ଦୁନିଆରେ ଏମିତି କିଛି ଜିଦିଆ ଘର ମାଲିକ ଅଛନ୍ତି,ଯାହାଙ୍କ ଆଗରେ ସରକାର ଓ ବିଲଡ଼ର୍ସ ଉଭୟ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି,ପଢନ୍ତୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଘଟଣା ଜଣାପଡିବ

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁଯେ, ଆମ ସମାଜରେ ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଥିବେ। ଯେଉଁମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଭଡା ଘରେ ରହୁଥିବେ ଏବଂ କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ଘର ମାଲିକଙ୍କ ଜିଦ ମନୋଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ମଧ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡିଥିବ। ତେବେ, ସେହି ସମୟରେ କିଛି ଘରମାଲିକ ଏପରି ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିଯିବେ। ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଘରଭଡ଼ା ସହିତ ନିଜର ଜିଦକୁ ସୀମିତ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ସରକାର, ବିଲଡର୍ସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ ଭଳି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ସଂଘର୍ଷ କରନ୍ତି।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିଥିବେଯେ, ମଝି ରାସ୍ତାରେ ମନ୍ଦିର-ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବ, କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ମନୋନୀତ ଘରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ମିଳିଯିବ। ଯାହା ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ଅଦ୍ଭୁତ କାରଣ ସେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଛିଡା ହୋଇଥାଏ, ସେ ସ୍ଥାନଟି ଠିକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଜମିଦାରଙ୍କ ଡଗମା କୁହନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଯାହା ବି ହେଉ, ସେ ଏପରି ଘର ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଏବଂ ନିର୍ମାଣକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ଏହିପରି ଘରଗୁଡିକ ବିଷୟରେ।

ନେଲ ହାଉସ:-

ଏହି ଘରକୁ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ସହଜରେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେଯେ, ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହିପରି କିଛି ହୋଇନାହିଁ। ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏହି ଘର ଏକ ଜିଦଖୋର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଅଟେ, ଯିଏ ନିଜ ଘର ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ। ଘର ବିକ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କମ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିଲା ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଲଢିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ସରକାର ଚାହୁଁଥିଲେଯେ, ଘରର ମାଲିକ ଘର ଖାଲି କରନ୍ତୁ। ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ହଇରାଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଠିକାଦାରମାନେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଜଳ, ତାଙ୍କ ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଘରଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ନଦୀରୁ ପାଣି ଆଣିବାକୁ ପଡିଥିଲେ। ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ ହେବା ପରେ, ମହମବତୀ ସହିତ କାମ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ଵେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଘର ଖାଲି କରିନଥିଲେ। ଶେଷରେ, ବିଲଡରକୁ ଏହାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ଘର ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ଛିଡା ହୋଇଛି।

ଅସ୍ଟିନ ସ୍ପ୍ରିଗ୍ସ:-

ଅସ୍ଟିନ ସ୍ପ୍ରିଗ୍ସ ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ। ଯାହାଙ୍କ ଜମି କିଣିବାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ସେ ପାଇଁ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ରାଜି ଥିଲେ। ଏତେ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେଯେ, କାହାର ମନ ବଦଳି ଯାଇପାରେ। ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟଙ୍କାର ବର୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଯାହା କହିଥିଲେ ତାହା ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ପାଇଁ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଅସ୍ଟିନ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, କାରଣ ସେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏହା କହିବା ଆବଶ୍ୟକଯେ, ସେ ବହୁତ ଲୋଭୀ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବିଲଡର ତାଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଶବ୍ଦ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଦେଖନ୍ତୁ ବିଲଡର ଏହା ନିକଟରେ ଏକ ଜମି କିଣି ସେଠାରେ ଏକ ବଡ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ୨୦୧୧ରେ ଅସ୍ଟିନ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ୭.୫ ମିଲିୟନ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ।

ମ୍ୟାକଫିଲ୍ଡ:-

ଏହି ଘର ନ୍ୟୁୟର୍କର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସହରରେ ଅଛି। ଏଠାରେ ଘର କିଣିବା ଏକ ସହଜ କାମ ନୁହେଁ। ଏବଂ ଘରର ମାଲିକ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଠାରେ ଏକ ମଲ ଅଛି, ମଝିରେ ଏକ ଖାଲି ସ୍ଥାନ ଅଛି, ସେହି ଖାଲି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଛୋଟ ଘର ଅଛି। ଯେତେବେଳେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ମଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏହି ଘରର ମାଲିକଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମାଲିକ ଏହାକୁ ସଂପୂଣ୍ଣ ଭାବରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ମାଲିକ କହିଛନ୍ତିଯେ, ସେ ମଧ୍ୟ ଅତୀତରେ ନିଜର ପ୍ରିୟ ଘର ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ ବିଲଡରମାନେ ସେହି ଖାଲି ସ୍ଥାନ ଛାଡି ବାକି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ମଲ ସ୍ଥାପନ କଲେ। ପରେ, ଘରର ମାଲିକ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତା କଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେ ମରିଗଲେ, ଘର ମାଲିକଙ୍କ ଘରକୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା, ଯେହେତୁ ଏହା ଘର ମାଲିକଙ୍କ ଶେଷ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁହାଯାଏଯେ, ଯଦି ଶେଷ ଭଲ ହୁଏ ତେବେ ସବୁ କିଛି ଭଲ।

ଲୁଓ ବୋଗେନ:-

ଚୀନରେ ଏକ ସଡକକୁ ଦୁଇଭାଗରେ ବିଭାଜିତ କରାଯିବାର ଥିଲା, କାରଣ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ସଡକକୁ ଯିବାର ଥିଲା। ସେଠାରେ ଏକ ଘର ତିଆରି ହୋଇଥିଲା। ୫ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ବିଲଡିଙ୍ଗ ସଡକ ମଝିରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ଓ ଘରର ମାଲିକ ଏହି ଘରକୁ ଛାଡିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିନଥିଲେ ଓ ମାଲିକ ନିଜ ଜିଦିରେ ରହିଲେ। ଚୀନର ସରକାର ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ବହୁତ ବୁଝାଇଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ମାନିଲେ ନାହିଁ। ଶେଷରେ, ଚୀନ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେକି ରାସ୍ତା ତୋ ହେବ ଓ ପୁଣି ଏହି ରାସ୍ତାରେ। ଘରକୁ ଆପଣ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ ନାହିଁ ଅନ୍ତରେ କରିବେ କଣ? ରାସ୍ତାକୁ ଚଉଡା କରିବାକୁ ପଡିଲା।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ହାଉସ:-

ଏହି ଘର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମେଳବର୍ନରେ ଅବସ୍ଥିତ। ବିଲଡର ପୁରା କଲୋନୀ କିଣିନେଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଘରକୁ କିଣିପାରିଲେ ନାହିଁ। ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଗଲା, କିନ୍ତୁ ଘର ମାଲିକ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ରାଜିନଥିଲେ।

ଟ୍ରମ୍ଫ ହାଉସ:-

ଏହି ବିଲଡିଙ୍ଗ ମାଲିକ ଆମେରିକାର ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଘର ଖାଲି କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫ କେବଳ ଆମେରିକାରେ ବରଂ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଏକ ବଡ ବିଲଡର ଥିଲେ। ସେ ବଡ ବଡ ଟାୱାର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଓ ସେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଏକ ଟ୍ରମ୍ଫ ଟାୱାର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ଟାୱାର ତଳେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଘରକୁ ହଟାଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ।

ଫ୍ଲାଏଓଭର ତଳେ:-

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ହଙ୍ଗରୀ ଦେଶ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉଛୁ। ଫ୍ଲାଏଓଭର ତିଆରି କରିବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଏକ ଘର ଥିଲା ଓ ଘର ମାଲିକ ହଟିବାକୁ ରାଜି ନଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ହଙ୍ଗରୀର ଗଭର୍ନର ସେହି ଘର ଉପରେ ଏକ ଫ୍ଲାଏଓଭର ତିଆରି କରିଥିଲେ। ସରକାର ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ବୁଝେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ମାନିଲେ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବକି ଘର ମାଲିକ ନିଜର ପରିବାର ସହିତ ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି।

ଚୀନର ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଚାଳଘର:-

ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେକି ଚୀନ ସରକାର ଏକ ଚାଳଘରକୁ ହଟାଇ ପାରିନଥିଲେ। ଚୀନରେ ଏକ ଏମିତି ଜାଗା ଅଛି ଯେଉଁଠି ବହୁତ ବଡ ଲୋକ କାମ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି, ଏକ ବହୁତ ବଡ ମହଲା ଅଛି। ଚୀନ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ମାନିଲେ ନାହିଁ। ଏହି ମାମଲା ଅଦାଲତକୁ ଗଲା କିନ୍ତୁ ଚୀନ ସରକାରଙ୍କୁ ସେଠାରେ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.