Side Effects of Used Cooking Oil: କଣ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବଳକା ତେଲକୁ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି? ହୋଇପାରେ ବଡ କ୍ଷତି

ତେଲ ଗରମ କରିଲେ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାରିଥାଏ:-

ତେଲକୁ ଗରମ କରିବା ସମୟରେ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାରିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହାକୁ ବାରମ୍ବାର ଗରମ କରାଯାଏ, ଏଥିରେ ଥିବା ଚର୍ବି ଅଣୁଗୁଡ଼ିକ ଭାଙ୍ଗିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଯାହା ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରେ ନାହିଁ, ଏହି ତେଲ ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ।

କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ:-

ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟବହୃତ ରନ୍ଧନ ତେଲକୁ ବାରମ୍ବାର ଗରମ କରି ରାନ୍ଧନ୍ତି, ତେବେ ଶରୀରରେ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛିଯେ, ତେଲକୁ ବାରମ୍ବାର ଗରମ କରିଲେ, ସେଥିରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲଗୁଡ଼ିକ ଏଥିରେ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ତେଲରୁ ଶେଷ ହୋଇଯାଏ। କର୍କଟର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଜନ୍ମ ହୁଏ, ଯାହା ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ରହିଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟବହୃତ ତେଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପେଟ କର୍କଟ, ଗଲ ବ୍ଲାଡରର କର୍କଟ, ଯକୃତ କର୍କଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା:-

ଅନେକ ଥର ବ୍ୟବହୃତ ରନ୍ଧନ ତେଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ଏଥିରେ ଥିବା ଚର୍ବି ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ବଢିଇଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ, ଏହାକୁ ଉଚ୍ଚ ଅଗ୍ନିରେ ଗରମ କରିବାକୁ ପଡେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏଥିରେ ଥିବା କିଛି ଫ୍ୟାଟ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟାଟରେ ପରିଣତ ହୁଏ। ଏହି ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟାଟ ଗୁଡିକ କ୍ଷତିକାରକ ଚର୍ବି ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ହୃଦରୋଗକୁ ବଢାଇପାରେ। ପୁନଃ ବ୍ୟବହୃତ ତେଲରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟାଟର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ।



ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହୋଇପାରେ:-ଅବଶିଷ୍ଟ ତେଲକୁ ଗରମ କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା, ଆପଣ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ଆପଣ ଅଲଜାଇମର, ଅମ୍ଳତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଅବଶିଷ୍ଟ ତେଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ହଜମକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଦୃଶ୍ୟତା, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଦସ୍ତ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ମଧ୍ୟ କରିପାରେ।

ମଧୁମେହ ଏବଂ ମେଦବହୁଳତାର ଡର:-

ବ୍ୟବହୃତ ତେଲର ପୁନଃ ବ୍ୟବହାରରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ଭଳି ସମସ୍ୟାର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହାସହିତ, ଆପଣ ବ୍ୟବହୃତ ତେଲର ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି। ତେଣୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ତେଲ ଗରମ କରନ୍ତୁ। ଯାହାକୁ ଆପଣ ପ୍ରଥମ ଥର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏହାକୁ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାଜନକ ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *