ଚାଇନାର ଏହି ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ପାଇଁ ଶେଷ ହୋଇପାରେ ଦୁନିଆ, ୮୦ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ତିଆରି କରୁଛି ଏହି ମୃତ୍ୟୁର ହତିଆର,ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଚୀନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ କରୋନା କାରଣରୁ ଟାର୍ଗେଟରେ ରଖିଛନ୍ତି | ଦୁନିଆ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଚୀନ ଦାୟୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ତେବେ ଚୀନ ଏହାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ମନା କରିଦେଇଛି | ଚୀନ ଉପରେ ସବୁବେଳେ ସତ ଲୁଚାଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଣିଥରେ ଚୀନ ଏପରି କିଛି କରିବାକୁ ଯାଉଛି | କିନ୍ତୁ ଏଥର ତାର ଆଟାକ ସ୍ପେସ ସହିତ ହୋଇପାରେ | ଚୀନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହା କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯଦି ସେଥିରେ ଟିକେ ବି ଅବହେଳା ହେବ, ତେବେ ଏହାର ଭୟଙ୍କର ପରିମାଣ ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ |

ଚୀନ ସ୍ପେସକୁ ବହୁତ ବଡ଼ ସୋଲାର ପାନେଲ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି | ଏହି ସୋଲାର ପାନେଲ ଷ୍ଟେସନକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଦ୍ୱାରା ଚାର୍ଜ କରି ଚଲାଇବ | ଚାଇନାକୁ ଏହି ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ରତିଫଳିତ କିରଣକୁ ମହାସମୁଦ୍ରରେ ପକାଇବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ଏଥିରେ ସାମାନ୍ୟ ଅବହେଳା ହୁଏ, ତେବେ ପୃଥିବୀକୁ ଏହାର ବହୁତ ବଡ଼ ଭାର ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ଆଲୋକର ନିର୍ଯାତନା ଯୋଗୁଁ ପୃଥିବୀରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେବ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ପାଇଁ ପୃଥିବୀରେ ଭୟଙ୍କର ନିଆଁ ଲାଗିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀ ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଯିବ |

୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ହେବ ଲଞ୍ଚ :-

ଚୀନ ନିଜର ଏହି ନୂତନ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ଘୋଷଣା କରି ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଚାଇନାର ପ୍ଲାନ ହେଉଛି ଏହି ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୦୪୯ ସୁଦ୍ଧା 1GW ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବା | ଏତେ ଶକ୍ତି ସହିତ ଗୋଟିଏ ସମଗ୍ର ସହର ବିଦ୍ୟୁତ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ | କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଆଲୋକର ପ୍ରତିଫଳନ ଭୁଲ ଭାବରେ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡେ, ତେବେ ଏହା ବିନାଶର କାରଣ ପାଲଟିବ | ଚୀନର ପ୍ଲାନ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣକୁ ପାଣି ଉପରେ ପକାଇବା | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଆଲୋକ ଭୂମିରେ ପଡେ, ତେବେ ବିନାଶ ଘଟିବ |

୮୦ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଛି ଯୋଜନା :-

ଚାଇନାର ଏହି ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନର ଆଇଡ଼ିଆ ୧୯୪୦ ମସିହାରୁ ଇସାକ ଆସିମୋଭଙ୍କ ଆଇଡ଼ିଆ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଛି | ବ୍ରିଟେନର ସ୍ପେସ ଲିଡ଼ର୍ସ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆଇଡ଼ିଆକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି | ସୋଲାର ପାୱାର ଷ୍ଟେସନ ସୋଲାର ପାୱାରକୁ ବିଦ୍ୟୁତରେ ପରିଣତ ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଚଲାଇଥାଏ | ମହାକାଶରେ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣର ଅଭାବ ହେତୁ ହଲିବାକୁ ଲାଗିବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲକୁ ସ୍ଥାୟୀ କରିବାରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହେବ |

ଚୀନ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛି :-

ଚୀନ ନିଜର ଏହି ନୂତନ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଇଛି | ଚାଇନା ସାଇନ୍ସ ଡେଲିର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ୟାଙ୍ଗ ସିଜୋଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ତାଙ୍କ ଯୋଜନାକୁ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି | ୩୫ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଇଂଜିନିୟର୍ସ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି | ଚୀନ ବିଶ୍ୱାସ ଦେଉଛି ଯେ ଏହି ପ୍ଲାନରେ କୌଣସି ବିଶୃଙ୍ଖଳା ହେବ ନାହିଁ | ତେବେ ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ତେବେ ବିନାଶ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.