ଜଣେ ଅଲମ୍ପିକରେ ମେଡାଲ ଜିତୁଛି ତ ଆଉଜଣେ ଦେଶ ପାଇଁ ଫୋୖଜୀ ସାଜିଛି,ଜାଣନ୍ତୁ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ

ପ୍ରତିଭା ଜାତି, ଧର୍ମ, ବର୍ଣ୍ଣ ଦେଖି ଆସିନଥାଏ। ଆଜ୍ଞା ହଁ ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକରେ ସାରା ଦେଶର ନଜର ମେଡାଲ ଆଣୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ। ଏହିସମୟରେ ରାଜସ୍ଥାନର ଝିଅ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଖବର ଅନୁସାରେ, ରାଜସ୍ଥାନର ଜଣେ ଝିଅ ଦେଶ ପାଇଁ ବକ୍ସିଂରେ ମେଡାଲ ଜିତୁଥିବା ବେଳେ ଆଉଜଣେ ସିଆରପିଏଫରେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷାରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକରେ ମେଡାଲ ଜିତିଥିବା ଲଭଲିନାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଜୋଧପୁରରେ ମହଜୁଦ ରହିଛନ୍ତି ଓ ନିଜର ଭଉଣୀର ମେଡାଲ ଜିତିବାପରେ ସେ ଜୋଧପୁରରେ ଖୁସି ମନାଉଛନ୍ତି। ଟୋକିଓରେ ଚାଲୁଥିବା ଅଲମ୍ପିକ୍ ଗେମରେ ବକ୍ସର ଲଭଲିନା ନିଜର କାଂସ୍ୟ ପଦକ ପକ୍କା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ସାରା ଦେଶରେ ଖୁସି ପାଳନ ହେଉଛି ସତ ଜୋଧପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଲଭଲିନାଙ୍କ ବିଜୟ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ କି, ଲଭଲିନାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଲିମା ଜୋଧପୁର ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ସିଆଇଏସଏଫ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ରହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ମେଡାଲ ଜିତିବାପରେ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ସେ ନିଜ ଭଉଣୀ ବିଜୟର ଆନନ୍ଦ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ବଧାଇ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି। ଲିମା କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ମେଡାଲ ଜିତିବାପରେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ ହେଉଛି।

ଏହାସହ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଲଭଲିନା ତାଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ଓ ନିଷ୍ଠା ଦ୍ୱାରା ଏହା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଲିମା ନିଜ ଭଉଣୀଙ୍କ ମେଡାଲ ଜିତିବାର ଶ୍ରେୟ ନିଜ ମାଆଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ, ମାଆ ଆମ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଖେଳକୁଦରେ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ସବୁବେଳେ ମୋଟିଭେସନ ଦେଇଥାନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଆଗକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛନ୍ତି କି, ଲଭଲିନା ଗୋଲଡ଼ ମେଡାଲ ଦେଶ ପାଇଁ ଜିତନ୍ତୁ।

ତାଙ୍କର ପାରିବାରିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମି କଥା କହିବାକୁ ଗଲେ ସେ ଆସାମର ଗୋଲାଘାଟ ଜିଲ୍ଲାର ଅଟନ୍ତି। ତିନି ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଲଭଲିନା ସବୁଠୁ ଛୋଟ ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଦୁଇଜଣ ବଡ଼ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯିଏକି ଯାଆଁଳା ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କର ନାମ ଲିଚା ଓ ଲିମା ଅଟେ। ସେ ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ କିକବକ୍ସିଂରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ସେ ଆଗକୁ ଯାଇ ପାରିଲେନାହିଁ। ଲଭଲିନା ନିଜର କ୍ୟାରିଅର ମଧ୍ୟ କିକବକ୍ସର ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଓ ଏହାପରେ ସେ ବକ୍ସିଂରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଲିମା ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଚାକିରୀ କରି ମାତା-ପିତାଙ୍କ ନାମ ରୋଶନ କରିଥିଲେ। ଲଭଲିନାଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ନାମ ଟିକେନ୍ ଅଟେ ଓ ମାତାଙ୍କ ନାମ ମାମୋନି ଅଟେ,ଯାହାକି ଲଘୁ ସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାପାରୀ ଅଟେ। ନିଜ ଝିଅଙ୍କ ପାଇଁ ପିତା ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କଲେ ଓ ପରିଣାମ ଆଜି ସାରା ଦୁନିଆରେ ରହିଛି।

ଲଭଲିନା କାଂସ୍ୟ ପଦକ ଜିତିବାପରେ ତାଙ୍କୁ ସାରା ଦେଶରେ ବଧାଇ ମିଳୁଛି। ବିଏସଏଫ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ନାକେବଳ ଖୁସି ଖବର ବରଂ ଆସାମ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଅଟେ। ଏହା ବାସ୍ତବରେ ଲଭଲିନାଙ୍କ ର୍କ ସାହସୀ ପ୍ରୟାସ ଥିଲା। ସେ ବିଗତବର୍ଷ କୋଭିଡ଼-19 ରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମଧ୍ୟ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ମାଆ ମଧ୍ୟ ଏକ ଜୀବନ ନେବା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଲଭଲିନା ଜଣେ ଜନ୍ମରୁ ଯୋଦ୍ଧା ଅଟନ୍ତି। ଏହି ଯୁବା ମହିଳା ବକ୍ସର ନିଜକୁ ସମସ୍ତ ଝିଅଙ୍କ ଆଗରେ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଓ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ସାଜିଛନ୍ତି।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ କି, ଲଭଲିନାଙ୍କୁ ବିଗତବର୍ଷ କୋଭିଡ଼ କାରଣରୁ ୟୁରୋପରେ ନିଜର ଟ୍ରେନିଂ ଛାଡିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହି ମୁସ୍କିଲରୁ ବାହାରି ଶେଷରେ ସେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ। କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ପରେ ରେଫରୀ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ହାତ ଉପରକୁ ଟେକିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଖୁସିରେ ଏହିସବୁ କହିଥିଲେ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *