SBI ଜାରି କଲା ଚେତାବନୀ : ଶୀଘ୍ର କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ନଚେତ ଏମିତି ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ହୋଇଯିବ ବନ୍ଦ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଖାତା ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଅଛି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ | କାରଣ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଗ୍ରାହକମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବା ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ଖାତାଧାରୀମାନଙ୍କୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜର ପ୍ୟାନ-ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଲିଙ୍କ କରିବାପାଇଁ ସୂଚନା ଦେଇଛି | ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ଏହା କରିବାରେ ବିଫଳ ରହିବେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବାର ଆନନ୍ଦ ନେବାବେଳେ କଠିନ ସମସ୍ୟାକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଏସବିଆଇ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛି, “ଆମେ ଆମ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିବାପାଇଁ ନିଜ ପ୍ୟାନକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବାର ଆନନ୍ଦ ନିଅନ୍ତୁ |”

ଟ୍ୱିଟରେ ଆଗକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ୟାନକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ | ଯଦି ପ୍ୟାନ ଏବଂ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ନାହିଁ, ତେବେ ପ୍ୟାନ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଦେବାନେବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ପ୍ୟାନକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖ ୨୦୨୧ |

ଆୟକର ଅଧିନିୟମ, ୧୯୬୧ ର ଧାରା 139AA ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାକୁ ପ୍ୟାନ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଯିଏ ଆଧାର ନମ୍ବର ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟେ, ତାଙ୍କୁ ଆୟ କର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିଜର ଆଧାର ନମ୍ବର ଜଣାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ |

ଏହା କରିବାରେ ଯଦି କୌଣସି ବିଫଳତା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ସେହି ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ୟାନକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିଦେବ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ସୂଚିତ କିମ୍ବା ଲିଙ୍କ କରାଯିବ ନାହିଁ | ଆଧାରକୁ ପ୍ୟାନ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.