ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସର ବଦଳିଲା ନିୟମ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏନଜିଓ ଏବଂ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିପାରିବେ ଡିଏଲ

0ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ହାସଲ କରିବା ବହୁତ ସହଜ ହୋଇଗଲାଣି | ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ଜାରି କରିବାର ନିୟମଗୁଡିକରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏହାକୁ ବହୁତ ସହଜ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରୋଇ ବହନ ନିର୍ମାତାମାନେ, ଅଟୋମୋବାଇଲ ଆସୋସିଏସନ, ଆନୁଷ୍ଠାନିକ-ଲାଭକାରୀ ସଂଗଠନ(ଏନଜିଓ) କିମ୍ବା ଆଇନ ଘରୋଇ ଫର୍ମ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି | ତାପରେ ଏହା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପୁରା କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ଜାରି କରିପାରିବେ | ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ବିଷୟରେ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି |

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତରଫରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ଜାରି କରିବାର ନୂତନ ସୁବିଧା ସହିତ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ଆରଟିଓ) ଦ୍ୱାରା ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ଜାରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ |

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଗଷ୍ଟ ୨ ତାରିଖ ୨୦୨୧ ରେ ଜାରି କରିଥିବା ବୟାନରେ କହିଛି, ” ବୈଧ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କ ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ, ଆଇନଗତ ସରକାରୀ ସଂଗଠନ, ଘରୋଇ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ/ ଅଟୋମୋବାଇଲ ଆସୋସିଏସନ / ବହନ ନିର୍ମାତା ସଂଘ/ ବେସରକାରୀ ଯାନ ନିର୍ମାତାମାନେ ଡ୍ରାଇଭର ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟର (ଡିଟିସି) ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ |

ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଆଗକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ଆଇନଗତ ସଂସ୍ଥାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ (ସିଏମଭି) ନିୟମ, ୧୯୮୯ ଅନୁଯାୟୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଜମିରେ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି କିମ୍ବା ସୁବିଧା ରହିବା ଉଚିତ | ଆରମ୍ଭରୁ ସେମାନଙ୍କର ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ | ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ / କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମ୍ବଳ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ନିଜର ଆର୍ଥିକ କ୍ଷମତା ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ |

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ସଂସ୍ଥା ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଚଳାଇବାର ଅନୁମତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥାଏ, ସେତେବେଳେ ନିଯୁକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆବେଦନ ମିଳିବାର ୬୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପୁରା କରିବ | ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସଂପୃକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ କିମ୍ବା ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଆରଟିଓ) / ଜିଲ୍ଲା ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଡିଟିଓ) କୁ ବାର୍ଷିକ ପରଫରମାନ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ |

ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଏବଂ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥାର କୌଶଳ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ |

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏପରି ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚଳାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ଦେବନାହିଁ | ତେବେ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ କର୍ପୋରେଟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କିମ୍ବା କର୍ପୋରେଟର ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ (CSR) ଅଧୀନରେ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *