୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ଋଣ ନେଇଛନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ,ମାଆ ସୋନିଆଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଉଧାର ନେଇଛନ୍ତି

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ବହୁତ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ବିତାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର ମଧ୍ୟ କାର ନାହିଁ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ଋଣରେ ମଧ୍ୟ ବୁଡି ଯାଇଛନ୍ତି | ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପାର୍ଟି କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରହିଥିବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଥା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଗଲେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କେବଳ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା କ୍ୟାସ ରହିଛି |

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନିଜର ଯେଉଁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ, ସେଥିରେ ସେ ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ମୋଟ ୧୫.୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି |

ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ରାହୁଲ ନାମାଙ୍କନ ସମୟରେ ଉପସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିବା ନିଜର ଆଫିଡେଭିଟରେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପାଖାପାଖି ୧୫.୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି | ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରାହୁଲ ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୯.୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ | ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ୬,୪୮୭୭,୦୦୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି |

ଏହି ଆଫିଡେଭିଟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କାର ନାହିଁ | ସେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି | ରାହୁଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ୭୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ରହିଛି | ରାହୁଲ ନିଜ ମା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଋଣ ନେଇଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ମା ତାଙ୍କୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଋଣ ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ମାତ୍ର ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା କ୍ୟାସ ରହିଛି | ତାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୧୭.୯୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା ଅଛି |

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୫.୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର ବଣ୍ଡ, ଡୀଭେଞ୍ଚର ଏବଂ ସେୟାରରେ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୩୩୩.୩ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଅଛି | ସେହିପରି ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ଜମି ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ସୁଲତାନପୁର ଗ୍ରାମରେ ପୈତୃକ ଚାଷଜମି ରହିଛି | ଏହି ଆଫିଡେଭିଟରେ ରାହୁଲ କହିଥିଲେ ଯେ ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଛି | ସେଗୁଡିକ ବିରୋଧରେ ପାଞ୍ଚଟି ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ମାମଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ମାମଲା ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଆସାମ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି |

ତାଙ୍କର ଆୟର ଉତ୍ସ ହେଉଛି ସାଂସଦଙ୍କ ଦରମା, ରୟାଲଟି ଆୟ, ଭଡା ଆୟ, ବଣ୍ଡରୁ ମିଳୁଥିବା ସୁଧ, ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଏବଂ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡରୁ ମିଳୁଥିବା ପୁଞ୍ଜି ଅଟେ | ଆଫିଡେଭିଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ତାଙ୍କର ମୋଟ ଆୟ ୧ କୋଟି ୧୧ ଲକ୍ଷ ୮୫ ହଜାର ୫୭୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା |

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଆଫିଡେଭିଟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନିଜର ଶିକ୍ଷା, ବୟସ, ସମ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ସଠିକ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଭୁଲ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *