ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ‘ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳ ରତ୍ନ’ ଆୱାର୍ଡର ନାମ ବଦଳିବ

ଖେଳ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାରକୁ ନେଇ ମୋଦି ସରକାର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି | ଖେଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଆୱାର୍ଡ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାରରେ ନାମ ବଦଳାଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ହକିର ଯାଦୁଗର ମେଜର ଧ୍ୟାନଚନ୍ଦ ଖେଳ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାରର ନାମରେ କୁହାଯିବ | ପିଏମ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିଜେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେଜର ଧ୍ୟାନଚନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟ ୩୦ ତାରିଖରେ ଖେଳ ସହିତ ଜଡିତ ଆୱାର୍ଡସ ଦିଆଯାଇଥାଏ |

ପିଏମ ମୋଦି ଦେଲେ ସୂଚନା :-

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପିଏମ ମୋଦି ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ ଅଲମ୍ପିକ ଖେଳଗୁଡିକରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ଚମତ୍କାର ଚେଷ୍ଟା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅଭିଭୂତ ଅଟନ୍ତି | ବିଶେଷକରି ହକିରେ ଆମ ପୁଅ-ଝିଅମାନେ ଯେଉଁ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଦେଖାଇଛନ୍ତି, ବିଜୟ ପ୍ରତି ଯେଉଁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି, ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଆଗାମୀ ପିଢିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ପ୍ରେରଣା ଅଟେ |’

ମେଜର ଧ୍ୟାନଚନ୍ଦକୁ କଲେ ସମର୍ପିତ :-

ପିଏମ ମୋଦି ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି, ‘ ଦେଶକୁ ଗର୍ବିତ କରି ଦେଇଥିବା ମୁହୂର୍ତ୍ତଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଦେଶବାସୀମାନଙ୍କର ଏହି ଆଗ୍ରହ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଖେଳ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାରରେ ନାମ ମେଜର ଧ୍ୟାନଚନ୍ଦଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ କରାଯାଉ | ଲୋକମାନଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାର ନାମ ବର୍ତ୍ତମାନ ମେଜର ଧ୍ୟାନଚନ୍ଦ ଖେଳ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର କରାଯାଉଛି | ଯେ ହିନ୍ଦ !’

ପିଏମ ମୋଦି ଆଉ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମେଜର ଧ୍ୟାନଚନ୍ଦ ସେହି ଅଗ୍ରଣୀ ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଥିଲେ, ଯିଏ ଭାରତକୁ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଗୌରବ ଦେଇଛନ୍ତି | ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଖେଳ ସମ୍ମାନ ତାଙ୍କ ନାମରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ |’

ଖେଳ ରତ୍ନର ଇତିହାସ :-

ଏହି ଆୱାର୍ଡକୁ କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଶଂସା ଏବଂ ସଚେତନତା ବିସ୍ତାର କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୧୯୯୧-୯୨ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା | ସେତେବେଳେ ଏହାର ନାମ ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମରେ ରଖାଯାଇଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *