ବହୁତ ଆଲୌକିକ ଅଟେ ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ବିଜ୍ଞାନ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ୮ଟି ରହସ୍ୟମାୟ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର

ଆମର ଏହି ଓଡିଶା ନିଜର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ | ଓଡ଼ିଶାର ପୁରୀରେ ଅବସ୍ଥିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ରଥ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଚାରିଧାମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଅଟେ | ଲୋକ କଥା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜା ଇନ୍ଦ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଏହି ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ନିଜେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଆସି ତାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ | ଏହି ପୌରାଣିକ ମନ୍ଦିର ନିଜ ଭିତରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଲୌକିକ ଅଟେ | ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ରହିଛି, ଯାହାର ଉତ୍ତର ବିଜ୍ଞାନ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ୮ଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟମୟ ଅଟେ |

ମନ୍ଦିର ପତାକା :-

ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପତାକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ଅଟେ | ମନ୍ଦିରର ପତାକା ସବୁବେଳେ ପବନର ବିପରୀତ ଦିଗକୁ ଉଡିଥାଏ | ପବନ ଯେଉଁ ଦିଗକୁ ବହିଥାଏ, ପତାକା ତାର ବିପରୀତ ଦିଗକୁ ଉଡିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକମାନେ ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ ଅନୁମାନ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି |

ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର :-

ମନ୍ଦିରରେ ଲାଗିଥିବା ଏହି ଚକ୍ର ୨୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଏବଂ ଏକ ଟନରୁ ଅଧିକ ଭାରୀ ଅଟେ | ଏହି ଚକ୍ର ମନ୍ଦିରର ଉପର ଭାଗରେ ଲଗାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଚକ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ସବୁଠାରୁ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ଏହି ଚକ୍ରକୁ ସହରର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଦେଖିପାରିବେ | ଏହି ଚକ୍ର ପଛରେ ଥିବା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ମଧ୍ୟ ଏକ ରହସ୍ୟ ଅଟେ | ଆପଣ ମନ୍ଦିରର ଯେକୌଣସି ଭାଗରେ ଠିଆ ହୋଇଯାନ୍ତୁ, ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ମନ୍ଦିରର ଚକ୍ର ଆପଣଙ୍କ ଆଡକୁ ବୁଲି ରହିଛି |

ବିମାନ କିମ୍ବା ପକ୍ଷୀମାନେ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଉଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ :-

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ମନ୍ଦିରର ଉପରେ କେବେ ବି କୌଣସି ବିମାନ ଉଡେ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ପକ୍ଷୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଯାଇପାରେ ନାହିଁ | ଏହା ଭାରତର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ | ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପରମାତ୍ମା ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନୋ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଜୋନ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି |

ମନ୍ଦିରର ଛାଇ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ :-

ଏହି ମନ୍ଦିରର ଚମତ୍କାର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ଆଉ ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଦିନର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ମନ୍ଦିରର ଛାଇ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ | ଅର୍ଥାତ ଆପଣ ଦିନସାରା ମନ୍ଦିରର ଛାଇ ଦେଖିବେ ନାହିଁ | ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ମନ୍ଦିରର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଡିଜାଇନର କାରଣ କୁହନ୍ତି ତ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଶକ୍ତି ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି |

ସିଂହଦ୍ୱାରର ରହସ୍ୟ :-

ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ୪ ଟି ଦ୍ୱାରା ରହିଛି | ଏହି ଚାରୋଟି ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟରୁ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରର ନାମ ହେଉଛି ସିଂହଦ୍ୱାର | ଯେତେବେଳେ ଭକ୍ତମାନେ ସିଂହଦ୍ୱାରରେ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରର ଗର୍ଜନ ଶୁଣାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱାରରୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ସମୁଦ୍ରର ଗର୍ଜନ ଶୁଭାଯାଏ ନାହିଁ | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ରୁହେ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ସମୁଦ୍ରର ଶବ୍ଦ ଆସେ ନାହିଁ |

ସମୁଦ୍ରର ରହସ୍ୟ :-

ଦୁନିଆର ଯେକୌଣସି କୋଣରେ ଯଦି ଆପଣ ସମୁଦ୍ର ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବେ, ତେବେ ଆପଣ ଦେଖିବେ ଯେ ଦିନ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ରରୁ ପଡିଆ ଆଡକୁ ପବନ ବହେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ପଡିଆରୁ ସମୁଦ୍ର ଆଡକୁ ପବନ ବହେ | କିନ୍ତୁ ପୁରୀରେ ସମୁଦ୍ର ନିକଟରେ ପବନର ବେଗ ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯାଏ | ଏଠାରେ ଏହାର ବିପରୀତ ହୋଇଥାଏ |

ପତାକା ବଦଳାଇବାର ୧୮୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପ୍ରଥା :-

ମନ୍ଦିରର ଏକ ଅନନ୍ୟ ପ୍ରଥା ଅଛି, ଯାହାକୁ ଜାଣି ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି | ଏଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଜଣେ ପୁରୋହିତ ମନ୍ଦିରର ସବୁଠାରୁ ଉପରକୁ ଚଢ଼ନ୍ତି | ମନ୍ଦିରର ଉପରକୁ ଚଢିବା ଯେପରି କୌଣସି କୋଠାର ୪୫ ମହଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଢିବା ଅଟେ | ପୁରୋହିତ ପ୍ରତିଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ପତାକା ବଦଳାନ୍ତି | ଗତ ୧୮୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପ୍ରଥା ଚାଲିଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଯଦି ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ମନ୍ଦିରକୁ ୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯିବ |

ପ୍ରସାଦର ରହସ୍ୟ :-

ମନ୍ଦିରରେ ତିଆରି ହେଉଥିବା ପ୍ରସାଦ କେବେ ବି ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କୌଣସି ଦିନ ୨ ହଜାରରୁ ୨୦ ହଜାର ଭକ୍ତ ଜଗନ୍ନାଥ ପୁରୀ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସିଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିରରେ ତିଆରି ହେଉଥିବା ପ୍ରସାଦର ପରିମାଣ ବର୍ଷସାରା ସମାନ ରହିଥାଏ | ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସାଦ କମ ହୁଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅଧିକ ହୁଏ ନାହିଁ | ପ୍ରସାଦ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ କୌଶଳ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଏହି ପ୍ରସାଦକୁ ହାଣ୍ଡିରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ | ଏଥିପାଇଁ ନିଆଁ ଉପରେ ସାତୋଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହାଣ୍ଡି ରଖାଯାଏ | ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହା ଯେ ସବୁଠାରୁ ଉପରେ ରଖାଯାଇଥିବା ହାଣ୍ଡିର ପ୍ରସାଦ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ଏବଂ ତାପରେ ତଳେ ଥିବା ପ୍ରସାଦ ରାନ୍ଧାଯାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *