ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ ୨୦୨୧: ଭାଇ ଯଦି ରାଗିଛି ତେବେ ଏହି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ, ନିଜେ ଭାଇ ଆସିବେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିବାକୁ

ରାକ୍ଷୀପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ପର୍ବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯାହା ଏଥର ୨୨ ଅଗଷ୍ଟ ରବିବାର ଦିନ ପାଳନ ହେବ। ଏହି ଦିନ ସାୱାନ ମାସର ଶେଷ ଦିନ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଭାଦ୍ରବ ମାସ ପରଦିନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏଥର ରାକ୍ଷୀ ପର୍ବ ଅନେକ କାରଣରୁ ଅନନ୍ୟ ହେବ। ଜ୍ୟୋତିଷ ମଦନ ଗୁପ୍ତା ସାପ୍ଟୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥର ରାକ୍ଷୀପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଭାଦ୍ର ପରି କୌଣସି ଶୁଭ ସମୟ ନାହିଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ର ମଙ୍ଗଳ ଏବଂ କୁମ୍ଭ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ରହିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦିନ ଧନିଷ୍ଟ ନକ୍ଷତ୍ର ଏବଂ ଶୋଭନ ଯୋଗ ଅଛି ଯାହା ଉଭୟ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ। ଏହି ଶୁଭ ସମନ୍ୱୟ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ।

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ:-

ସାଧାରଣତଃ ବିବାହିତ ଭଉଣୀମାନେ ରାକ୍ଷୀପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ନିଜ ବାପ ଘରକୁ ଆସି ଭାଇଙ୍କୁ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧନ୍ତି। ତେବେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ହେତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଭାଇଙ୍କୁ ଚିଠିରେ ପଠାଇ ଦେଉଛନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତି, ତେବେ କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ମନେରଖନ୍ତୁ।

ଏହି ବିଦ୍ଧି ସହିତ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ:-

ଯେଉଁ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନେ ଏକାଠି ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହି ପର୍ବକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ। ଭଉଣୀମାନେ ନିଜ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧି ପାରିବେ। ଏହି ସମୟରେ, ମନେରଖନ୍ତୁଯେ, ରାକ୍ଷୀ ସଠିକ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧିବା ଉଚିତ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ନାଲି ରୋଲି କିମ୍ବା କୁମକୁମ ସହିତ ଭାଇକୁ ତିଲକ ଲଗାନ୍ତୁ। ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ। ତାଙ୍କ ଆରତୀ କରିବାବେଳେ, ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ। ତାଙ୍କୁ ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଦିଅ ଏବଂ ତା’ପରେ ରାକ୍ଷୀକୁ ବନ୍ଧନ୍ତୁ। ଭାଇ ନିଜ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଭଉଣୀକୁ ଉପହାର ଦେବା ଜରୁରୀ।

ଯଦି ଭାଇ ରାଗି ଯାଇଛନ୍ତି:-

ଆଜିକାଲି ସମ୍ପତ୍ତି ବିବାଦ ହେତୁ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ମତଭେଦ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ରାକ୍ଷୀପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ବରେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭୁଲି ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଅନ୍ୟପଟେ, ଭଉଣୀମାନେ କ୍ରୋଧିତ ଭାଇଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିକାର କରିପାରିବେ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ।

ଭଉଣୀ ଏହି ଶୁଭ ସମୟରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ ଏକ ସଫା ଲାଲ କପଡା ବିଛାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ନିଜ ଭାଇର ଫଟୋ ରଖନ୍ତୁ। ଏକ ଲାଲ କପଡ଼ାରେ ୧.୨୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚଣାର ଡାଲି, ୧୨୫ ଗ୍ରାମ ମସୁର ଡାଲି, ୨୧ଟି ବତାସା, ୨୧ଟି ସବୁଜ ଗୁଜୁରାତି, ୨୧ଟି ସବୁଜ କିସମିସ, ୧୨୫ ଗ୍ରାମ ଚିନି ମିଶ୍ରି, ୫ଟି କପୁର ଖଣ୍ଡ, ୧୧ ଟଙ୍କା ମୁଦ୍ରା ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପୁଟଳି କରି ବାନ୍ଧନ୍ତୁ। ମନ ମନରେ ଭାଇର ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିବାବେଳେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଉ ବୋଲି ପ୍ରଥମ କରି, ଫଟୋ ଉପରେ ପୁଟଳିକୁ ଓଲଟା ଘୁରନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ପୁଟୁଳାଟିକୁ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। ଭୋଇ ଦୂଜରେ, ଆପଣଙ୍କ ଭାଇ ନିଜେ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଆସିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *