ଏଥର ପ୍ରାଇଭେଟ ମେଡିକାଲରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ମାଗଣାରେ ହୋଇପାରିବେ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ,ସରକାର ବଦଳାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏହି ନିୟମ

PM Ayushman Bharat Scheme: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ସ୍କିମରେ ପ୍ରାଇଭେଟ ସେକ୍ଟରର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି | ଆମର ସହଭାଗୀ ଚ୍ୟାନେଲ ଜି ବିଜନେସ ଅନୁଯାୟୀ, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ବିଭିନ୍ନ ଚିକିତ୍ସାର ହାର ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ଏବଂ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହେବା କାରଣରୁ ପ୍ରାଇଭେଟ ସେକ୍ଟରର ହସ୍ପିଟାଲ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ସରକାର ଚିକିତ୍ସା ହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା)ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଫ୍ରି ହେଲ୍ଥ ଇନ୍ସ୍ୟୁରାନ୍ସ କଭର ଦିଆଯାଏ |

ପ୍ରାଇଭେଟ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକର ବଢିବ ଅଂଶଗ୍ରହଣ :-

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ନେସନାଲ ହେଲ୍ଥ ଅଥରିଟି ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ହାର ସ୍ଥିର କରିଥାଏ | NHA ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା ହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଇଭେଟ ସେକ୍ଟରର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ ବଢିବ | ହସ୍ପିଟାଲର ହାରର ମାନକ ଏପରି ହେବ ଯେ ହସ୍ପିଟାଲ ଅଧିକ ଲାଭ ରୋଜଗାର କରିପାରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟର ଏହି ଯୋଜନାରେ ପରିମାଣ ବହୁତ ବଡ ସ୍ତରର ଅଟେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସରକାର କ୍ଲେମ ସେଟେଲମେଣ୍ଟର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମଡେଲ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ହସ୍ପିଟାଲର ଦେୟ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ | ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୨ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇଛି |

ଚିକିତ୍ସାର ହାର ହେବ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ :-

ନେସନାଲ ହେଲ୍ଥ ଅଥରିଟି ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଜି ବିଜନେସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିକିତ୍ସା ହାର ସୁଲଭ ହେଉନଥିବା କାରଣରୁ ପ୍ରାଇଭେଟ ହସ୍ପିଟାଲ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଚିକିତ୍ସା ସ୍ଥିର ହାରଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବାକି ଚିକିତ୍ସା ମାଗଣା ହୋଇଥାଏ, ତେଣୁ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଅଧିକ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ | ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ ୨୩,୦୦୦ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାଇଭେଟ ସେକ୍ଟରର ଅଂଶ ୪୦% ପାଖାପାଖି ରହିଛି |

ସରକାରୀ-ପ୍ରାଇଭେଟ ହସ୍ପିଟାଲର ରେଟରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ :-

ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ପ୍ରାଇଭେଟ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକର ରେଟ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | ନେସନାଲ ହେଲ୍ଥ ଅଥରିଟିର ଚିକିତ୍ସା ହାରରେ ମାନକକରଣ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି | ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତରେ ପ୍ରାଇଭେଟ ସେକ୍ଟରର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ବଢିବାର ଆଶା ରହିଛି | ସେହିପରି ପ୍ରାଇଭେଟ ସେକ୍ଟରର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କର ଲାଭ ହେବ | ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଇଭେଟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ମିଳିପାରିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *