ଏଠାରେ ବିବାହ ପରେ ୩ ଦିନ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଶୌଚାଳୟ ଯାଆନ୍ତି ନି ବର-କନ୍ୟା,କାରଣ ଜାଣିଲେ ହେବେ ଚକିତ

୩ ଦିନ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଶୌଚାଳୟ ଯାଉନଥିଲେ କପଲ:-

ଦି ଷ୍ଟାରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ବିବାହ ପରେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ରୀତିନୀତି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଟିଡୋଙ୍ଗ ନାମକ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ରୀତିନୀତି ବିଷୟରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପାଳନ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ବିବାହର ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତି ଶୌଚାଳୟକୁ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ।

ଶୌଚାଳୟକୁ ନ ଯିବା ପଛରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କାରଣ:-

ଏହି ପ୍ରଥା ପଛରେ ଥିବା ମାନ୍ୟତା ହେଉଛିଯେ, ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ସମାରୋହ, ଯଦି ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ଶୌଚାଳୟକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ପବିତ୍ରତା ଭଙ୍ଗ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ବିବାହ ପରେ ତିନି ଦିନ ପାଇଁ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ଶୌଚାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଏ। ଯଦି କେହି ଏହା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ମନ୍ଦ ଆଖିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏକ କାରଣ:-

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ରୀତିନୀତି କରିବା ପଛରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କାରଣ ହେଉଛି ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଦୁଷ୍ଟ ଆଖିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା। ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁସାରେ, ଯେଉଁଠାରେ ମଳତ୍ଯାଗର ଗତିବିଧି ଅଛି, ସେଠାରେ ମଇଳା ଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେଠାରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଥାଏ।

ସଂପର୍କରେ ମତଭେଦ ଆସିଥାଏ:-

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏଯେ, ଯଦି ବିବାହ ପରେ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ଶୌଚାଳୟକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନକାରାତ୍ମକତା ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ, ସଂପର୍କରେ ମତଭେଦ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିପାରେ।

ଦମ୍ପତି ବିବାହ ପରେ କମ ଖାଦ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି:-

ବିବାହର ତିନି ଦିନ ପାଇଁ, ବର ଏବଂ କନ୍ୟାଙ୍କୁ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନହୁଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନେ ରୀତିନୀତିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପାଳନ କରିପାରନ୍ତୁ, ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ କମ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଶୌଚାଳୟକୁ ନ ଯିବା ପାଇଁ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ। ଏଠାରେ ଏହି ରୀତିନୀତି ଅତି କଠୋର ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.