ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ : କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଭ-ୟଙ୍କର ଦୃ-ଶ୍ୟ,ପ୍ଲେନରେ ବସିବାପାଇଁ ମା-ରପି-ଟ, ପରସ୍ପର ଉପରେ ଏମିତି ଚଢ଼ିଗଲେ ଲୋକମାନେ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନର କବଜା ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଶରଫ ଗନୀଙ୍କ ଶା-ସନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି | କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟର ବହୁତ ଭ-ୟଙ୍କର ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରଲ ହେଉଛି | ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ିବା କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ପଳାଇ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ବିଗିଡି ଯାଇଛି ଯେ ସେଠାରେ ପାଦ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଜାଗା ନାହିଁ |

ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଳାଇ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଲୋକମାନେ :-

ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ନେଇ ପୁରା ଦୁନିଆ ଯେଉଁ କଥାକୁ ଅନେକ ଦିନରୁ ଡ-ରୁଥିଲା, ସେହି ଡ-ର ଶେଷରେ ରବିବାର ଦିନ ସତ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା | କାବୁଲରେ କବଜା ସହିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ତାଲିବାନର ପୁଣିଥରେ ରାଜ ଚାଲିଲା | ତାଲିବାନ ଫେରି ଆସିବା କାରଣରୁ କାବୁଲ ସହିତ ପୁରା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତ୍ରାହି ତ୍ରାହି ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ରହିଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେଠାରୁ ପଳାଇ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

ପରସ୍ପର ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲେ ଲୋକମାନେ :-

ତାଲିବାନ ଭରସା ଦେଉଛି ଯେ କାବୁଲରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଡ-ରିବା ଦରକାର ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନର ଟେରର କେତେ ପରିମାଣରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ହାଭୀ ହେଉଛନ୍ତି, ଏହାର ପ୍ରକୃତ ରୂପ ଇଣ୍ଟରନେଶନାଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | କାବୁଲ ଇଣ୍ଟରନେଶନାଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କୋ-ଳାହ-ଳର ବାତାବରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଥିବା ଏହି ଭିଡ଼ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡ଼ିବାପାଇଁ ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫ୍ଲାଇଟରେ ଚଢ଼ିବାକୁ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି | ସେହିପରି NATO ଦେଶଗୁଡିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ କାବୁଲରେ ସବୁ କମର୍ସିୟାଲ ବିମାନ ବନ୍ଦ ରହିବ ଏବଂ କାବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟର ବ୍ୟବହାର ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ମିଲିଟାରୀ ପାଇଁ ହେବ |

ଏହା ହେବ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନୂତନ ନାମ :-

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ତାଲିବାନର ଆ-ତ-ଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରବେଶ କରି ସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ହତିଆର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ତାଲିବାନ ଆ-ତ-ଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଉପରେ କବଜା କରି ନେଇଛନ୍ତି | ତାଲିବାନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ତା ନିୟ-ନ୍ତ୍ରଣରେ କେବଳ ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲା ନୁହେଁ ବରଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ତା ହାତରେ ହିଁ ଅଛି | ତାଲିବାନ ଏଥିପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଶୀଘ୍ର ନିଜର ଆଦେଶକୁ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ କହିଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନୂତନ ନାମ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ଇସ୍ଲାମିକ ଏମିରେଟ ଅଫ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ’ ହେବ |

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ବିମାନ ନେଲା ୟୁଟର୍ନ :-

ଶିକାଗୋରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଥିବା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଫ୍ଲାଇଟ AI126 କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମଜାର-ଏ-ଶରିଫ ଉପରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଅଚାନକ ୟୁଟର୍ନ ନେଇଗଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ବିମାନ ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନର ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଅଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭାବରେ ଏହାର କାରଣର ସୂଚନା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ସୁ-ର-କ୍ଷା ଚିନ୍ତା ଭାରତୀୟ ବିମାନକୁ ପଥ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.