ଆଜିଠାରୁ ପାଞ୍ଚଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାର ଶସ୍ତାରେ ବିକ୍ରି କରିବେ ସୁନା, ଜାଣନ୍ତୁ ମୂଲ୍ୟ କେତେ ରହିବ

ସରକାର ଜନତାଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ସୁନା କିଣିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି | ନିବେଶକମାନେ ଅଗଷ୍ଟ ୯ ରୁ ବଜାର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ କମ ମୂଲ୍ୟରେ ସାଭରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସୁନା କିଣିପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନା କେବଳ ପାଞ୍ଚ ଦିନ (ଅଗଷ୍ଟ ୯ ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୧୩ ତାରିଖ ଯାଏ) ପାଇଁ ଖୋଲା ଅଛି | ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଡେରି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଏହାର ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ହେବାକୁଥିବା ଲାଭ ଉପରେ ଆୟକର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଛାଡ ସହିତ ଆହୁରି ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିବ | ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୁନା ବଣ୍ଡରେ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୧-୨୨ ର ପଞ୍ଚମ କ୍ରମ ଅଟେ | ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ ମେଠାରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ସାଭରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ୬ଟି କିସ୍ତିରେ ଜାରି କରାଯିବ |

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ଅଧୀନରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ରହିଛି ?

ଏତିକି ରହିଛି ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ :-

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆପଣ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମରେ ୪,୭୯୦ ଟଙ୍କା ଦେଇ ସୁନା କିଣିପାରିବେ | ଅର୍ଥାତ ଯଦି ଆପଣ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା କିଣନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୪୭,୯୦୦ ଟଙ୍କା ରହିବ ଏବଂ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡର କ୍ରୟ ଅନଲାଇନରେ କରିବାଦ୍ୱାରା ସରକାର ଏହିପରି ନିବେଶକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦ ଟଙ୍କା ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିବେ | ଏଥିରେ, ଆବେଦନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଦେୟ ‘ଡିଜିଟାଲ ମୋଡ’ ମାଧ୍ୟମରେ କରିବାକୁ ହେବ | ଅନଲାଇନରେ ସୁନା କିଣିବା ଉପରେ ନିବେଶକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ସୁନା ପାଇଁ ୪,୭୪୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୪୭,୪୦୦ ଟଙ୍କାରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ମିଳିଯିବ |

ଏତିକି ମିଳିବ ସୁଧ :-

ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡର ପରିପକ୍ୱତା ଅବଧି ଆଠ ବର୍ଷ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ବାର୍ଷିକ ୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ | ବଣ୍ଡରେ ମିଳୁଥିବା ସୁଧ ନିବେଶକଙ୍କ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସ୍ଲାବ ଅନୁଯାୟୀ ଟିକସଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ଉତ୍ସରେ TDS କଟାଯାଇନଥାଏ |

ଏଠାରୁ କରିପାରିବେ ବିନିଯୋଗ :-

ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଷ୍ଟକ ହୋଲ୍ଡିଂ କର୍ପୋରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ, ନିଯୁକ୍ତ ଡାକଘର ଏବଂ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (NSE ଏବଂ BSE) ମାଧ୍ୟମରେ ବିକ୍ରି କରାଯିବ | ସାଭରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ଯୋଜନା ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୫ ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସୁନାର ସ୍ପଟ ଚାହିଦାକୁ କମ କରିବା ଥିଲା ଏବଂ ସୁନା କିଣିବାପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଘରୋଇ ସଞ୍ଚୟର ଏକ ଅଂଶକୁ ଆର୍ଥିକ ସଞ୍ଚୟରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ କରାଯାଇଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *