ଅଧ୍ୟୟନରେ ହେଲା ବଡ଼ ଖୋଲାସା : ଆଗାମୀ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ କେତେ ହାରରେ ହେବ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ? କାହା ଉପରେ ରହିବ ଅଧିକ ବିପଦ ?

ସାରା ଦୁନିଆରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଧରି ଜାରି ରହିଥିବା କରୋନାର ଆତଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି | କରୋନା ଭାଇରସରେ ମ୍ୟୁଟେସନ କାରଣରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିବା ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବହୁତ ସଂକ୍ରାମକ ଏବଂ ମାରାତ୍ମକ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଶେଷ ହେବା ସହିତ ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | କାରଣ କରୋନା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟୁଟେସନ ସହିତ ଲଗାତାର ଖତରନାକ ହୋଇଚାଲିଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଛି ଯେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ଏହା କେତେ ଗମ୍ଭୀର ରୂପ ନେଇପାରେ ? ନିକଟରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ବଡ଼ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି |

ଏକ ମଡେଲିଂ ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା ହେଉଥିବା ଭାଇରସ ଭଳି ଆଚରଣ କରିପାରେ, ଅର୍ଥାତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଗମ୍ଭୀରତା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବ | ମଡେଲିଂ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ଏକ ସଂକେତ ମିଳିଛି ଯେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ କରୋନା ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକାଂଶ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ହେବ, ଯାହାକୁ ଟୀକା ଦିଆଯାଇନଥିବ କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଭାଇରସ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିନଥିବେ |

ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଯିବ ସଂକ୍ରମଣ :-

‘ସାଇନ୍ସ ଆଡଭାନ୍ସସ’ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଆଧାର କରି କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଏବଂ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ କିମ୍ବା ଟୀକାକରଣ କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମଣ କବଳରେ ଆସିଥିବା କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ସାରିଥିବ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଭାଇରସ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇବେ | ଏହି କାରଣରୁ ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଯିବ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗରୁ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ ଏବଂ ସ୍ୱାଇନ ଫ୍ଲୁ ଭାଇରସର ମାମଲାଗୁଡ଼ିକୁ ଏହିପରି ଦୁନିଆର କିଛି ଅଂଚଳରୁ ସଂକୁଚିତ ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା|

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ?

ପ୍ରଫେସର ଓଟାର ବ୍ୟୋର୍ନଷ୍ଟଡ଼ କୁହନ୍ତି, ଯଦି ଆମେ ଶ୍ୱାସନା ରୋଗର ଐତିହାସିକ ରେକର୍ଡକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଜଣା ପଡେ ଯେ ସମୟ ସହିତ ମହାମାରୀ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ସିଫ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଟୀକାକରଣ ହୋଇନଥିଲା | ୧୮୮୯-୧୮୯୦ ମସିହାର ରୁଷର ଫ୍ଲୁ ମହାମାରୀ ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଅଟେ | ଅବଶ୍ୟ, ବ୍ୟୋର୍ନଷ୍ଟାଡ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କୌଣସି କାରଣରୁ ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଅନ୍ୟ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯଦିଓ ପୂର୍ବ ସଂକ୍ରମଣ ତୁଳନାରେ ଏହି ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତା କମ ରହିଥାଏ |

କ’ଣ ରହିଛି ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ ?

ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ‘ରିଅଲିଷ୍ଟିକ-ଏଜ ଷ୍ଟ୍ରକଚର’ (RAS) ଗାଣିତିକ ମଡେଲ ଆଧାରରେ କରୋନାର ଭବିଷ୍ୟତର ବିପଦକୁ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ, ଜାପାନ, ସ୍ପେନ, ବ୍ରିଟେନ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଭଳି ୧୧ ଟି ଦେଶ ରୋଗର ବୋଝକୁ ନେଇ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା | ଅଧ୍ୟୟନର ଶେଷରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆଧାରରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଥମିଯିବ | ତେବେ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସବୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *