ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଏହି ଚାରୋଟି ଲକ୍ଷଣ ଠିକ ହେବାପାଇଁ ଲାଗେ ଅଧିକ ସମୟ, ଏଥିରୁ ଏପରି ଭାବରେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ

କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଡରିଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଭାଇରସର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଭାରତରେ ଯେମିତି ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କଲା, ଏହା ସମସ୍ତେ ଦେଖିଛନ୍ତି | ହୁଏତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହି ଭାଇରସ ଧୀର ହୋଇଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହା ଭୁଲିପାରିବା ନାହିଁ ଯେ ଏହି ଭାଇରସ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଆମ ଭିତରେ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଖତରନାକ ରୂପ ନେଇପାରେ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ନେଇ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତେ ଡରିଯାଇଛନ୍ତି | ସେହିପରି ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାର ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି, କାରଣ ଏହା କୌଣସି ସାଧାରଣ ଭାରିଆଣ୍ଟ ନୁହେଁ | ବରଂ ଏହାର ଏପରି କିଛି ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି, ଯାହାକୁ ଭଲ ହେବାପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିପାରେ | ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଏବଂ ଏହାଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାର ଉପାୟ ବିଷୟରେ କହିବା |

ବହୁତ ଖତରନାକ ଅଟେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ :-

କରୋନାର ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଭାରିଆଣ୍ଟ E484Q ଏବଂ L452R ଥାଏ, ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସହଜରେ ଭାଙ୍ଗିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୮୫ ଟି ଦେଶରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଭାବ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି |

ଥକାପଣ :-

କରୋନାର ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଆରମ୍ଭ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଥକା ଲାଗିବା | ସେହିପରି, ଏହା ଏପରି ଏକ ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ ଯାହାକୁ ଭଲ ହେବାପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିପାରେ | ଅନେକ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା କିଛି ମାସର ସମୟ ଲାଗିପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ |

ଏହିପରି ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ :-

– ନିଜକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ ରଖନ୍ତୁ

– ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ

– ପୁରା ଆରାମ କରନ୍ତୁ

ବେକରେ ଫୁଲ କିମ୍ବା ଶବ୍ଦ ବଦଳିବା :-

ଆପଣ ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରୁ ଭଲ ହେବାପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ବେକରେ ଫୁଲ କିମ୍ବା ଶବ୍ଦ ବଦଳିବା କିମ୍ବା ଉଭୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇପାରେ | ଅନେକଥର ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକୁ ଭଲ ହେବାପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିପାରେ |

ଏପରି ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ :-

– ଅଦା ପକାଇ ଚା ପିଇପାରିବେ

– ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେଇ ଔଷଧ ଖାଇପାରିବେ

ଫୁସଫୁସରେ ସମସ୍ୟା :-

ଆପଣଙ୍କ ଫୁସଫୁସରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟା ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରେ | ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟାରୁ ଭଲ ହେବାପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିପାରେ | ତେଣୁ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଫୁସଫୁସ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ସେମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ନିଜର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ |

ଏପରି ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ :-

– ବାଲି ଧୂଳି ସ୍ଥାନରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ

– ଧୁମ୍ରପାନଠାରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ

– ମଦ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଯନ୍ତ୍ରଣା :-

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁହଁ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ହାତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଗୋଡ଼ରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏହାସହିତ ଏହି ଜିନିଷ ବହୁତ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇପାରେ |

ଏପରି ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ :-

– ଅଧିକ ସମୟ ଆରାମ କରନ୍ତୁ

– ଥକା ଲାଗିବା ଭଳି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

– ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିବା ଔଷଧକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଆନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *