ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଆଣୁଛି ନୂତନ ଫିଚର୍ସ, ଏଥର ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ ଆଉ ହେବନାହିଁ ହ୍ୟାଙ୍ଗ,ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଫେସବୁକର ସ୍ଵାମୀତ୍ୱ ଥିବା ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ବର୍ତ୍ତମାନ କଥିତ ଭାବରେ ଏହିପରି ଅପଡେଟ ଉପରେ କାମ କରୁଛି | ଯେଉଁଥିରେ ୯୦ ଦିନ ପରେ ଆପଣଙ୍କ ମେସେଜ ନିଜେ ନିଜେ ଗାଏବ ହୋଇଯିବ | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ମେସେଜ କାରଣରୁ ଷ୍ଟୋରେଜ ଫୁଲ ହେବାର ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଥରେ ଦେଖାଯିବା ପରେ ମେସେଜ ନିଜେ ନିଜେ ଗାଏବ ହୋଇଯିବ |

ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଏଣ୍ଡ୍ରାଇଡରେ ଉପଲବ୍ଧ :-

ଏହିପରି ଏହାର ଲେଟେଷ୍ଟ ବିଟା ବିଲଡ଼ ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗାଏବ ହେଉଥିବା ମେସେଜର ସୁବିଧା ଆଣୁଛି | ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ତିନି ମାସ ପରେ ମେସେଜ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦିଆଯିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ଏହି ବିଟା ବିଲଡ଼ ଭର୍ସନ 2.21.17.16 ରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି, ଯାହା ଏଣ୍ଡ୍ରାଇଡରେ ରନ କରିଥାଏ |

କେବେ ବି ହ୍ୟାଙ୍ଗ ହେବନାହିଁ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ :-

ବାସ୍ତବରେ କମ RAM ଥିବା ଫୋନରେ ପ୍ରାୟତଃ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଚଳାଇବା ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟୋରେଜ ଫୁଲ ହେବାର ଅଭିଯୋଗ ରହିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଫୋନ ହ୍ୟାଙ୍ଗ ହେବାକୁ ଲାଗେ | କିନ୍ତୁ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପର ଏହି ଫିଚର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନର ଷ୍ଟୋରେଜ ନିଜେ ନିଜେ ଖାଲି ହୋଇଯିବ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ କେବେ ବି ହ୍ୟାଙ୍ଗ ହେବନାହିଁ |

୨୪ ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ୯୦ ଦିନ ? ଆପଣଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ଭର :-

ବାବିଟାଇନଫୋର ରିପୋର୍ଟରେ ସ୍କ୍ରିନସଟ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ନୂତନ ମେନୁ ଦେଖାଯାଇଛି, ଯାହା ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ‘ଗାଏବ ମେସେଜ’କୁ କଷ୍ଟମାଇଜ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | ଏହି ମେନୁ ୯୦ ଦିନ, ୭ ଦିନ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରେ, କିମ୍ବା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବିକଳ୍ପ ରହିଥାଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଫୋନର ମେସେଜକୁ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏହା ଆପଣ ନିଜେ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ |

କେବେ ରୋଲ ଆଉଟ ହେବ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପର ନୂତନ ଫିଚର :-

ତେବେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ଯେ ଏହି ଫିଚରକୁ ଲାଇଭ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ବିଲଡ଼ ପାଇଁ କେବେ ରୋଲ ଆଉଟ କରାଯିବ | କାରଣ କମ୍ପାନୀକୁ ବାଇଡ ୟୁଜର ବେସ ପାଇଁ ଜାରି କରାଯିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ମାସ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଫିଚର୍ସକୁ ଟେଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.