ବେରୋଜଗାର ସ୍ଵାମୀଙ୍କୁ ଡିଏସପି ଅଫିସର କରିଦେଲେ ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ,ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଏମଓ ଦେଲେ ତଦନ୍ତର ନିର୍ଦେଶ

ବିହାରର ଡିଏସପି ରେଶୁ କୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏକ ଇଚ୍ଛାରେ ଆଇପିଏସ କରିବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ଖଣ୍ଡା ଝୁଲୁଅଛି। ବାସ୍ତବରେ, କହଲଗାଓଁର ଏସଡିପିଓ ରେଶୁ କୃଷ୍ଣ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହିତ ୟୁନିଫର୍ମରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ। ଏହି ଫଟୋ ବିଷୟରେ କେହି ପିଏମଓରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାପରେ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ରେଶୁ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି। ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ସମ୍ପୂର୍ଣ ମାମଲା କ’ଣ?:-

ଖବର ଅନୁସାରେ, ଡିଏସପି ରେଶୁ କୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପୋଲିସ ୟୁନିଫର୍ମରେ ଥିଲେ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଡିଏସପି ରେଶୁ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କିଛି କରନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଫୋଟ ରେଶୁ କୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଆଇପିଏସ ୟୁନିଫର୍ମରେ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ବିଜୟ ସଙ୍କେତ ଦେଖାଉଥିଲେ। କେହି ଜଣେ ଏହି ବିଷୟରେ ପିଏମଓରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ, ଯାହାପରେ ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ଅଭିଯୋଗକାରୀ ପିଏମଓଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି କହିଛନ୍ତିଯେ, ଏସଡିପିଓ ରେଷୁ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କୌଣସି କାମ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ ସେ କିପରି ଆଇପିଏସ ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି। ରେଶୁ କୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତିଯେ, ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଆଇପିଏସ ଏବଂ ପିଏମଓରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠି ପାଇବା ପରେ ପିଏମଓ ବିହାର ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିହାର ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଏକ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣାପଡିଛିଯେ, ଏସଡିପିଓଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଜଣେ ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ନୁହଁନ୍ତି। ଏଥିସହିତ, ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ଫଟୋ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭାଗଲପୁର ଏସଏସପି ନିତାଶା ଗୁଦିଆ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇଛନ୍ତି। ସେହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟ କହଲଗାଓଁ ଏସଡିପିଓ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଡିଜି ସୁଜିତ କୁମାର କହିଛନ୍ତିଯେ, ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରୁ ଏସଏସପି ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିଛି। ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଛି। କହଲଗାଓଁ ଏସଡିପିଓ ରେଶୁ କୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତିଯେ, ସେ ଏହି ବିଷୟରେ କହିବେ ନାହିଁ। ସେମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ କିଛି ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ।

୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ କାରାଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି:-

ଭାରତୀୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସେନା ଏବଂ ପୋଲିସ ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧିବା ନିଷେଧ ଅଟେ। ଅଫିସିଆଲ ସିକ୍ରେଟ ଆକ୍ଟର ଧାରା ୬ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କୌଣସି ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି। ଏହାପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଓ ଜୋରିମାନା ସହିତ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇପାରେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆଇପିସିର ଧାରା ୧୪୦ରେ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ଏବଂ ଜରିମାନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରେଶୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଲେ ଜେଲ ଯାଇପାରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *