ରିଜରଭେସନ କାଉଣ୍ଟରରୁ ଟିକଟ ବୁକିଂକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ଼ ସୂଚନା,ଏହି ଜରୁରୀ ନିୟମ ଦୁଇଟିକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ,ନଚେତ ….

ଯଦି ଆପଣ ଅନଲାଇନ ବ୍ୟତୀତ ରେଲୱେ ରିଜର୍ଭ କାଉଣ୍ଟରରୁ ଟିକେଟ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତାହେଲେ କିଛି କଥା ଆପଣଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ, ନଚେତ ଟିକେଟ ବୁକିଂ ସମୟରେ ବହୁତ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ। ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ଆରକ୍ଷଣ କାଉଣ୍ଟରରୁ ଟିକଟ ବୁକ କରିବା ସମୟରେ ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ଗନ୍ତବ ଠିକଣା ଓ ପିନକୋଡ଼ ଦର୍ଜ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି, ଯଦି ଆପଣ ଏମିତି କରୁନାହାନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଜାରି କରାଯିବ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଝରକା ପାଖକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ପିନ କୋଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ରିଜର୍ଭେସନ କାଉଣ୍ଟରରୁ ଟିକେଟର ନିୟମ:-

ଏହି ନିୟମ ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ବିଗତ ବର୍ଷ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱରା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ଯେମିତି ଟ୍ରେସିଂ କରାଯାଇ ପାରିବ। ବିଗତ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ରୁ ଟ୍ରେନ ମାନଙ୍କ ଶବ୍ଦ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। କାରଣ ସରକାର ପ୍ରବାସୀ ମଜୁରିଆ ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଘର ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ ଚଳାଇଥିଲେ। ଏହି ନିୟମକୁ ସେତେବେଳେ ବି ଜାରି ରଖାଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ କରୋନା ପ୍ରକୋପ ହାଲକା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ରେଲୱେ ରିଜର୍ଭେସନ କାଉଣ୍ଟର ଠାରୁ ଟିକେଟ ପାଇଁ ପିନ କୋଡ଼ ନିୟମରେ କୋହଳ କରିଦେଲା।

ଏକ ତାଜା ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ, ଧନବାଦ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନର ରିଜର୍ଭେସନ କାଉଣ୍ଟର ପାଖରେ ଏକ ଲମ୍ବା ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଏଠାରେ କେତେକ ମୂର୍ଖ ଲୋକ ବି ଥିଲେ ଯିଏକି ନିଜର ପିନ କୋଡ଼ ଜାଣିନଥିଲେ। ରେଲୱେ ଏହାଉପରେ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ହଟାଇ ଦେବାପରେ ପୁଣିଥରେ ଧନବାଦ ଷ୍ଟେସନରେ ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପିନ କୋଡ଼ ମଗାଯାଉଛି।

ଏହି କାରଣରୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଫଇସଲା:-

ରେଲୱେ ତରଫରୁ ଏହା ଏଥିପାଇଁ କରାଗଲା କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯିଏ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଥିବ ତାହାର ପରିଚୟ ବହୁତ ଜଲଦି କରାଯାଇ ପାରିବ। ହୁଏତ ଟିକେଟ ବୁକିଂ ଫର୍ମାଟରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ ବୁକ କରୁଥିବା ସମୟରେ ପୁରା ପତା ଦର୍ଜ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରେଲୱେ ତରଫରୁ କେବଳ ସୂଚନା ସ୍ଥାନରେ ଏରିଆ ଓ ଜିଲ୍ଳା ନାମ ଭରିବା ପରେ ମଞ୍ଜୁର କରିଦିଆ ଯାଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *