ମହିଳା ହକି ଟିମର ଖେଳାଳିଙ୍କ ଘର ଦେଖି ଲୋକମାନେ ରାଗରେ ତାତିଲେ,ଆଉ କହିଲେ – କ୍ରିକେଟ ଏବଂ ହକି ମଧ୍ୟରେ କାହିଁକି ଏତେ ଭେଦଭାବ

ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟକୁ ନେଇ ଲୋକମାନଙ୍କର ପାଗଳାମିର କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ | ଯେତେବେଳେ ବି ସ୍ପୋର୍ଟର କଥା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବାକୁ ହିଁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ସ୍ପୋର୍ଟସକୁ କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇନାହିଁ | ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ପୋର୍ଟସର ଖେଳାଳିମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଦୟନୀୟ ଅଟେ | ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଟିମର ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କୁ ହିଁ ନିଅନ୍ତୁ | ଟୋକୟ ଅଲମ୍ପିକ ୨୦୨୦ ରେ ଏମାନଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ବହୁତ ଚମତ୍କାର ଥିଲା | ରାନୀ ରାମପାଲ ଏହି ଟିମର ଲିଡର ଥିଲେ |

ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଟିମ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଁ ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନ ଟିମ ସହିତ ମ୍ୟାଚ ଖେଳୁଥିଲା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେଇଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଖେଳକୁ ଭାରତର ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ | କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଦେଶର ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ | କିନ୍ତୁ ତିକ୍ତ ସତ୍ୟ ତ ଏହା ଯେ ଏହି ପ୍ରଶଂସା କେବଳ କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହିଁ ଦେଖାଯାଏ | ପରେ ସମସ୍ତେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୁଲି ପୁଣି କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଟିମର ଖେଳାଳି ସଲିମା ଟେଟେ ଭଙ୍ଗା ଘରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ ନିକଟରେ ‘ଏଏନଆଇ’ ସାଲିମା ଟେଟେଙ୍କ ଘରର ଫଟୋକୁ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ସେୟାର କରିଛି | ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମର ସଦସ୍ୟ ସାଲିମାଙ୍କ ଭଙ୍ଗା ଘରକୁ ଦେଖି ଫ୍ୟାନ୍ସ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଗଲେ | ତାଙ୍କର ଏହି ଘରକୁ ଦେଖି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୟନୀୟ ଅଟେ | ଯେଉଁ ଖେଳାଳି ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଅଲିମ୍ପିକ ଗେମ୍ସର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଫ୍ୟାନ୍ସ ରାଗରେ ତାତିଲେ | ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ବହୁତ ଯୁକ୍ତି କରି ଏହି ମାମଲା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି |

महिला हॉकी टीम की खिलाड़ी का घर देख फूटा लोगों का गुस्सा, क्रिकेट और हॉकी में भेदभाव क्यों

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଟିମର ଖେଳାଳି ସଲିମା ଟେଟେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ସିମଡେଗା ଜିଲ୍ଲାର ବଡକି ଛାପର ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଅଟନ୍ତି | ତାଙ୍କର ଏହି ଖରାପ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦେଖି ଅନେକ ଫ୍ୟାନ୍ସ ହକି ଏବଂ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ ମଧ୍ୟରେ ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି | ଚାଲନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଯେ କିଏ କ’ଣ କହିଲା |

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଟିମ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ମେଡାଲ ପାଇଁ ଖେଳିବା ସମୟରେ ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନର ଟିମରୁ ୩-୪ ରୁ ହାରି ଯାଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମଥର ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଲମ୍ପିକ ଖେଳରେ ସେମିଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସଫଳ ହେଲା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ଲୋକ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଟିମର ଚେଷ୍ଟାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ଏବଂ ଏମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଲାଇମ ଲାଇଟ ଦେବା ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଠିଆ ହୋଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *