Whatsapp ୟୁଜର ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ, କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ପାଇଁ ହୋଇଯାଇପାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

ଯଦି ଆପଣ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସତର୍କ ହୋଇଯାନ୍ତୁ | ଆପଣଙ୍କ ଫୋନକୁ ଆସୁଥିବା ମେସେଜ ଏକ ମାଲୱେୟର ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖାଲି କରି ଆପଣଙ୍କୁ କାଙ୍ଗାଳ କରିପାରେ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ସାଇବର ଫ୍ରଡ ଆଜିକାଲି ଏହି ଉପାୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନରେ ଲୁ-ଟି ନେଉଛନ୍ତି | ଏହାକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ …

ସିକ୍ୟୁରିଟି ରିସର୍ଚ୍ଚରସ ଦେଲା ଚେତାବନୀ :-

Kaspersky ଲ୍ୟାବର ରୁଷ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରିସର୍ଚ୍ଚରସଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏଇ ପରାମର୍ଶରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଏକ ନୂତନ ଡେଲିଭରି ସ୍କାମ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି | ଏହା ଏପରି ଏକ ପଦ୍ଧତି ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ସାଇବର ଫ୍ରଡ କିଛି ନା କିଛି ଅନଲାଇନ ଡେଲିଭରି କମ୍ପାନୀ ଭଳି ଆମାଜନ/ଫ୍ଲିପିକାର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ଲୋକଙ୍କୁ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପରେ ମେସେଜ କରନ୍ତି | ତାପରେ ସେମାନେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ ବିଷୟରେ ନୋଟିଫାଇ କରନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଲୋକେସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ପ୍ୟାକେଜ କୌଣସି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୋଟି କୋଟି ଲଟେରୀ ପରି ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ବିଷୟରେ ପଢି ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଲୋଭ ଆସିଯାଏ | ଏହାପରେ ସାଇବର କ୍ରିମିନାଲ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ପ୍ରୋସେସକୁ ପୁରା କରିବାପାଇଁ ମେସେଜ ସହିତ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ କରିବାପାଇଁ କୁହନ୍ତି |

Google

କିପରି କରାଯାଇଥାଏ ଫ୍ରଡ କାରବାର ?

ଏହାପରେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି ନାମରେ ଏକ ଛୋଟ ଦେୟ କରିବାପାଇଁ କୁହାଯାଇଥାଏ, ଯେପରିକି ପ୍ରଡକ୍ଟ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଲୋକେସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚା ଯାଇପାରିବ | kaspersky ଲ୍ୟାବ କହିଛି, ଯେତେବେଳେ ୟୁଜର୍ସ ଫ୍ରଡମାନଙ୍କ କଥାରେ ଫସିଯାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାପାଇଁ ଏକ ମାଲୱେୟର ଲିଙ୍କ ଦିଆଯାଇଥାଏ, ଯାହା ଉପରେ କ୍ଲିକ କରିବାମାତ୍ରେ ୟୁଜର୍ସ ଗୋଟିଏ ନକଲି ୱେବସାଇଟରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥାଏ | ଏହାପରେ ୟୁଜର୍ସ ସେଠାରେ ଦେୟ କରିବାପାଇଁ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିଟେଲ ଏଣ୍ଟର କରନ୍ତି ଏବଂ ପେମେଣ୍ଟ କରି ଦିଅନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ମିଳେନାହିଁ | ସେହିପରି ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିଟେଲ ଫ୍ରଡମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାମାତ୍ରେ ହିଁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଖାତାରୁ ପୁରା ଟଙ୍କା ବାହାର କରିନିଅନ୍ତି |

ଏହିପରି ଫ୍ରଡରୁ କିପରି ବଞ୍ଚିବେ :-

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆମାଜନ କିମ୍ବା ଫ୍ଲିପକାର୍ଡରୁ କିଛି କିଣନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆପଣ କଣ ଅର୍ଡର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପାର୍ସଲ ଆପଣଙ୍କୁ କେବେ ଡେଲିଭରି କରାଯିବ | ଏହା ଏଥିପାଇଁ ଅଟେ, କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଆପରେ ଏକ ଲୋକେସନ ଟ୍ରାକର ଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଡକ୍ଟସ ଷ୍ଟେଟସ ବିଷୟରେ ନୋଟିଫିକେସନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଡେଲିଭରି ନାମରେ କେବେ ବି ଦେୟ କରିବାପାଇଁ କହିବନାହିଁ | ଅର୍ଡର ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଡେଲିଭରି କରାଯିବ ଏବଂ ତାପରେ ଆପଣ ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜର କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଟଙ୍କା ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ | ଆପଣଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଏକ୍ସଟ୍ରା ପେମେଣ୍ଟ ନିଆଯିବନାହିଁ |

Google

ଅଜଣା ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ କରିବାଠାରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ :-

ରିସର୍ଚ୍ଚରସ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଏପରି ଇମେଲଠାରୁ ସାବଧାନ ରହିବା ଏବଂ ସବୁବେଳେ ସେହି ମେସେଜଗୁଡିକୁ ସୋର୍ସର ଯାଞ୍ଚ କରିବାପାଇଁ କହିଛି, ଯାହା ବହୁତ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଲାଗେନାହିଁ | ଆପଣ କେବେ ବି ଏପରି କୌଣସି ଲିଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଯେଉଁଥିରେ ୱେବସାଇଟର ସଠିକ ଆଡ୍ରେସ ନ ଥିବ କିମ୍ବା ସନ୍ଦେହ ଲାଗିବ | ଏପରି ବିପଦଗୁଡିକ, ଫିସିଙ୍ଗ ଆକ୍ରମଣରୁ ଦୁରେଇ ରଖିବାପାଇଁ ସିକ୍ୟୁରିଟି ସଲ୍ୟୁସନ ସେଟ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *