ରିଟାୟାରମେଣ୍ଟ ପରେ ମଧ୍ୟ କୋଟିରେ ‘ଖେଳୁଛନ୍ତି’ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠୁ ଆୟ କରୁଛନ୍ତି ଏତେ ଟଙ୍କା ?

ଗଡ ଅଫ କ୍ରିକେଟ କୁହାଯାଉଥିବା ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଅଟେ। ସଚିନ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଶ୍ଵର ଜଣେ ମହାନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଏବଂ ବିଶ୍ଵର କ୍ରିକେଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି। ଯଦିଓ ସଚିନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବାର ବହୁ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସଚିନଙ୍କ ଆୟ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛିଯେ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସଚିନଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଖେଳାଳି ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସଚିନଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତି ବିଷୟରେ।

ସଚିନ ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି:-

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ସଚିନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୮୩୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ, ତାଙ୍କର ସମ୍ପତି କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁକି କ୍ରିକେଟ ଜଗତରୁ ସଚିନ ସର୍ବାଧିକ ଧନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟରେ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରୁ ସେ ବହୁତ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ସଚିନଙ୍କ ମୋଟ ଆୟ ପ୍ରାୟ ୧୨୦ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥିସହିତ, ଅବସର ପରେ ମଧ୍ୟ ସଚିନଙ୍କ ରୋଜଗାର ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ସଚିନଙ୍କ ରୋଜଗାରର ଉପାୟ:-

ଆଜିକାଲି ସଚିନ ବିଜ୍ଞାପନ, ଫ୍ୟାଶନ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ବ୍ରାଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ସଚିନ ଆଡିଡାସ, ବିଏମଡବ୍ଲୁ ଇଣ୍ଡିଆ, ଜିଲେଟ, ତୋଷିବା ଏବଂ କୋକା କୋଲା ଭଳି ବଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୧ ରୁ ୨୦୧୩ ମଧ୍ୟରେ ସଚିନ କେବଳ କୋକୋ କୋଲା ସହିତ ପ୍ରାୟ ୧.୨୫ ମିଲିୟନ ଡଲାର ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ।

ତାଙ୍କର ଅବସର ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ମୁମ୍ବାଇର ବାନ୍ଦ୍ରା ୱେଷ୍ଟରେ ଏକ ବିରାଟ ମହଲାର ମାଲିକ, ଯାହାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସଚିନଙ୍କ ନାମରେ ମୁମ୍ବାଇର କୋଲାବା ଏବଂ ମୁଲୁଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ସଚିନ କାର ସଂଗ୍ରହ:-

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଅନେକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କାର ମଡେଲର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ସ୍ଵୟଂ କ୍ରୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେତେକ ସେମାନଙ୍କୁ କାର ପ୍ରଯୋଜକ କିମ୍ବା ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପହାର ଦିଆଯାଇଛି। ସଚିନଙ୍କ ପାଖରେ ବିଏମଡବଲୁ ଆଇ୮, ବିଏମଡବଲୁ ୭୫୦ଏଲଆଇଏମ ସ୍ପୋଟର୍ସ, ବିଏମଡବଲୁ ଏକ୍ସ୫ ଏମ୫୦ ଡି, ବିଏମଡବଲୁ ଏମ୫, ବିଏମଡବଲୁ ଏମ୬ ଗ୍ରାନ କୁପ, ଫରାରି ୩୬୦ ମୋଡେନା, ମର୍ଷିଡିଜ ବେନଜ ସି୩୬ ଏଏମଜି, ନିସାନ ଜିଟି-ଆର, ମାରୁତି ୮୦୦ ପରି ଏକ କାରର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି।

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ମଧ୍ୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ଭାରତ ରତ୍ନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନସନ ଭଳି ଅଧିକ ପରିମାଣ ପାଇଥାନ୍ତି। ସଚିନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିୟରରେ ପଦ୍ମଭୂଷଣ, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସେ ଆଇପିଏଲରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସେ ଏକ ଆଇକନ ଭାବରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜର ଏକ ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *