ଶିବଲିଙ୍ଗ ଚୋରାଇ ନେଇଯାଇଥିଲେ ୬ଜଣ ଚୋର,ତା ପରେ ହୋଇଥିଲା ତାଙ୍କର ଏମିତି ଅବସ୍ଥା,ଆଉ ତା ପରେ ପୋ-ଲି-ସ-କୁ ସେ ଜଣାଇଥିଲେ,ଆଉ ତା ପରେ …ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଥିଲା ପୁରା କାହାଣୀ

ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଚାଲିଛି। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଏହି ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଲାଗେ। ଯଦିଓ ହିନ୍ଦୁମାନେ ବର୍ଷସାରା ଶିବ ଶମ୍ଭୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ଯଦିଓ ଶ୍ରାବଣରେ ଏହାର ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଦୁନିଆସାରା ଶିବ ଶମ୍ଭୁଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ପୂଜାପାଠ କରନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଭାରତରେ ହଜାର ହଜାର ଲକ୍ଷ ଶିବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ସେଠାରେ ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହାର ଇତିହାସ ବହୁ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ। ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବା ଯାହା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାସଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ଭାନଖଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା।

ମନ୍ଦିରର ଇତିହାସ ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ଦୃଢ ସୂଚନା ନାହିଁ, ଯଦିଓ ମନ୍ଦିର ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତିଯେ, ଏଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଭାଗୀରଥଙ୍କ ସମୟର ଅଟେ। ଏଠାରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ମନ୍ଦିର ଏଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ସେମାନେ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛିଯେ, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ କସଗଞ୍ଜର ଭାଗୀରଥ ଗୁମ୍ଫା ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭାନଖଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଦେଖାଯାଏ କାରଣ ଏହାର ଚେହେରା ଆକୃତି ଏବଂ ଶିବଲିଙ୍ଗର ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରାୟ ୫ ଫୁଟ ଅଟେ।

ଏହି ମନ୍ଦିରର ଇତିହାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ଅଟେ। ପ୍ରାୟ ୪୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆଜି କିଛି ଚୋର ଖବର ପାଇଥିଲେଯେ, ଶିବଲିଙ୍ଗ ଅଧୀନରେ ଏହି ଧନ ଲୁଚି ରହିଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ୬ଟି ଚୋର ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଚୋରି କରି ନେଇଥିଲେ।

ଖାନ୍ଦେଶ୍ୱର ଶିବଲିଙ୍ଗ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଖବର ନିଆଁ ପରି ଆଖପାଖରେ ବ୍ୟାପିଗଲା। ଏହାପରେ ଲୋକମାନେ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚୋରମାନଙ୍କ ସହିତ ଖରାପ ଘଟଣା ଘଟିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଚୋରି କରିଥିବା ଚୋରମାନେ ସମସ୍ତେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଯିବାର ସମୟ ଆସିଗଲା। ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇ ସମସ୍ତ ଚୋର ମୁକିମପୁର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁଯେ, ପୋଲିସ ଏହି ଐତିହାସିକ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ନିଜେ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ମାଗିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପୋଲିସ ଏହାକୁ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବତାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଦେଇଥିଲେଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଗାଁରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲା। କୋର୍ଟ ଲୋକଙ୍କ ମତାମତ ଗ୍ରହଣ କରି ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବତାଙ୍କୁ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜାମିନ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ୪ ଜଣ କୃଷକ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୨-୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଲୋକମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଭାନକେନ୍ଦ୍ର ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କ ଗୌରବକୁ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା। ଲୋକମାନେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋଣରୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *