ଫେସବୁକରେ ଆସିଲା ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଆପଣଙ୍କ ଭିଡିଓ ଏବଂ ଭଏସ କଲ ରହିବ ପ୍ରୋଟେକଟେଡ,ଜଲଦି ଅପଡେଟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ | ଯେପରି ଭାବରେ ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପାଲଟିଯାଇଛି, ସେହିପରି ଏହାର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ କମ ନୁହେଁ | ସାଇବର କ୍ରାଇମ ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ ଉଦାହରଣ ଅଟେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନିଜ ତରଫରୁ ଏକ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି, ଯାହାକୁ ଏଣ୍ଡ ଟୁ ଏଣ୍ଡ ଇନ୍କ୍ରିପସନର ନାମ ଦିଆଯାଇଛି | ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଏହି ଫିଚରର ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ସହିତ ପରିଚିତ କଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଫେସବୁକ ମଧ୍ୟ ନିଜର ନୂତନ ଅପଡେଟ ଅଧୀନରେ ଏହି ଫିଚରକୁ ଆଣୁଛି | ଚାଲନ୍ତୁ ଫେସବୁକର ଏହି ନୂତନ ଅପଡେଟ ବିଷୟରେ ଆହୁରି କିଛି ସୂଚନା ଜାଣିବା |

ଇନ୍କ୍ରିପସନ କ’ଣ ?

ଇନ୍କ୍ରିପସନ ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଯେକୌଣସି ମେସେଜ କାହାକୁ ପଠାଉଛନ୍ତି, ତାକୁ କେବଳ ଆପଣ ଏବଂ ଯାହାକୁ ଆପଣ ମେସେଜ ପଠାଇଛନ୍ତି, ସେ ହିଁ ଦେଖିପାରିବେ | ଆଜିର ସମୟରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଏବଂ ମେସେଜିଙ୍ଗ ଆପ୍ସରେ ୟୁଜରଙ୍କ ଡାଟାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାପାଇଁ ଇନ୍କ୍ରିପସନ ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଲଟିଯାଇଛି |

ଫେସବୁକରେ ଇନ୍କ୍ରିପସନ :-

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଫେସବୁକ ମେସେଞ୍ଜର ଆପରେ ଦିନକୁ ୧୫୦ ମିଲିୟନ ଅଡିଓ କିମ୍ବା ଭିଡିଓ କଲ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କମ୍ପାନୀକୁ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଇନ୍କ୍ରିପସନର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ବୋଲି ଅନୁଭବ ହେଲା | ଫେସବୁକରେ ନୂତନ ଅପଡେଟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକ ମେସେଞ୍ଜରରେ ହେଉଥିବା ସବୁ ଭିଡିଓ ଏବଂ ଅଡିଓ କଲ ଇନ୍କ୍ରିପ୍ଟଡ଼ ରହିବ | ଫେସବୁକ ମେସେଞ୍ଜରର ପ୍ରଡକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ରୁଥ କ୍ରିଚେଲି ଏକ ବ୍ଲଗ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପରି ଆପଣଙ୍କ ମେସେଜ ନିଜ ଫୋନରୁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଠାଯିବ, ତାକୁ ରିସିଭ କରିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କେହି ବି ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ, ଫେସବୁକ ମଧ୍ୟ ନୁହେଁ | କଲଗୁଡିକ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଏହା ହିଁ ହେବ |

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଫେସବୁକରେ ମେସେଞ୍ଜରରେ ଚାଟସ ପାଇଁ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଇନ୍କ୍ରିପସନ ୨୦୧୬ ରେ ହିଁ ଅଣାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେପରି ହ୍ଵାଟ୍ସଆପରେ ଏହା ଡିଫଲ୍ଟ ଅପସନ ଥାଏ, ଏଠାରେ ଏହାକୁ ବାଛିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଏହାସହିତ ଫେସବୁକ କହିଛି ଯେ ସେ ମେସେଞ୍ଜର ଆପର ଗ୍ରୁପ ଚାଟ ଏବଂ ଇନ୍ସଟାଗ୍ରାମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫିଚରକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏହାପାଇଁ ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ |

ଅନେକ ୟୁଜର୍ସ ଏହି ଫିଚରକୁ ନେଇ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଇନ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଫିଚର ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଫିଚର ଚାରିପଟୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭଳି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ହୋଇପାରେ |

ଫେସବୁକର ଅପଡେଟ ଦ୍ୱାରା ଆଉ କଣ ବଦଳିବ :-

ଫେସବୁକ କହିଛି ଯେ ଅନେକଥର ୟୁଜର୍ସ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମେସେଜ ଚାଟବକ୍ସରେ ରହୁ | ଏଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକ ଏହି ଫିଚର ନେଇ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୟୁଜର ନିଜ ମେସେଜକୁ ୫ ସେକେଣ୍ଡରୁ ନେଇ ୨୪ ଘଣ୍ଟାର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଡିଲିଟ କରିପାରିବ ଏବଂ ସେହି ମେସେଜ ଗାଏବ ହୋଇଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *