ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରୁ ଫେରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ଆଶଙ୍କା, ଆଜି ଫେରିଥିବା ଦୁଇଜଣ ହେଲେ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ

କତର ରୁ ଭାରତକୁ ଫେରିଥିବା ଦୁଇଜଣଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ। କତର ରୁ 30 ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ।

12:20pm

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରୁ ଫେରିଥିବା ଦୁଇଯାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ ପାଇଯାଇଥିଲେ। ଆଜି ଦୋହା ରାସ୍ତାରେ କାବୁଲ ରୁ 146 ଜଣ ଲୋକ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

12:11pm

ତାଲିବାନୀ ଅଧିକାରୀକ ରୂପରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି କି, ତାଙ୍କର ଲଢାକୁ ପଂଜାଶୀର ବାହାରେ ତଖର, ବଦସଖାନ ଓ ଅନ୍ଦରାବ ପାଖରେ ମହଜୁଦ ରହିଛନ୍ତି। ତାଲିବାନ କହିଛି ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏବେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ। କାରଣ ସେମାନେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ପଞ୍ଜଶୀର ମାମଲାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

8:30am

କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଓ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ମୁହାଁମୁହିଁ:-

ଜର୍ମାନ ସେନାର କହିବାହେଲା କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟର ନର୍ଥ ଗେଟ ପାଖରେ ସୋମବାର ସକାଳ ଆଫଗାନ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଓ ଅଜ୍ଞାତ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେନା ଏକ ଟ୍ୱିଟ ମାଧ୍ୟମରେ କହିଥିଲେ ସକାଳ ସମୟରେ ଆଫଗାନ ସେନାର ଜଣେ ସହୀଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣ ଆହତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ଆମେରିକା ଓ ଜର୍ମାନ ସେନା ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଗଲେ। ଜର୍ମାନ ସୈନିକଙ୍କୁ କୌଣସି ଆଘାତ ଲାଗିନଥିଲା। ଏବେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ ଆକ୍ରମଣକାରୀ କିଏ ଥିଲେ? ତାଲିବାନ ଏବେବି ନାଟୋ କିମ୍ବା ଆଫଗାନ ସେନା ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇନାହିଁ।

ପଞ୍ଜଶୀର ରେ ତାଲିବାନକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି:-

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ର ପଞ୍ଜଶୀର ଠାରେ ତାଲିବାନ ବିରୋଧରେ କିଛି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଛିଡ଼ା ହେଉଛି। ତାଳିବାନ ନିଜର 3000 ପିଲାଙ୍କୁ ସେଠାକୁ ପଠାଇଛି। ପଞ୍ଜଶୀର ପଟରୁ ଯାଉଥିବା ଅନ୍ଦ୍ରବ ବୈଲୀରେ ତାଲିବାନ ଓ ରେଜିଷ୍ଟେନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ଚାଳନା ହୋଇଥିଲା। ମାନାଯାଉଛି ଏହି ଲଢେ଼ଇରେ ତାଲିବାନର ବହୁତ କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଅହମ୍ମଦା ମସୁଦଙ୍କ ରେଜିଷ୍ଟେନ୍ସ ଫୋର୍ସ ତାଲିବାନର କଡ଼ା ମୁକାବିଲା କରୁଛି।

ଦୋହା ରୁ 146 ଭାରତୀୟ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିଲେ:-

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଇଣ୍ଡିଗୋ ଫ୍ଲାଇଟ ଦିଲ୍ଲୀ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା। ଏହି ଫ୍ଲାଇଟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ମୋଟ 146 ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ଜୋ ବାଇଡେନ ଜନତାଙ୍କୁ ଦେବେ ପରିସ୍ଥିତିର ସୂଚନା:-

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଆଜି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବାସ୍ତବିକ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ଦେଶର ଜନତାଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତଙ୍କ ଯୋଜନା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିଷୟରେ ଜନତାଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବ। ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଟିମ ସହିତ ମଧ୍ୟ ବୈଠକ କରୁଛନ୍ତି। ବାଇଡେନଙ୍କ ସମେତ ଜି-7 ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ନେତା ମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ମୁଖ୍ୟ ମୁଦ୍ଦା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ।

ପ୍ରଥମେ 200 ଲୋକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଅଣାଯାଇଥିଲା:-

ତାଲିବାନ ବିଗତ ରବିବାର ଦିନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ଉପରେ କବଜା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ନିଜର ଦୂତାବାସ, ରାଜଦୂତ ଓ ଅନ୍ୟ 200 କର୍ମୀଙ୍କୁ ସି-19 ବିମାନ ଜରିଆରେ ନେଇ ଆସିଥିଲା। ସୋମବାର ଦିନ 40 ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବହନ କରି ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଭାରତୀୟ ରାଜନାୟିକ, ଅଧିକାରୀ ଓ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ସମେତ 150 ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଦ୍ବିତୀୟ ସି-17 ବିମାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଭାରତ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ଏବେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 392 ଭାରତୀୟ ଦେଶ ଫେରିଛନ୍ତି:-

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ କବଜା କରିବାପରେ ଭାରତ ତିନୋଟି ଉଡାଣ ସମେତ ସେଠାରେ ଆଫଗାନ ସାଂସଦ ଓ ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଶାଇ ମୋଟ 392 ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରାଇ ଆଣିଛି। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ସି-17 ସୈନ୍ୟ ପରିବହନ ବିମାନ ଜରିଆରେ 107 ଭାରତୀୟ ଓ 23 ଆଫଗାନ, ଶିଖ ଓ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ସମେତ 168 ଲୋକଙ୍କୁ ସକାଳୁ କାବୁଲରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ନିକଟ ହିଣ୍ଡନ ବାୟୁସେନା ଅଡ୍ଡାକୁ ଅଣାଗଲା। ଅଧିକାରୀ ମାନେ କହିଥିଲେ କି, 87 ଭାରତୀୟ ଓ ଦୁଇଜଣ ନେପାଳୀ ନାଗରିକଙ୍କ ଏକ ଅନ୍ୟ ସମୂହକୁ ଦୁଶମ୍ବେ ଠାରୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ବିଶେଷ ବିମାନ ଦ୍ୱାରା ଅଣାଗଲା। ଏହାର ଏକଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ବିମାନ ଆଇଏଏଫ 130ଜେ ଜରିଆରେ ତାଜକିସ୍ଥାନର ରାଜଧାନୀ ଦୁସମ୍ବେ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଆମେରିକା ଓ ଉତ୍ତର ଆଟଲାଣ୍ଟିକ ସନ୍ଧି ସଙ୍ଗଠନ ବିମାନ ଜରିଆରେ ବିଗତ କିଛିଦିନରେ କାବୁଲ ରୁ ଦୋହା ନିଆଯାଉଥିବା 135 ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଏକ ବିଶେଷ ବିମାନ ଜରିଆରେ ଦିଲ୍ଲୀ ନିଆଗଲା।

ଆତଙ୍କି ଉଠାଇ ପାରନ୍ତି ଏହାର ଫାଇଦା:-

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିଗିଡ଼ିଥିବା ହାଲତରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ଉଠାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ଓ ନିର୍ଦୋଷ ଆଫଗାନ ଓ ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବେ। ଆମେ ଆଇଏସଆଇଏସ ଓ ଅନ୍ୟ ସୋର୍ସ ଉପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ। ଏହାସହ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇବାକୁ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି।

ଭାରତ ଅଣାଯାଉଛି 146 ନାଗରିକ:-

କତର ରେ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ କହିଥିଲେ କି, 146 ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରୁ ବାହାର କରାଯାଇ ଦୋହା ଅଣାଗଲା। ଆଜି ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରାଇ ଅଣାଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *