୩୨୫ ଏମଜିରୁ ଅଧିକ ପାରାସିଟାମୋଲ ହୋଇପାରେ ଖତରନାକ,ଚାଲିଯାଇପାରେ ଜୀବନ,ଜାଣନ୍ତୁ ଡାକ୍ତର କଣ କହୁଛନ୍ତି

ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାପାଇଁ ୩୨୫ ଏମଜିରୁ ଅଧିକ କମ୍ବିନେଟେଡ଼ ପାରାସିଟାମୋଲର ଡୋଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଲିଭର ଟକ୍ସିସିଟିର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଡିସିଜିଆଇ ୩୨୫ ଏମଜିରୁ ଅଧିକର କମ୍ବିନେଟେଡ଼ ପାରାସିଟାମୋଲ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କରିଦେଇଛି | ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଡୋଜର କମ୍ବିନେଟେଡ଼ ପାରାସିଟାମୋଲର ବଟିକା ମେଡିକାଲ ଦୋକାନଗୁଡିକରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି |

ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲର ଚିକିତ୍ସକ ଡାକ୍ତର ରାଜେଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଆଦେଶ ଡିସିଜିଆଇ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଛି | ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କମ୍ବିନେଟେଡ଼ ଔଷଧଗୁଡ଼ିକରେ ପାରାସିଟାମୋଲର ପରିମାଣ ୩୨୫ ଏମଜିରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ | ଯେତେବେଳେ କି ଏପରି ଔଷଧ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପାରାସିଟାମୋଲର ପରିମାଣ ୬୦୦ ଏମୀଜୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଦୁଇ ଗ୍ରାମ ପାରାସିଟାମୋଲ ଦିଆଯାଇପାରିବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ୫୦୦ ଏମଜି କିମ୍ବା ଏହାଠାରୁ ଅଧିକର ପାରାସିଟାମୋଲର ଟାବଲେଟ ମଧ୍ୟ ତିନିଥରରୁ ଅଧିକ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପାରାସିଟାମୋଲର ସେବନ ଅନେକ ରୋଗକୁ ଡାକି ଆଣିଥାଏ | ଏଥିରେ ଲିଭର ଟକ୍ସିସିଟିଠାରୁ ନେଇ ଲିଭର ସିରୋସିସ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ସାମିଲ ରହିଛି |

ପାରାସିଟାମୋଲ ମିଶ୍ରଣର ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଔଷଧ ବଜାରରେ ମିଳୁଛି :-

ପାରାସିଟାମୋଲ ସହିତ ଅନ୍ୟ ସଲଟର ମିଶ୍ରଣର ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଔଷଧ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି | ପାରାସିଟାମୋଲର କମ୍ବିନେସନର ୩୨୫ ଏମଜିରୁ ଅଧିକର ଔଷଧ ବାହାରରେ ମଧ୍ୟ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରହିଛି | ସହରରେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟ୍ରିପ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ | ଡକ୍ଟର ରାଜେଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାରାସିଟାମୋଲକୁ ବିଦେଶରେ ସୁସାଇଡ ଟାବଲେଟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହାର ଓଭରଡୋଜ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରେ |

କେମିକାଲ ଆଣ୍ଡ ଡ୍ରଗିଷ୍ଟ ଆସୋସିଏସନ ସଭାପତି ସଞ୍ଜୟ ଉପାଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାରାସିଟାମୋଲ ଏବଂ ତାର ମିଶ୍ରଣରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅନେକ ଔଷଧ ବଜାରରେ ମିଳୁଛି | ଡିସିଜିଆଇର ନୂତନ ଆଦେଶ ଆସିବା ପରେ ଏହି ଔଷଧଗୁଡ଼ିକର ବିକ୍ରି ଉପରେ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ବିକ୍ରେତାମାନଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରାଯିବ, ଯାହାଫଳରେ କମ୍ବିନେସନରେ କେବଳ ୩୨୫ ଏମଜିର ପାରାସିଟାମୋଲ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ |

ସହକାରୀ ଡ୍ରଗ କମିଶନର ଏଜାଜ ଅହମ୍ମଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ବିନେସନରେ ୩୨୫ ଏମଜିରୁ ଅଧିକ ପାରାସିଟାମୋଲର ଔଷଧ ଉପରେ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି | ଏହାକୁ ନେଇ ବଡ଼ ସ୍ତରରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ | ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି ଯେ କମ୍ବିନେସନ ଥିବା ଔଷଧ ଉପରେ ପାରାସିଟାମୋଲର ପରିମାଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ହିଁ ଔଷଧ କିଣନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *