ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୨୦୨୪ ରେ କିଏ ହେବ କଣ୍ଟା ? ଆଜି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହିତ ଏହି ସବୁ ନେତା କରିବେ ରଣନୀତି

କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି (ଅଗଷ୍ଟ ୨୦) ସମାନ ଚିନ୍ତାଧାରାର ବିରୋଧୀ ନେତାମାନଙ୍କର ଏକ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଟି ଦଳର ନେତା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ | ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ | ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଯେ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ |

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରନ୍ତି ଏହି ନେତା :-

ବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ ଏବଂ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନଙ୍କୁ ଭରଚୁଆଲ ମିଟିଂ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏନସିପି ସଭାପତି ଶରଦ ପାୱାର, ରାଯଦରୁ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ, ସିପିଏମରୁ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ, ସିପିଆଇରୁ ବିନୟ ବିଶ୍ୱମ ଏବଂ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିରୁ ରାମ ଗୋପାଳ ଯାଦବ ସାମିଲ ହେବେ | ସେହିପରି ଏହି ବୈଠକରେ ସାଧାରଣ ଜନତା ପାର୍ଟି ଏବଂ ବିଏସପି ଯୋଗଦେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ ରହିଛି |

ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକ ଉପରେ ହୋଇପାରେ ଆଲୋଚନା :-

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ବିରୋଧୀଦଳର ନେତାଙ୍କ ସହ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇପାରେ | ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ସରକାର ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀ ଏକତାକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୦୨୪ ପାଇଁ କମନ ମିନିମମ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇପାରେ | ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇପାରେ | ଆଜି (ଅଗଷ୍ଟ ୨୦) ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ମଧ୍ୟ ଅଟେ, ତେଣୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ଦିନକୁ ବିରୋଧୀ ଏକତା ପାଇଁ ବୈଠକ ଡ଼କାଇଛନ୍ତି |

ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା : ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ :-

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି, “ପାୱାର ସାହେବ ଅଛନ୍ତି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ମମତା ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆହୁରି ଦେଶର ଅନେକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି | ଆଜି ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ | କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇପାରେ |” ସେହିପରି ଜେଡିୟୁ ନେତା କେସି ତ୍ୟାଗୀ କହିଛନ୍ତି, “ବିରୋଧୀ ରାଜନୀତିର ଏଜେଣ୍ଡା ସ୍ଥିର କରିବାପାଇଁ ଏଠାରେ ଅନେକ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି | ପ୍ରଥମେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କରାଗଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କରୁଛନ୍ତି |”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *