ଏହି ଫେରିବାଲା ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ୧୦ଟି ଘର ଓ ଅନେକ ମହଙ୍ଗା ମହଙ୍ଗା କାରର ମାଲିକ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସମ୍ପତ୍ତିର ହେଲା ଖୁଲାସା

ମୁମ୍ବାଇରେ ଜଣେ ଫେରିୱାଲା ପାଖରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଫେରିୱାଲା ପାଖରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ୧୦ଟି ଘର ଏବଂ ଦୁଇଟି ଦାମୀ କାର ଅଛି। ପୋଲିସ ଏକ ଅପରାଧ ଅଭିଯୋଗରେ ଏହି ଫେରିୱାଲାକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଏଥିସହିତ ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲା, ଦେଖାଗଲାଯେ, ଫେରିୱାଲା ପାଖରେ କୋଟି କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଘର ଅଛି। ତଦନ୍ତରେ ପୋଲିସ ଆଗରେ ଆସିଥିବା ଜିନିଷ ଜାଣି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ।

ଏହି ଫେରିୱାଲା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାସିନ୍ଦା। ସରକାରୀ ରେଳ ପୋଲିସ (ଜିଆର୍ପି) ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଏହାକୁ, ତା ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୬ ଜଣ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସଂଗଠିତ ଅପରାଧ ଅଧିନିୟମ (ମକୋକା) ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅନେକ ସମ୍ପତ୍ତି ସଂଲଗ୍ନ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେଇ ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ନାମ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ସିଂ ଉର୍ଫ ବବଲୁ ଠାକୁର ଅଟେ। ଯିଏ କି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାସିନ୍ଦା। ବବଲୁ ଠାକୁରଙ୍କ ପାଖରେ କୋଟି କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଦାମୀ କାର ଏବଂ ମୋଟରସାଇକେଲ, ମୁମ୍ବାଇରେ ୧୦ଟି ଘର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ଦୁଇଟି ପ୍ଲଟ, ପାଞ୍ଚ ଏକର କୃଷି ଜମି, ୧.୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ସୁନା, ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ବୀମା ପଲିସି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୩୦ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ନଗଦ ରହିଛି।

ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଠାକୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ହକରମାନଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟିବାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଏବଂ ଦେୟ ଦେବାକୁ ମନା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଯଦି କେହି ବବୁଲ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ମାରପିଟ କରି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିଲା। ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ କଠୋର ମକୋକା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦାଦର, ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ଟର୍ମିନାସ (ସିଏସଏମଟି), ଭାୟଖଲା ଏବଂ କୁର୍ଲା ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ତଥା ପଡୋଶୀ ଥାନେ ସହର ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ସହରରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ରାକେଟ ଚଳାଉଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରୀତା ସିଂଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଦାଦର ଜିଆରପିର ବରିଷ୍ଠ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଜ୍ଞାନେଶ୍ୱର କାତ୍କର କହିଛନ୍ତିଯେ, ଠାକୁର ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରୀତା ସିଂଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ କୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। “ଆମେ ଠାକୁର, ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୬ ଜଣ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମକୋକା ଲଗାଇ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ସଂଲଗ୍ନ କରିଛୁ। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଶେଷ ମାମଲା ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡ ସଂହିତା (ଆଇପିସି)ର ଧାରା ୩୮୭ (ଚୋରାଚାଲାଣ) ଏବଂ ୩୯୨ (ଡକାୟତି) ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଜିନିଷ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *