ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି କୃତିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଏଥିରେ ଭାରତ ସହ ୩୫ ଦେଶ ସାମିଲ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥି ପାଇଁ କେତେ ଟଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଖର୍ଚ୍ଚ !

ଆଜିର ସମୟରେ ବିଜୁଳି ଆମର ଜରୁରୀ ସଂସାଧନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ|ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜୀବନ ଅସମ୍ଭବ|ରେସିଡେଣ୍ଟାଲ ଲେବଲ ଠାରୁ ବିଜନେସ ଲେବଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୈନିକ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି|ଗୋଟିଏ ପାଖରେ ବିଜୁଳି ପାଇଁ ଜୀବନ ସହଜ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ପଟରେ ପରିବେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛି|ଏଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କ୍ଲିଜ ଏନର୍ଜିର ଏକ ଉପକରଣ ରେଡି କରୁଛନ୍ତି|

ଏହି ବିଶେଷ ଉପକରଣ ପୃଥିବୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଳି ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ କରିବ|ଏହା ଫଳରେ ଆଗକୁ ବହୁତ ଚେଞ୍ଜ ହେବ|ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଏତେ ବଡ ଯେ ଏହାକୁ ଏକୁଟିଆ କେହି ନାହିଁ ମାନେ ୩୫ ଦେଶ ମିଶିକି କରୁଛନ୍ତି|ଏଥିରେ ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କାମ ଚାଲିଛି|ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ଖାସ ଚୁମ୍ବକ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଛନ୍ତି|ଏହି ବିଶାଳ ମେସିନ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ ଥର୍ମୋନ୍ୟୁକ୍ଲିୟାର ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟାଲ ରେକ୍ଟରର ଅଂଶ ହେବ|ଏହାର ନାମ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ସେଲୋନୋଏଡ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ମ୍ୟାଗ୍ନେଟ ଦ୍ଵାରା ପ୍ଲାଜମାରେ ପୱରଫୁଲ କରେଣ୍ଟ ପ୍ରବାହିତ କରାଯିବ|ଏଥିରେ ଫ୍ୟୁଜନ ରେକ୍ସନକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିବାରେ ଓ ସେପ ଦେବାପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ|ଏଥିରେ କ୍ଲିନ ଏନର୍ଜି ମିଳିବ|ଏଥିରେ ଉଦଜାନ ୧୫୦ ମିଲିୟନ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗରମ କରାଯିବ|ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟର ଭିତର ତାପରୁ ୧୦ ଗୁଣ|

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଖାସ କଥା ଏହା ଯେ ଏହି ମେସିନ ଚଳାଇଵାକୁ କାର୍ଵନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍,ନାଇଟ୍ରସ ଅକ୍ସାଇଡ୍,ମିଥେନ ଭଳି ଗ୍ରୀନ ହାଉସ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବନାହିଁ ଓ ରେଡିଓ ଆକ୍ଟିଭ କଚଡା ମଧ୍ୟ ଵାହାରିବ ନାହିଁ|ଫଳରେ ପରିବେଶ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି ମିଳିବ|ଏଥିରେ ଏତେସବୁ ବିଶେଷତ୍ଵ ସହ ଏହାକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଇଛି|

ଆମେ ଏଠାରେ ଯେଉଁ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟ କଥା କହୁଛୁ ଏହାର ଲମ୍ବ ୫୯ ଫୁଟ ଓ ବ୍ୟାସ ୧ ଫୁଟ ଅଟେ|ଏହାର ଓଜନ ପାଖାପାଖି ୧୦୦୦ ଟନ ହେବ|ଏହାର ପାୱାର ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ୨ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଗୁଣ|ଏଥିରେ ୧୦୦୦ ଫୁଟ ଲମ୍ବ ଓ ୧ ଲକ୍ଷ ଟନ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟକୁ ୬ ଫୁଟ ଉଠାଇବା ତାକତ ରହିଛି|

ଏହି ମେସିନ ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକାର କାର୍ଲିଫର୍ଣିଆରେ ବନାଯାଉଥିଲା |ଏବେ ଏହା ଫ୍ରାନ୍ସ ଫିସ୍ଟ କରିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି|୨୦୨୩ ଭିତରେ ଏହା ଇନଷ୍ଟଲ କରାଯିବ ଓ ୨୦୨୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରେ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବ|ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୨୪ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ|ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ୧୭ ଖରବ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ|ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଭାରତ,ଚୀନ,ଜାପାନ,କୋରିଆ,ରୂଷ,ୟୁକେ, ଆମେରିକା, ସୁଇଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସହ ୩୫ ଦେଶ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି|

ଯଦି ପ୍ରକଳ୍ପ ସଫଳ ହୁଏ ତେଵେ ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ ଓ ଲୋକମାନେ ଉଭୟ ଉପକୃତ ହେବେ|ଏହା ଗୋଟିଏ ପାଦ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇଯିବ|

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *