ଦେଶର ଏହି ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ନାଗ ନାଗୁଣୀ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି

ପବିତ୍ର ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ଶିବ ପୂଜାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ଵ ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବ ନିଜ ବେକରେ ସାପକୁ ହାର ଭଳି ପରିଧାନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନାଗ ପଞ୍ଚମୀର ପର୍ବ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଶୁଳ୍କ ପକ୍ଷର ତୃତୀୟା ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇଥାଏ ଯେ, ଏହି ତୃତୀୟା ତିଥିରେ ସାପ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସାପର ଦୋଷ ଓ ସାପ ଭୟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ, ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ସାରା ଦେଶରେ ଏହିପରି ଅନେକ ଶିବ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ ପର୍ବରେ ପ୍ରଥମେ ନାଗ ନଗୁଣୀଙ୍କ ଯୋଡ଼ି ପହଞ୍ଚି ଶିବଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସେମାନେ କାହା ପ୍ରତି କୌଣସି ଅନିଷ୍ଟ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଶିବଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହିତ ଏହି ଯୋଡିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ…

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବୋଧେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର :-

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାନପୁର ନିକଟରେ ବୋଧେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ଶିବ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ, ଏହି ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ନାଗ ନାଗୁଣୀ ନେଉଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଶିବ ମନ୍ଦିରକୁ ନାଗ ନାଗୁଣୀ ଯେ କୌଣସି ରୂପରେ ଆସି କବାଟ ପାଖରେ ବସି ସେମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ନାଗ ନଗୁଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମେଳା ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯାଇଥାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ, ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ମନ୍ଦିରକୁ ବହୁଗୁଡ଼ିଏ ସାପ ଆସି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରି ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟକୁ ଫେରିଯାଆନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ, ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଲେ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଦେବଗୁରୁଡିଆ ଶିବ ମନ୍ଦିର :-

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର ନିକଟ ଦେବଗୁରୁଡିଆ ପାହାଡ ଉପରେ ପ୍ରାୟ 1000 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଶିବ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ଏହାର ନାମ ଦେବଗୁରୁଡିଆ ମନ୍ଦିର ରଖାଯାଇଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ,ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପିତ ନନ୍ଦୀ ମୂର୍ତ୍ତିର ମୁଣ୍ଡରୁ ଜଳ ସ୍ଵଭାବିକ ଭାବରେ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ। ତା’ପରେ ସେଠାରେ ଥିବା ଶିବଙ୍କ ଉପରେ ପାଣି ପଡ଼ିଥାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ରହୁଥିବ ନାଗ ନାଗୁଣୀ ପ୍ରତିଦିନ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଘୁରି ବୁଲନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ସେମାନେ କାହାକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଆଘାତ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶିବଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ନିର୍ମିତ ପୁଷ୍କରିଣୀକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭକ୍ତ ଆସି ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିଥାନ୍ତି।

ଛତିଶଗଡ, ଲକ୍ଷ୍ମଣେଶ୍ୱର ଶିବ ମନ୍ଦିର:-

ଛତିଶଗଡର ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁରରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ଏହି ମନ୍ଦିର ପ୍ରାୟ 300 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ନାଗ ନାଗୁଣୀ ଯୋଡି ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ପରିକ୍ରମା କରିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏକ ସନ୍ତାନହୀନ ଦମ୍ପତି ଶିବଲିଙ୍ଗ ପରିଦର୍ଶନ କରିଲେ ଏକ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିସହିତ, ରାଶିଫଳର ସମସ୍ତ ତ୍ରୁଟିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ପ୍ରାୟ 200 ବର୍ଷର କଇଁଛ ମଧ୍ୟ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ବାସ କରନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *