କଦଳୀର ଲୋଭ ଦେଖାଇ ହାତୀଙ୍କୁ ୧୩୦୦ କିଲୋମିଟରର ଯାତ୍ରା କରାଉଛି ଚାଇନା, କାରଣ ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଚକିତ

ଚୀନ ନିଜର ବଣୁଆ ହାତୀକୁ କଦଳୀରୁ ଆକର୍ଷିତ କରି ୧୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରୁଛି। ଏହି ଯାତ୍ରା ସେମାନଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ୟୁନାନ ପ୍ରଦେଶର ସହରାଞ୍ଚଳରୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାକୃତିକ ବାସସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଜଙ୍ଗଲକୁ ପରିବହନ ପାଇଁ ଚାଲିଛି। ଡ୍ରୋନ କ୍ୟାମେରା ମାଧ୍ୟମରେ ହାତୀମାନଙ୍କର ଏହି ଯାତ୍ରା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଉଛି।

ହାତୀମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ବ୍ରିଜ ପାର ହୋଇଥିଲେ:-

ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ହାତୀମାନେ ପୁଏର ସହରର ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ଥିବା ୟୁଆନ ନଦୀ ଉପରେ ଏକ ବ୍ରିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ପାର କରିଛନ୍ତି।

ବଣୁଆ ହାତୀକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ କମିଟି ଗଠନ କରି ହାତୀମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ବାଡ଼ ତିଆରି କରିଥିଲା। ଏହା ସହିତ ହାତୀମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ମକା ଗଛଗୁଡିକ ଚର ରୂପରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅସ୍ଥାୟୀ ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା।

୨୫ ହଜାର କର୍ମଚାରୀ ନଜର ରଖିଥିଲେ:-

ପ୍ରାଦେଶିକ ବନ ବିଭାଗ ଆୟୋଗର ମୁଖ୍ୟ ୱାନ ୟୋଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତିଯେ, ହାତୀମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା, ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ୟୁନାନ ୨୫୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ପୋଲିସ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଯାନ ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ୱାନ ୟୋଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଫେରୁଥିବା ହାତୀମାନଙ୍କର ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ମାର୍ଗରୁ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହାସହିତ ପ୍ରାୟ ୫ ନିୟୁତ ୟୁଆନ ଅର୍ଥାତ ୫ କୋଟି ୭୩ ଲକ୍ଷ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହାତୀ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତିର କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇଁ ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।

ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ୟୁନାନ ପ୍ରଦେଶରୁ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଲୁଚି ରହିଥିବା ସ୍ଥାନ:-

ସେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଏହି ହାତୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ୧୬ ମାସ ପୂର୍ବେ ଲାଓସ ନିକଟ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ୟୂନାନ ପ୍ରଦେଶରୁ ଲୁଚି ରହିଥିବା ସ୍ଥାନ ଛାଡିଥିଲେ, ଯେପରିକି ମକା, ଆଖୁ, ବନ୍ଧାକୋବି ଏବଂ ଡ୍ରାଗନ୍-ଫଳ। ଏହାପରେ ସେମାନେ ସିଧା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ୟୁନାନ ପ୍ରଦେଶ ଆଡକୁ ଚାଲିଗଲେ।

ଚୀନ ଜନତା ହାତୀମାନଙ୍କର ଫେରିବା ଉପରେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ କହିଲେକି ହାତୀଙ୍କର ସହରର ସଡକ ଉପରେ ପ୍ୟାରେଡ କରିବା, ଅନାଜରେ ପୂର୍ଣ ଥିବା ମଦ ପିଇବା ଓ ଜମିରେ ଡର୍ଜନ ହାତୀଙ୍କର ସାମୁହିକ ରୂପରେ ବସିବା ଆରାମଦାୟକ ମୂହୁର୍ତ୍ତ ଅଟେ। ଚିନୀ ମିଡିଆ ତାଙ୍କୁ ପର୍ଜ୍ଯାବରଣ ସଂରକ୍ଷଣର ‘ପ୍ୟାରେ ନାୟକ’ ରୂପରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛି।

ତେବେ ହାତୀମାନଙ୍କର ଏହି ପଦଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଲୋକ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଏକ ବୟସ୍କ ହାତୀର ଓଜନ ୪ ଟନରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଉସେନ ବୋଲ୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିପାରେ। ଯଦି ସେମାନେ ନିଜ ଉପରେ କୌଣସି ବିପଦ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଯେକୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଚାଲିଯାନ୍ତି।

ହାତୀମାନେ ଜଣେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଘରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ:-

ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ସହ ଜଡିତ ୟୁନାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ହାତୀ ଆଚରଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଚେନ ମିଙ୍ଗୟୋଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତିଯେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଫେରୁଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀର ଦୁଇ ହାତୀ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ନିକଟରେ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇନାହିଁ।

ହାତୀଙ୍କର ପଳାୟନ ହେଲା ରହସ୍ୟ:-

ହାତୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଟ୍ରେକ କାହିଁକି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଏକ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି। ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ଏହି କଥାରେ କରାଯାଉଛିକି ନିଜର ଘରୋଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀର ବଢୁଥିବା ସଂଖ୍ୟା କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ସଂଶାଧନ ପାଇଁ କଡା ପ୍ରତିସ୍ପର୍ଦ୍ଧା ହୋଇଛି।

ଚେନ କହିଲେକି, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଅଛି। ହୋଇପାରେ ପୃଥ୍ବୀର ବିଦ୍ୟୁତ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଫ୍ଲକଚୁଏସନ ହାତୀକୁ ନେଭିଗେଟ କ୍ଷମତାକୁ ଶେଷ କରିଦେଇଛି ଓ ସେମାନେ ଭୁଲ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଯାଉଛନ୍ତି।

କୁନ୍ମିଙ୍ଗ ସହର ଅଦାକୁ ଚାଲିଥିଲେ ହାତୀ?:-

ସନ୍ଧାନକାରୀ ବିଶେଷ ରୂପରେ ଏହି କଥାରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଅଛନ୍ତିକି ବହୁତ ବୁଝାମଣା ହାତୀଙ୍କର ସମୂହ କୁନ୍ମିଙ୍ଗ ସହର ଆଡକୁ ସିଧା କାହିଁକି ଚାଲୁଛନ୍ତି।

ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରୟାସରେ Xishuangbannaରେ ହାତୀଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ୧୯୭୮ ମସିହାରେ ଦୁଇଗୁଣା ହୋଇଯାଇଛି। ବାନ କହିଲେକି ଜଙ୍ଗଲରେ ଶିକାର ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧ ହାତୀଙ୍କୁ ମଣିଷଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଇଚ୍ଚୁକ କରିଦେଇଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥାକି ତୀବ୍ର ଭାବରେ ବଢୁଥିବା ସହରୀକରଣ, ନୂଆ ତିଆରି ହେଉଥିବା ପରିବହନର ବୁନିଆଦି ଢାଞ୍ଚା ଓ ବାଣିଜ୍ୟକ ଜମି ମଧ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲର ସଙ୍କୁଚନରେ ବଡ ଭୂମିକା ନିଭାଇଥାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ସେଥିରେ ରହୁଥିବା ଜଙ୍ଗଲ ଜୀବଙ୍କ ପାଇଁ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *