ଏକ ଚାହା ବାଲା ହୋଇଗଲେ ଚାରି ବର୍ଷରେ କୋଟିପତି,ପଢନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତାର କାହାଣୀ

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅନେକ ଥର ଏହା ଶୁଣିଛୁଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କେବେ ଥରେ ଚା ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ। ଆଜି ଆମେ ଏପରି ଏକ ଚା ବିକ୍ରେତାଙ୍କ କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯିଏ ଚା ବିକ୍ରି ବ୍ୟବସାୟରୁ କୋଟିପତି ହୋଇଥିଲେ। ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେଯେ, ଚା ବିକ୍ରି କରି ଜଣେ କିପରି କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବ? ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚା ବିକ୍ରି କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିବେ। ତେବେ କାହିଁକି ଏକ ଚା ବିକ୍ରେତା କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ? ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ଅହମ୍ମଦାବାଦର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ବିଲୋରେ ଏହିପରି କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ। ଯିଏକି ସଂଘର୍ଷ ସହ ଲଢି ଏକ‌ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କଲେଜରେ ପଢୁଥିଲେ, ସେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡି ଚା ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଚା ମଧ୍ୟ ଏପରି ଭାବରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲାଯେ, ସମଗ୍ର ଦେଶ ତାଙ୍କୁ ଚାୱାଲା ନାମରେ ଜାଣିଥିଲେ। ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଚା ସହିତ ଜଡିତ କାହାଣୀ …

ଆମେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାୟତଃ ଆମର ବଡ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୁଖରୁ ଏହି କଥା ଶୁଣିଛୁ, ଯଦି ତୁମେ ପଢିବ ଲେଖିବ ନାହିଁ, ତାହାଲେ ତୁମେ ବଡ଼ ହୋଇ ଠେଲା ବସାଇବ? ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପ୍ରକୃତରେ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ସେ ଏମ୍ବିଏ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଆଇଆଇଏମ ପରି ଏକ ଭଲ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଆଡମିଶନ ପାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ କେଟ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କେଟ ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ପରୀକ୍ଷାରେ ନୁହେଁ! କେଟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଲଗାତାର ବିଫଳତା ହେତୁ ସେ ନିରାଶ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ। କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ସେ ନିଜକୁ କୋଠରୀରେ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ।

ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ି ଶେଷରେ ସେ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଏକ ପିଜା ଦୋକାନରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୩୭ ଟଙ୍କା ଚାକିରି ପାଇଲେ ଏବଂ ଏକ ଡେଲିଭରି ବାଳକ ଚାକିରି ପାଇଲେ। ଯଦିଓ ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଅଲଗା କରିବାର ଥିଲା, ନିଜର କିଛି କରିବାକୁ ଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନଥିଲା। କମ ପୁଞ୍ଜିରେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛାରେ ସେ ଚା ଦୋକାନର ଧାରଣା ପାଇଲେ। ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଠାରୁ ୮୦୦୦ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଏସଜି ରାଜପଥରେ ଏକ ଚା ଷ୍ଟଲ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ।

ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲର ଚା ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭରେ କାମ କରିନଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ସ୍ଥିର କଲେଯେ, ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଚା ପିଇବାକୁ ଆସନ୍ତୁ କି ନାହିଁ, ସେ ତାଙ୍କ ଚା’ ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ନେଇଯିବେ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ଚା’ ନେଇଗଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଇଂରାଜୀରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବେ, ସେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ଏହିପରି, ଧୀରେ ଧୀରେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ରୋଜଗାର ପ୍ରତି ମାସରେ ହଜାରେରେ ପହଞ୍ଚିଲା।

ଲୋକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ତାଙ୍କ ଚା ଷ୍ଟଲରେ ଖୋଲା ମାଇକ ଲଗାଉଥିଲେ। ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ରେ ସେ ସିଙ୍ଗେଲ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚା ’ଦେଇଥିଲେ। ଏହି କାହାଣୀଟି ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେଲା, ଯାହାପରେ ସେ ବିବାହରେ ଚା’ ଷ୍ଟଲ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ‘ଏମବିଏ ଚାଏବାଲା’ ନାମ ପଛରେ ଥିବା କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିଥାନ୍ତିଯେ, ସେ ତାଙ୍କ ଚା ଷ୍ଟଲ୍ ନାମ ‘ଶ୍ରୀ ବିଲାଉର ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଚାୱାଲା ‘ ନାମରେ ନାମିତ କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ସଂକ୍ଷେପରେ ଏମବିଏ ଚାୱାଲା କୁହାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଏହିପରି ସେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ସେମିତି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରଫ୍ଫୁଲଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସିଲ କରିବା ସହଜ ନଥିଲା। ନିଜର ସଂଘର୍ଷ ବିଷୟରେ ସେ କୁହନ୍ତିକି,”ଯେତେବେଳେ ସେ ଚାହା ଠେଲା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଘରଲୋକ, ସାଙ୍ଗମାନେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କହିଥିଲେ। ଅନେକଥର ନଗର ନିଗମର ଦଳ ଚାହା ଠେଲା ଉଠାଇ ନେଇ ଚାଲିଗଲେ। ଅନେକ ଥର ଗୁଣ୍ଡାମାନେ ମଧ୍ୟ ଧମକାଇଲେ।”

ଏହା କୁହନ୍ତିକି ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରି ଖ୍ୟାଲ ସେ ଚାହାବାଲା କହୁଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଇଜ୍ଜତ ମିଳୁନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ତାଙ୍କର ଏହି ପରିଚୟ। ସେ ଶିକ୍ଷା ପାଇଛନ୍ତିକି ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ କାହାରି କଥାକୁ ଶୁଣନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଯାହା ଠିକ ଲାଗୁଛି ତାହା କରନ୍ତୁ। କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିବେ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜକୁ ନିଜର ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ପୁଣି ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଭଲ ଚାଲିଲା।

ଜଣାଇଦେଉଛୁକି ପ୍ରଫ୍ଫୁଲଙ୍କ ଆଇଡିଆ ବହୁତ ଫେମସ ହୋଇଗଲା। ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଞ୍ଚାଇଜ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଲେଣି। ସାରା ଦେଶରେ ତାଙ୍କର ସମୁଦାୟ ୧୧ଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ଅଛି। ସେ ଜଣେ ମୋଟିଭେସନାଲ ସ୍ପିକର ଅଟନ୍ତି ଅନେକ କଲେଜରେ ଲେକ୍ଚର ମଧ୍ୟ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଫ୍ଫୁଲ କେବଳ ଚାହାର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜରୁ ଆୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେ ବିବାହକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହା ତିଆରି କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ଓ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଓ ସେୟାର ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ନିବେଶ କରନ୍ତି। ପ୍ରଫ୍ଫୁଲଙ୍କର ଏକ ସ୍ଵପ୍ନ ଅଛି। ସେ ଚାହାନ୍ତିକି, ହୃଦ ରୋଗ, କ୍ୟାନ୍ସର ପରି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ପାଖାପାଖି ୧୦୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୧-୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଫଣ୍ଡ ରୁଣ୍ଡ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଚାହା ମରାଥନର ଆୟୋଜନ କରିବେ ବୋଲି ଭାବିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *