ଭାରତ ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା : ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଠାରୁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟ ପରେ ରାଗରେ ତାତି ଉଠିଲେ ଧାବନ,ପରଜୟକୁ ନେଇକି ଦେଲେ ଏମିତି ବୟାନ

କେହି କଳ୍ପନା କରି ନଥିବେଯେ, ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ହାତରେ ଏତେ ଖରାପ ଟି-୨୦ ସିରିଜ ହାରିଯିବ। ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା, ଏହାପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଟି-୨୦ ସିରିଜକୁ ୧-୧ରେ ସମାନ କରିଥିଲା। ସିରିଜ ଜିତିବା ପାଇଁ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଗୁରୁବାରକୁ ଶେଷ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଜିତିବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା, କିନ୍ତୁ ଭାରତର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ୱିକେଟ ଶୀଘ୍ର ପଡିଗଲା॰ ଛିନ୍ନଛତ୍ର ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ହାରିବା ପରେ ଧାବନ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି:-

ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦ ଓଭରରେ ୮ ୱିକେଟ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୮୧ ରନ ସ୍କୋର କରିପାରିଲେ। କେବଳ ତିନିଜଣ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଦୁଇ ଅଙ୍କରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସାତ ନମ୍ବରରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ୨୩ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏହି ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟ ପରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ଶିଖର ଧାବନଙ୍କ କ୍ରୋଧ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ପରାଜୟ ପରେ ଶିଖର ଧାବନ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପରାଜୟ ପରେ ଧାବନ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ:-

ଶିଖର ଧାୱନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଉପରେ କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଥିଲେଯେ, ‘ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ୱିକେଟ ହରାଇ ଦିଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଚାପରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଆମେ କେବଳ ଏତିକି କରିପାରିଲୁ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଭଲ ବୋଲିଂ କରିଥିଲା। ଖୁସିଯେ, ଆମେ ୮୦ ରନ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିଲୁ। ଆମେ ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲୁ, ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚରେ କିଛି ଶିଖନ୍ତି। ବ୍ୟାଟିଂ ୟୁନିଟ ଭାବରେ ଏହା ଆମର ଦିନ ନୁହେଁ। ଆମେ ଅନେକ ୱିକେଟ ହରାଇଥିଲୁ।’

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ:-

ଧାବନ ମ୍ୟାଚ ପରେ କହିଥିଲେ, ‘ଏହା ଆମ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ଥିଲା। ଏକ ଦଳ ଭାବରେ, ଆମେ ଏଠାରେ ରହିବାକୁ ଏବଂ ଆଗକୁ ଖେଳିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲୁ। ମୁଁ ମୋ କ୍ରିକେଟର ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଗର୍ବିତ। ସେମାନେ ଗତ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ମହାନ ଚରିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ଦଳ ବହୁତ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଖେଳିଲେ। ଧାବନ କହିଛନ୍ତିଯେ, ‘ଏହା ସୁନ୍ଦରଯେ, ଆମେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା କରିଥିଲୁ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଖେଳାଳି ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେଯେ, ମୋର ପ୍ରକ୍ରିୟା କ’ଣ, ମୁଁ କେବଳ ମୋର ଅଭିଜ୍ଞତା ବାନ୍ତୁଥିଲି। ମୁଁ ଆଶା କରୁଛିଯେ, ସେମାନେ ଏହା ଶୁଣି ଉପଭୋଗ କରିବେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ।’

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟ:-

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁଯେ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ତଥା ଶେଷ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୭ ଟି ୱିକେଟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏହା ସହ ଆୟୋଜକ ଦଳ ୨-୧ରେ ସିରିଜ ଜିତିଥିଲେ। ତିନି ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜରେ ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଆୟୋଜକଙ୍କୁ ୨-୧ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ଆୟୋଜକମାନେ ସେହି ପରାଜୟକୁ ସମାନ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚକୁ ୩୮ ରନରେ ଜିତିବା ପରେ ଭାରତ ୧-୦ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆୟୋଜକ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚକୁ ଚାରି ୱିକେଟରେ ଜିତାଇ ସିରିଜକୁ ସମତୁଲ କରିଥିଲେ।

ଭାରତର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ୱିକେଟ ଶୀଘ୍ର ପଡିଯାଇଥିଲା:-

ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଟି-୨୦ରେ ଭାରତକୁ ୮୧ ରନରେ ସୀମିତ ରଖିବା ପରେ ଆୟୋଜକମାନେ ତିନି ୱିକେଟ୍ ହରାଇବା ପାଇଁ ୧୪.୩ ଓଭରରେ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ରନ ପାଇଥିଲେ। ଅଭିସ୍କା ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ ୧୨, ମିନୋଦ ଭାନୁକା ୧୮, ଧନଞ୍ଜୟ ଡି ସିଲଭା ୨୩ ରନ କରିନଥିଲେ ଏବଂ ୱାନିନ୍ଦୁ ହାସରାଙ୍ଗା ୧୪ ରନ କରିନଥିଲେ। ରାହୁଲ ଚହର ଭାରତ ପାଇଁ ତିନୋଟି ୱିକେଟ ନେଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୱାନିନ୍ଦୁ (୪/୯)ର ସୁପର ବୋଲିଂ ପଛରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ୮୧ ରନରେ ସୀମିତ ରଖିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *