ଗୁଗଲ ଦେଲା ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ବଡ ଝଟକା ! ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଅଛି ଏହି ପପୁଲାର ଆପ୍ଲିକେସନ,ଲୋକମାନେ କହୁଛନ୍ତି ପ୍ଲିଜ୍ ଏମିତି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଗୁଗଲ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ପାଇଁ ଏଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ଅଟୋ ଏପକୁ ବନ୍ଦ କରୁଅଛି, ସେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଗୁଗଲ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟର ଉପଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରୁଅଛି। ଏହି ଖବର ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଦୁଃଖୀ କରିଦେଇଛି। ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ। ଦ ବର୍ଜର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, କମ୍ପାନୀ ଏଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ୧୨ରେ ଫୋନ ସ୍କ୍ରିନ ପାଇଁ ଏଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ଅଟୋ ଏପକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଚ୍ଚି ଓ ଏହାର ଉପଯୋଗକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଗୁଗଲ ସହାୟକ ଉପରେ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ମୋଡର ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ହେବ, ଯାହା ଗୁଗଲ ମ୍ୟାପ୍ସ ଓ ଏଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ଅଟୋ ସକ୍ଷମ କାର୍ଡ ଦୁଇଟି ସହିତ କାମ କରିଥାଏ।

କମ୍ପାନୀ ଦେଲେ ଏହି ବୟାନ:-

କମ୍ପାନୀ ଏକ ବୟାନରେ କହିଲେକି,’ଯେଉଁ ଲୋକ ଫୋନରେ ଏଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ଅଟୋ ମୋବାଇଲ ଏପର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ସେ ଗୁଗଲ ସହାୟକ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ମୋଡରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଏଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ୧୨ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି, ଗୁଗଲ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ମୋଡ ବିଲ୍ଟ ଇନ ମୋବାଇଲ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଅନୁଭବ ହେବ। ଆମ ପାଖରେ ଏହି ସମୟରେ ସେୟାର କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବିବରଣୀ ନାହିଁ।’

କେବଳ କାର ସ୍କ୍ରିନ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏହି ଏପ:-

ଗୁଗଲ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନର ସୂଚନା ଏପ ଜରିଆରେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଦେଉଅଛି। ଫୋନ ସ୍କ୍ରିନ ପାଇଁ ଏଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ ଅଟୋ ଏପର ୟୁଜରଙ୍କୁ କହିଲେକି ସେ ଏଥିରେ କେବଳ ଏକ ସୂଚନା ଦେଖାଯାଉଛିକି ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ କାର ସ୍କ୍ରିନ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ରହିବ। ଏହି ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଗୁଗଲ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟର ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ମୋଡ ଆଡକୁ ଇଶାରା କରୁଅଛି।

ଏପକୁ ୫ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଥର ଡାଉନଲୋଡ କରାଯାଇଛି:-

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ ଅନ୍ୟ ଗୁଗୁଲ ଆପ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ଆପ କମ ଡାଉନଲୋଡ ହୋଇଛି। ଏହି ଆପ ୨୦୧୯ରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ୫ ମିଲିୟନ ଥରରୁ ଅଧିକ ଡାଉନଲୋଡ ହୋଇଛି, ଯାହା ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟା ନୁହେଁ। ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଅଟୋ ଇନ-କାର ସିଷ୍ଟମର ଅଂଶ ହେବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଗୁଗୁଲ ଏହାକୁ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଅଟୋ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ନିସାନ, କିଆ, ହୁଣ୍ଡାଇ, ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏବଂ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ କାରଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଅଟୋ ସହିତ ଆସିଛି।

ଗୁଗଲ ୨୦୧୯ରେ ଗୁଗଲ ସହାୟକ ପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ମୋଡକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସୁବିଧା ଗତ ବର୍ଷ ୟୁଜରଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *