ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରେ ତାଲିବାନ : “ମୋର ପିଲାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ନିଅ, ତୁମକୁ ମଣିଷପଣିଆର ରାଣ”

କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମୁଁ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲି। ସମୟ ସହିତ କ୍ଷତ ଭଲ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ କମିଗଲା। କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଯାହାକି ମୋ ଅବଚେତନାରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ରହିଆସିଛି, ତାହା ହେଉଛି ଏକ ନିବେଦନ। ‘ଭାଇ, ମୋ ପିଲା। ମୋର ପିଲା। ‘ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ କ’ଣ ହୋଇଥିଲା ମୋର କୌଣସି ସ୍ମରଣ ନାହିଁ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯେପରି କେହି ଜଣେ ମୋ ସ୍ମୃତିରୁ ଏହାକୁ ଲିଭାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୋର ମନେ ଅଛି ତୋ, କେବଳ ଏକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ମୁଁ ମୋ ପୁଅ ବିଷୟରେ ଅନୁରୋଧ କରୁଥିଲି।

ମୋ ମନରେ ସେତେବେଳେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଚିନ୍ତା ଥିଲା। କାରରେ ମୋ ପରିବାର ସହିତ ବସିଥିବା ମୋ ପୁଅ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି କି ନାହିଁ ଏବଂ ମୁଁ ଚିତ୍କାର କରୁଥିଲି – ‘ଭାଇ, ମୋ ପିଲା, ମୋ ପିଲା।’ ମୁଁ ଆଇସିୟୁରେ ମୋ ପୁଅକୁ ନଦେଖିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଁ ବିଶ୍ରାମ ନେଇପାରିଲି ନାହିଁ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଫଟୋ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମା ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅଟେ:-

ଆଜି ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଚିତ୍ରରେ ମାଆମାନଙ୍କୁ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୈନିକମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଉଥିବାର ଦେଖିଲି, ସତେ ଯେପରି ମୁଁ ମୋର ହାତ ବଢାଇ ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଯିବି। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେବିଯେ, ଭଉଣୀ, ଚିନ୍ତା କର ନାହିଁ, ଆପଣଙ୍କର ପିଲାମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ।

ଏହି ବ୍ଲଗକୁ ଲେଖିବାବେଳେ ମୋ ହୃଦୟ ମୋ ଆଙ୍ଗୁଠିଠାରୁ ଅଧିକ କମ୍ପିତ ହେଉଛି। ଯେକୌଣସି ମାତା ନିଜ ପିଲାକୁ ନିଜ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ଶିକ୍ଷା ଶିଖାଇଥାଉ- ‘ପୁଅ, ଜଣେ ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ପୁଅ ଦେଇଥିବା ଚକୋଲେଟ ଖାଇବ ନାହିଁ, କିମ୍ଵା ଯଦି କିଛି ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତି ତୁମକୁ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ଯିବାକୁ କୁହନ୍ତି ତେବେ ଯିବ ନାହିଁ।’ ତା’ପରେ ଆମେ ଅଜ୍ଞାତ ବିପଦରୁ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଉ। କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ମାଆମାନେ ହୃଦୟର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ସେହି ଅଜ୍ଞାତ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଦେଶ ବିଷୟରେ ସେ କିଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। କାରଣ ସେ ବୋଧହୁଏ ନିଜକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତିଯେ, ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ଯାହ ମଧ୍ୟ ହେବ, ତାହା ତାଲିବାନର ନିୟମ ଅପେକ୍ଷା ନିହାତି ଭଲ ହୋଇଥିବ। ନଚେତ କିଏ ମା ନିଜ ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ଚାହିଁବ?
ଯେଉଁମାନେ ଥରେ ତାଲିବାନର ଆତଙ୍କରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ, ଏହି ମାଆମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତିଯେ, ଯଦି ପିଲାମାନେ ଏଠାରେ ରହନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁକ ଦିଆଯିବ କିମ୍ବା ପଶୁମାନଙ୍କ ପରି ସେମାନଙ୍କୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଏବଂ ଯଦି ପିଲାମାନେ ଝିଅ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନର୍କର ନିଆଁରେ ଝୁଲି ରହିଯିବେ।

ମୋର ମୁକ୍ତ ଦେଶରେ ଏକ ଆରାମଦାୟକ ଘରେ ଏହା ଲେଖା ଲେଖିବାବେଳେ ମୋ ଆଖି ଲୁହରେ ଭରିଆସୁଛି। କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ସେହି ମାତାମାନଙ୍କ ଉପରେ କ’ଣ ଚାଲିଥିବ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କିଛି ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସରେ ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

କୁହନ୍ତିକି- ପିଲା ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ହୋଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେହି ପିଲାଙ୍କର କଣ ଯିଏ ବିନା କୌଣସି କାରଣରେ ‘ବଡ’ ମାନଙ୍କର ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଦୁନିଆକୁ ନବୁଝି ଦଣ୍ଡ ପାଉଛନ୍ତି। କିଛି ଦିନ ଏମାନଙ୍କର ଫୋଟ ଭାଇରାଲ ହେବ ଲୋକ ପୁଣି ଧୀରେ ଧୀରେ ଭୁଲିଯିବେ।

ଆମକୁ ସହଜରେ ଭୁଲିଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି। ଦୁନିଆର କେଉଁ କୋଣରେ ଜଣା ନାହିଁ, ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମାତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ବୁଲାବୁଲି କରିଥିବେ ଯାହାକୁ ସେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭବିଷ୍ୟତ ଆଶାରେ ସୀମା ପାର କରିଦେଇଥିଲେ। କିମ୍ବା ଜଣେ ମାତା ନିଜ ସନ୍ତାନର ସନ୍ଧାନରେ ଆକାଶରୁ ଚାହିଁ ରହିଥିବେ।

ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହାତ ଯୋଡି ନିବେଦନ କରୁଅଛୁକି, ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ପିଲାଙ୍କର ରାଣ, ଏହି ନିରୀହକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଓ ଏମାନଙ୍କର ମାଁଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ନହେବା ପାଇଁ ପ୍ରାଥର୍ନା କରନ୍ତୁ। ଶୁଣିଛୁକି ଭଗବାନ ସତ ଦୁନିଆକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *