ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଲଞ୍ଚ କଲେ ନୂତନ Vehicle Scrappage Policy, ପୁରୁଣା ଗାଡି ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶରେ Vehicle Scrappage Policy କୁ ଆଜି ଲଞ୍ଚ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭିଡିଓ କନ୍ଫରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଇନଭେଷ୍ଟର ସମିତିରେ ଏହି ପଲିସୀକୁ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି | ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦୨୧ ମସିହାର କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରେ ଏହି ପଲିସୀକୁ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି |

Vehicle Scrappage Policy ଲଞ୍ଚ :-

ଯାନବାହାନ ସ୍କ୍ରାପେଜ ପଲିସୀକୁ ଲଞ୍ଚ କରିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋବିଲିଟି ଯେକୌଣସି ଦେଶର ଇକୋନୋମିରେ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ନୂତନ ସ୍କ୍ରାପେଜ ପଲିସୀ ମଧ୍ୟ ଇକୋନୋମିରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ | ଏହି ପଲିସୀର ସିଦ୍ଧାନ୍ତଗୁଡିକ ହେଉଛି Re-use, Recycle ଏବଂ Recovery | ଏହି ପଲିସୀ ଦେଶରେ ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିନିଯୋଗ ନେଇ ଆସିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣରେ ଭାରତ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ସ୍କ୍ରାପିଂ ପଲିସୀ, Waste to Wealth- ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଅଭିଯାନର ସର୍କୁଲାର ଇକୋନୋମିର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀ ଅଟେ | ଏହି ପଲିସୀ ଦେଶର ସହରରୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା ତଥା ବିକାଶକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ | ଏହି ପଲିସୀ ନୂତନ ଭାରତର ଗତିଶୀଳତାକୁ, ଅଟୋ ସେକ୍ଟରକୁ ଏକ ନୂତନ ପରିଚୟ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ପଲିସୀ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ :-

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବଜେଟ ପରେ ସଡକ ଏବଂ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡ଼କରୀ ଲୋକସଭାରେ ଏହି ପଲିସୀକୁ ନେଇ ସୂଚନା ସେୟାର କରିଥିଲେ | ଏହାପରେ ପଲିସୀ ପାଇଁ ଏକ ନୋଟିଫିକେସନ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା | ତେବେ ନୂତନ ସ୍କ୍ରାପେଜ ପଲିସୀ ଭାଲିଣ୍ଟିୟର ଅଟେ | ଅର୍ଥ ଏହା ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ କାର ପଲିସୀ ଅଧୀନରେ ସ୍କ୍ରାପ ପାଇଁ ଦେବେ ନା ନାହିଁ, ଏହା ଆପଣ ସ୍ଥିର କରିବେ | ଏହି ପଲିସୀ ଅଧୀନରେ ଏକ ସ୍ଥିର ସମୟରେ ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକର ଫିଟନେସ ଟେଷ୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି |

ପୁରୁଣା କାର ସ୍କ୍ରାପରେ ଦେଲେ ହେବ ଏହି ୪ଟି ଫାଇଦା :-

ଏହି ପଲିସୀକୁ ପପୁଲାର କରିବାପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ଦେଇଛନ୍ତି | ପିଏମ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଲିସୀ ଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ସବୁ ପ୍ରକାରର ବହୁତ ଲାଭ ହେବ | ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଲାଭ ଏହା ହେବ ଯେ ପୁରୁଣା ଗାଡିକୁ ସ୍କ୍ରାପ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମିଳିବ | ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଯାହା ପାଖରେ ଥିବ, ତାଙ୍କୁ ନୂତନ ଗାଡି କିଣିବା ଉପରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପାଇଁ କୌଣସି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବନାହିଁ | ଏହାସହିତ ତାଙ୍କୁ ରୋଡ଼ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଛାଡ଼ କରାଯିବ | ଅନ୍ୟ ଲାଭ ଏହା ହେବ ଯେ ପୁରୁଣା ଗାଡିର ମ୍ୟାଣ୍ଟେନାନ୍ସ କଷ୍ଟ, ରିପେୟାର କଷ୍ଟ, fuel efficiency, ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ସଂଚୟ ହେବ | ତୃତୀୟ ଲାଭ ସିଧା ଜୀବନ ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇଛି, ପୁରୁଣା ଗାଡି ପୁରୁଣା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କାରଣରୁ ରୋଡ଼ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟର ବିପଦ ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ | ଚତୁର୍ଥ ଲାଭ ହେଉଛି ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ କାରଣରୁ ଯେଉଁ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ, ତାହା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *