ୍ରମିତ ଜଣାପଡ଼ିଥିବା କୌଣସି ରୋଗୀଠାରେ ମଧ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ ମିଳିନାହିଁ | କାବୁଲରୁ ଭାରତକୁ ଅଣାଯିବା ପରେ ଏହି ରୋଗୀଙ୍କର କୋଭିଡ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୧୬ ଜଣ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛନ୍ତି | ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖରେ କାବୁଲ ଉପରେ ଆଫଗାନର ଯୋଦ୍ଧମାନେ କବଜା କରିଥିଲେ, ଯାହାପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ ତାରିଖରୁ ହିଁ ସେଠାରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ବାହାରକୁ ବାହାର କରାଯିବାର କାମ ଜାରି ରହିଛି |

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂହ ପୁରୀ କଣ କହିଛନ୍ତି ?

ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂହ ପୁରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଆଣିବାର ଅଭିଯାନର ରାଜନୀତିକରଣ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସବୁବେଳେ ନିର୍ଯାତିତ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନ କବଜା କରିବାପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୬୨୬ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଅଣାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୨୨୬ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | ଭାରତକୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୭୭ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଶିଖ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଏହି କଷ୍ଟକର ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବାପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଭାରତ ମାତାଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି |

ହରଦୀପ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଗୁରୁ ଗ୍ରନ୍ଥ ସାହିବଙ୍କ ତିନୋଟି ପବିତ୍ର ରୂପକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ତଥା ଭାବପ୍ରବଣ ଅନୁଭୂତି ଅଟେ | ଗୁରୁ ଗ୍ରନ୍ଥ ସାହେବଙ୍କର ତିନୋଟି କପି ନୂଆ ମହାବୀର ନଗର ସ୍ଥିତ ଗୁରୁ ଅର୍ଜନ ଦେବ ଜୀ ଗୁରୁଦ୍ୱାରକୁ ନିଆଯିବ | ପୁରୀ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ, “ମତେ କାବୁଲରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଗୁରୁ ଗ୍ରନ୍ଥ ସାହେବ ଜୀଙ୍କର ତିନିଟି ‘ସ୍ୱରୂପ’ର ସେବା କରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ମିଳିଛି |”

ସେହିପରି ତାଲିବାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇଯିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ କରିଦେଉ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନର ଦୋହା ସ୍ଥିତ ମୁଖପାତ୍ର ସୁହେଲ ଶାହିନ ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ‘ରେଡ ଲାଇନ’ ଅଟେ ଏବଂ ଆମେରିକା ସୈନିକଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସମୟ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏକ ଉତ୍ତେଜନାର ପଦକ୍ଷେପ ହେବ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ତାଲିବାନର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱକୁ କରିବାକୁ ପଡିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *