ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା : ଚାକିରୀ ହରାଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ପିଏଫ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପୂରଣ କରିବେ ସରକାର

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ରୋଜଗାର ଉପରେ ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ବର୍ଷ ମନରେଗାର ବଜେଟ ୬୦ ହଜାର କୋଟିରୁ ବଢି ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କରିଦିଆଯାଇଛି | ସେହିଭଳି, ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କର ଚାକିରୀ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଚାଲିଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ପିଏଫ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ପୂରଣ କରିବେ | ଶନିବାର ଦିନ ଲଖନଉରେ ଲଞ୍ଚ କରିବା ଅବସରରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି |

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ତଥା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପିଏଫ ଅଂଶକୁ ପ୍ରଦାନ କରିବେ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଚାକିରୀ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଚାକିରିରେ କାମ କରିବାକୁ ପୁଣି ଡକାଯାଇଛି | ଏହି ୟୁନିଟ ଗୁଡିକ ଇପିଏଫଓରେ ପଞ୍ଜିକରଣ ହେବା ପରେ ହିଁ ଏହି ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ |

କେନ୍ଦ୍ରର ୧୬ ଟି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ରୋଜଗାର :-

ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ଜିଲ୍ଲାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୨୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ଜନ୍ମ ସହରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ୧୬ ଟି ଯୋଜନାରେ ରୋଜଗାର ଦିଆଯିବ | ଏହା ସହିତ ମନରେଗାର ବଜେଟକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କରି ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା କି ୨୦୨୦ ରେ ୬୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା |

ଏହା ହେଉଛି ବଢୁଥିବା ଷ୍ଟାର ଫଣ୍ଡର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ :-

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୨ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ବିଶେଷ ଫଣ୍ଡର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର ରପ୍ତାନିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା | ଦେଶରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକୁ ସାହାରା ଦେବାପାଇଁ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଫଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ବଢୁଥିବା ଷ୍ଟାର ବୋଲି ନାମ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହି ଫଣ୍ଡ ଏହି ଫଣ୍ଡ ମିଳିତ ଭାବରେ EXIM ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ SIDBI ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟୋଜିତ | ଏହି ଫଣ୍ଡ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ହେବ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଏହାକୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କରାଯିବ | ସୀତାରମଣ ୨୦୨୦ ରେ ନିଜ ବଜେଟ ଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସୁକ୍ଷ୍ମ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ଅର୍ଥନୀତିର ଚକକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | ଏହି ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିଥାନ୍ତି, ଇନୋଭେସନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାସହିତ ରିସ୍କ ମଧ୍ୟ ନେଇଥାନ୍ତି |

ବାର୍ଷିକ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ କମ ହେବା ଉଚିତ କାରବାର :-

ଏହା ଇଣ୍ଡିଆ EXIM ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ SIDBI ଦ୍ୱାରା ୪୦-୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅବଦାନ ଦ୍ୱାରା ମିଳିତ ଭାବରେ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଅଟେ | ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଫାର୍ମା, ଅଟୋ ପାର୍ଟସ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସଲ୍ୟୁସନ, କୃଷି ଏବଂ ସଫ୍ଟୱେର ଇତ୍ୟାଦିରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଟି ସମ୍ଭାବ୍ୟ କମ୍ପାନୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବଢୁଥିବା ଷ୍ଟାର ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଧୀନରେ ଫଣ୍ଡ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ବାର୍ଷିକ କାରବାର ୫୦୦ କୋଟିରୁ କମ ହେବା ଉଚିତ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *