ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ : ରିଷଭ ପନ୍ତ କଲେ ବଡ କାରନାମା, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଧୋନୀଙ୍କର ଏହି ଖାସ ରେକର୍ଡ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେଇ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ

ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୩୬୪ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ କେ.ଏଲ ରାହୁଲ ଚମତ୍କାର ବ୍ୟାଟିଂ ଦଳକୁ ଏକ ବଡ଼ ସ୍କୋରକୁ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତୀୟ ୱିକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରିଷଭ ପନ୍ତ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବେଶୀ ରନ ସ୍କୋର କରିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ୩୭ ରନ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ସେ ଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଯଦିଓ ରିଷଭ ପନ୍ତ ମାତ୍ର ୩୭ ରନ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜବରଦସ୍ତ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ପନ୍ତ ଏହି ଖାସ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ:-

ଲର୍ଡ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଭାରତୀୟ ୱିକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରିଷଭ ପନ୍ତ ଏକ ଛୋଟ ଇନିଂସ ଖେଳି ବିଶେଷ ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ ସୃଷ୍ଟି କରିନେଇଛନ୍ତି।

୫ଟି ଚୌକା ସହାୟତାରେ ରିଷଭ ପନ୍ତ ଏହି ମୁକାବିଲାରେ ୫୮ ବଲରେ ୫ଟି ଚୌକା ମାରି ୩୭ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏହି ଇନିଂସ ସମୟରେ ପନ୍ତ ବିଦେଶୀ ମାଟିରେ ୧୦୦୦ ରନ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ପନ୍ତ ଦ୍ରୁତତମ ଭାରତୀୟ ୱିକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବରେ ବିଦେଶୀ ମାଟିରେ ୧୦୦୦ ଟେଷ୍ଟ ରନ ସ୍କୋର କରିବାରେ ଭାବରେ ନିଜର ନାମ କରିଛନ୍ତି। ସେ ମାତ୍ର ୨୯ ଇନିଂସରେ ଏତେ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

ପନ୍ତ ଧୋନିଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି:-

ଏହି ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ କରିବା ମାତ୍ରେ ପନ୍ତ ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଛନ୍ତି। ଧୋନି ବିଦେଶୀ ମାଟିରେ ୩୨ ଇନିଂସରେ ୧୦୦୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏହି ତାଲିକାରେ ଧୋନିଙ୍କ ପରେ ଫାରୁକ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଆସିଛନ୍ତି, ଯିଏ ଏହାକୁ ୩୩ ଇନିଂସରେ କରିଥିଲେ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ପନ୍ତ ୨୦୧୮ରେ ତାଙ୍କର ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଭାରତର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ:-

ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସି ରୋହିତ ଏବଂ କେ.ଏଲ ରାହୁଲ ସୁନ୍ଦର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ ପାଇଁ ୧୨୬ ରନର ଐତିହାସିକ ପାର୍ଟନରସିପ କରିଥିଲେ। ରୋହିତ ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ଶତକରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ୧୪୫ ବଲରେ ୮୩ ରନର ଏକ ଜୋରଦାର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ତେବେ ପୂଜାରା ପୁଣି ଥରେ ଫ୍ଲପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରି ମାତ୍ର ୯ ରନ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ପେଭିଲିୟନକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଏହାପରେ କୋହଲିଙ୍କ ସହ କେ.ଏଲ ସ୍କୋରକୁ ଆଗକୁ ନେଇଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କେ.ଏଲ ରାହୁଲ ତାହା କରିଥିଲେ, ଯାହାପରେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। କେ.ଏଲ ରାହୁଲ ଏକ ଶତକ କରିଥିଲେ। ବିରାଟ କୋହଲି ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ କରିପାରିନଥିଲେ ଓ ୪୨ ରନ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ପେଭିଲିୟନକୁ ଫେରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଦିନର ଖେଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଦଳ ୯୦ ଓଭରରେ ୨୬୭ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ୩ ୱିକେଟ ହରାଇଥିଲେ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନର ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଦଳ କେ.ଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ୱିକେଟ ହରାଇଛି। ନିଜ ବ୍ୟାଟର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସେ ୨୫୦ ବଲରେ ୧୨୯ ରନର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ଏଥିସହିତ ରାହାଣେ ପୁଣି ଥରେ ବିଫଳ ହୋଇ ୧ ରନ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ପେଭିଲିୟନକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଜାଡେଜା ଏବଂ ପନ୍ତ ଇନିଂସ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ, ପନ୍ତ ମଧ୍ୟ ୩୭ ରନ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଯାହାପରେ ଜାଡେଜା ସ୍କୋର ବୋର୍ଡକୁ ଆଗକୁ ନେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ୪୦ ରନ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ସେ ବୋଲ୍ଡ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୩୬୪ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *