ଖୁସିଖବର : ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଗଲା କରୋନା ଟୀକା, Zydus Cadila ର ତିନି ଡୋଜ ଥିବା ନିଡିଲ ଫ୍ରି ଟୀକାକୁ DCGI ଦେଲା ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି

ଜାଇଡ଼ସ କ୍ୟାଡିଲାର କୋଭିଡ ଟିକା ଜାଇକୋଭ-ଡିକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଭାରତର ଡ୍ରଗ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲଠାରୁ ଅନୁମତି ମିଳିଯାଇଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଭାରତର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଡ୍ରଗ ଅଥରିଟି ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ୟାନେଲ ଜାଇଡ଼ସ କ୍ୟାଡିଲାର ତିନି ଡୋଜ ଥିବା କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ‘ଜାଇକୋଭ-ଡି’ର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା | ଏହାର ଶେଷ ଅନୁମୋଦନ ସୁପାରିଶ ପାଇଁ ଭାରତର ଡ୍ରଗ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁଠାରୁ ଏହାକୁ ଆଜି ଅନୁମତି ମିଳିଯାଇଛି | ଏହି ଟୀକା ବୟସ୍କଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ |

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ସ୍ଥିତ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଜୁଲାଇ ୧ ରେ ଏହି ଟୀକାକରଣର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦେବାପାଇଁ DCGI ରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲା | କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି | ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ପରେ ଜାଇକୋଭ-ଡି କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରାମଣରୋଧୀ ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଡିଏନଏ ଟୀକା ଅଟେ, ଯାହାକୁ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ବିକଶିତ କରିଛି ଏବଂ ଦେଶରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାପାଇଁ ଏହା ଷଷ୍ଠ ଟୀକା ଅଟେ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର କୋଭିଶିଲ୍ଡ,, ଭାରତ ବାୟୋଟେକର କୋଭାକ୍ସିନ, ରୁଷର ସ୍ପୁଟ୍ନିକ ଭି ତଥା ଆମେରିକାର ମୋଡର୍ନା ଏବଂ ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନର ଟିକା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି |

ପ୍ଲାଜମିଡ଼ ଡିଏନଏ ଆଧାରିତ ଜାଇକୋଭ-ଡି, ଛୁଞ୍ଚିମୁକ୍ତ ଇଞ୍ଜେକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ଟୀକା ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏହି ଟିକା କେବଳ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ନାହିଁ ବରଂ ଏହା ୧୨ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର କିଶୋରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ |

କିପରି କାମ କରିବ ଏହି ଟୀକା ?

ଏହା ପ୍ଲାଜମିଡ଼ ଡିଏନଏ ଟୀକା ଅଟେ | ପ୍ଲାଜମିଡ଼ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ମିଳୁଥିବା ଡିଏନଏର ଏକ ଛୋଟ ସରକୁଲାର ଅଂଶ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଟିକା ମାନବ ଶରୀରରେ ସେଲସ ସାହାଯ୍ୟରେ କରୋନା ଟୀକାର ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶର ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | ଏହିପରି ବଡିରେ ଏହି ଭାଇରସର ଡିଫେନ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ |

ଏହି ଟିକା ମଣିଷର ସ୍କିନରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏହାକୁ ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଏକ ଚୁମ୍ବନ ଭଳି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଟିକାକୁ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଡିଭାଇସକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଏବଂ ଟୀକାକୁ ସିଧାସଳଖ ଚର୍ମରେ ଲଗାଯିବ |

କେତେ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦିଆଯିବ ଏହି ଡୋଜ ?

ଏହି ଟିକାର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ତିନିଟି ଡୋଜ ଅନୁଯାୟୀ କରାଯାଇଛି | ପ୍ରଥମ ଡୋଜର ୨୧ ଦିନ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଡୋଜ ୫୬ ଦିନ ପରେ ଦିଆଯିବ | କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ସେ ଦୁଇଟି ଡୋଜରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟୀକାର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ କରିଛି ଏବଂ ସମାନ ଫଳାଫଳ ମିଳିଛି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି କଥାର ମଧ୍ୟ ସଂକେତ ରହିଛି ଯେ ଏହି ଟୀକାର ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଲଗାଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.