ଜାଣନ୍ତୁ ସୁନା, ରୂପା ଏବଂ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଅଲମ୍ପିକ ପଦକ ଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ?

ଅଲମ୍ପିକରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆୟୋଜନରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠରେ ରହୁଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ରୂପା ଏବଂ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଦେବାର ପରମ୍ପରା ସେଣ୍ଟ ଲୁଇସ ୧୯୦୪ ଅଲମ୍ପିକ ଖେଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଅଲମ୍ପିକ ପଦକକୁ ଡିଜାଇନ କରିବା ଆୟୋଜକ ସହରର ଆୟୋଜନ କମିଟିର ଦାୟିତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ଏହି ପଦକଗୁଡିକର ଡିଜାଇନ ଖେଳଗୁଡିକର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂସ୍କରଣ ସହିତ ବଦଳିଥାଏ | ଏହି ବର୍ଷ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଜୁନିଚି କୱାନିଶି ଡିଜାଇନ କରିଛନ୍ତି |

କୌଣସି ଅଲମ୍ପିଆନ ଦ୍ୱାରା ଜିତିଥିବା ପଦକ ଅମୂଲ୍ୟ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସଠିକ ମୂଲ୍ୟରେ କଣ ଏକ ଅଲମ୍ପିକ ପଦକ ମିଳିପାରିବ ? ଉତ୍ତରଟି ହେଉଛି ହଁ | କିନ୍ତୁ କିପରି ? ଜାଣିବା ପାଇଁ ତଳେ ପଢନ୍ତୁ |

ଅଲମ୍ପିକ ପଦକ ପାଇବା ପାଇଁ କାହାକୁ ଅଲମ୍ପିଆନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ, କାରଣ ଏଗୁଡିକ ନିଲାମ ବ୍ଲକଗୁଡ଼ିକରୁ କିଣାଯାଇପାରିବ | ଯେଉଁଠାରେ ସଂଗ୍ରହକାରୀମାନେ ବିରଳ ମୁଦ୍ରା, ବ୍ୟଙ୍ଗ ପୁସ୍ତକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଖେଳ କଳାକୃତି ପରି ସ୍କୁପ କରୁଛନ୍ତି |

ପ୍ୟାରିସ ଅଲମ୍ପିକ (୧୯୦୦) ରେ ଶୁଟିଂରେ ଜିତିଥିବା ରୂପା ପଦକ ନିକଟରେ ମାତ୍ର ୧,୨୮୩ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା | ଇଟାଲୀର କର୍ଟିନା ଡି ଆମ୍ପେଜୋରେ ୧୯୫୬ ର ଶୀତକାଳୀନ ଖେଳରୁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ୩,୭୫୦ ଡଲାର ପ୍ରାପ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ବର୍ଷର ଅଲମ୍ପିକର ପୂର୍ବ ସଂସ୍ଥାରେ ଏଥେନ୍ସ ଅଲିମ୍ପିକ (୧୮୯୬) ରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିବା ରୂପା ପଦକ ବିଜେତା ୧୮୦,୧୧୧ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା | ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସେହି ସମୟରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ନଥିଲା |

ବୋଷ୍ଟନ ସ୍ଥିତ ନିଲାମ ଘର, ଆରଆର ଆକ୍ସନ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ପଦକ ବିକ୍ରି କରିଛି | ଆର.ଆର ଆକ୍ସନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ବବି ଲିଭିଙ୍ଗଷ୍ଟନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ଏହା ଏକ ବିଶିଷ୍ଟ ସଂଗ୍ରହଯୋଗ୍ୟ ଅଟେ | ନିକଟ ଅତୀତରେ ବଜାରକୁ ଯାହା ଆସିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ନୁହେଁ |”

ପୂର୍ବତନ ଅଲମ୍ପିଆନମାନେ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା ଦର୍ଶାଇ କିମ୍ବା ଦାନ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ନିଜର ପଦକ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି | ୟୁଏସ ବାସ୍କେଟବଲ ଟିମର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ବିଲ ରସେଲ ଚଳିତ ବର୍ଷର ନିଲାମରେ ୧୯୫୬ ର ଅଲମ୍ପିକରୁ ନିଜର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ରଖିବେ | ଏହାବ୍ୟତୀତ ସେ ନିଜର ଏନ.ବି.ଏ. ଚାମ୍ପିଅନସିପ ରିଙ୍ଗ, ଏକ ୱାର୍ମ-ଅପ-ଜ୍ୟାକେଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ମାରକପତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛୁ | ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ରାଶି MENTOR କୁ ଯିବ | ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯୁବ ମାନସିକତା ସୁଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ ବିଲ ରସେଲ ଏହାର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଅଟନ୍ତି |

ଜୁଲାଇ ୨୨ ତାରିଖ, ୨୦୨୧ରେ ୧୯୮୪ ଆମେରିକାର ବାସ୍କେଟବଲ ଟିମର ଜଣେ ଅଜ୍ଞାତ ସଦସ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ | ଯାହା ୮୩,୧୮୮ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା | ଏହା ପ୍ରାୟ ୧.୫ ମିଲିୟନ ଡଲାରର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା, ଯାହାକୁ ଜଣେ କଲେକ୍ଟର ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ବର୍ଲିନରେ ୧୯୩୬ ର ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ଖେଳଗୁଡିକରେ ଜେସି ଓଭେନ୍ସ ଜିତିଥିବା ଚାରିଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଏହି ଖେଳଗୁଡିକୁ ହିଟଲର ଦେଖିଥିଲେ |

ନିଲାମ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଥଲେଟିକ ଫିଟ ସହିତ ଜଡିତ ନାମ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | ତେବେ ପଦକ ଉପରେ ଅଲମ୍ପିଆନଙ୍କ ନାମ ଖୋଦିତ ହୋଇନଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ମାଲିକାନା ଇତିହାସ ଏହାର ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *