ହାଇକୋର୍ଟ ଦେଲା ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା, ବର୍ତ୍ତମାନ CBI କରିବ ଏହି ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ମାମଲାରେ କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଝଟକା ଲାଗିଛି | ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ହିଂସା ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ହ-ତ୍ୟା, ବ-ଳା-ତ୍କା-ର ମାମଲା ଉପରେ ସିବିଆଇ ଯାଞ୍ଚ କରିବାପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଛି |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅ-ପ-ରା-ଧ ପାଇଁ SIT ଗଠିତ :-

କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରାଜେଶ ବିନ୍ଦଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ବେଞ୍ଚ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବା ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ଅପରାଧର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ଦଳ (SIT) ଗଠନ କଲା | ଯାଞ୍ଚ କମିଟି ନିଜର ରିପୋର୍ଟ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରିବ | ଏହାର ତଦାରଖ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି କରିବେ |

ମାନବାଧିକାର କମିଶନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କଲେ ଦାୟୀ :-

ବେଞ୍ଚ ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୋଗ (NHRC) ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ‘ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସା’ ସମୟରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ତଦନ୍ତ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି | ପ୍ୟାନେଲ ନିଜର ରିପୋର୍ଟରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛି ଏବଂ ସେ ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଭଳି ବଡ଼ ଅପରାଧର ଯାଞ୍ଚ ସିବିଆଇକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ମାମଲା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଶୁଣାଣି ହେବା ଉଚିତ | NHRC କମିଟିର ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅନ୍ୟ ମାମଲାଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ତଦାରଖ କରୁଥିବା ବିଶେଷ ଯାଞ୍ଚ ଟିମ(SIT) ଦ୍ୱାରା କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ନ୍ୟାୟିକ ବିଚାର ପାଇଁ ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ କୋର୍ଟ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସରକାରୀ ଓକିଲ ଏବଂ ସାକ୍ଷୀ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କରିବା ଉଚିତ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *