ଯେଉଁ ମଣ୍ଡପରୁ ଝିଅକୁ ବିଦାୟ ଦିଆଗଲା , ସେଠାରେ ରଖାଗଲା ବାପାଙ୍କ ଶ-ବ, ଖବର ଶୁଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଯିବ

ସବୁ ବାପାଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ରହିଥାଏ ଯେ ସେ ନିଜ ଝିଅର ବିବାହ ଏକ ଭଲ ଘରେ କରିବେ | ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଝିଅ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବର ଏବଂ ଘର ମିଳିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଖୁସିର ଠିକଣା ନଥାଏ | ଏହାପରେ ସେ ନିଜ ଝିଅର ବିବାହ ଧୂ-ମଧା-ମରେ କରିବାପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଯାଏ | ବାପା ଏହି ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଝିଅର ବିବାହରେ କୌଣସି ଅ-ଭା-ବ ନ ରହୁ | ସେ ନିଜ ଝିଅକୁ ଘରୁ ଖୁସିରେ ବି-ଦା-ୟ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି |

ଏପରି ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ହିମାଚଳର କାଙ୍ଗଡା ଜିଲ୍ଲା ରାଣୀତାଲରେ ରହୁଥିବା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦେଖିଥିଲେ | ସେ ଗତ ରବିବାର ଦିନ ଝିଅର ବିବାହ ବହୁତ ଧୂ-ମଧା-ମରେ କରିଥିଲେ | ଚ-ମତ୍କା-ର ଭାବରେ ମଣ୍ଡପକୁ ସଜା ଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ସେ ନିଜର ଫୁଲ ପରି ଝିଅକୁ ବସାଇ କନ୍ୟାଦାନ କରିଥିଲେ | ଝିଅ ଘର ଛାଡି ଗଲାବେଳେ ତାଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ତ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମନ ପ୍ର-ଫୁଲ୍ଲି-ତ ଥିଲା ଯେ ଝିଅର ଘର ସଂସାର ଭଲରେ ବସିଗଲା |

ବିବାହର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦିନ ସୋମବାର ଝିଅର ଶାଶୂଘରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲେ | ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ ଝିଅକୁ ନୂତନ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଲେ | ବାପାଙ୍କୁ ନିଜ ଶ୍ୱଶୁର ଘରେ ଦେଖି ଝିଅର ଖୁସିର ଠିକଣା ନଥିଲା | କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଆଟେଣ୍ଡ କରିବାପରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ନିଜ ଝିଅକୁ ବି-ଦା-ୟ କହି ଘରକୁ ଫେରିଗଲେ |

ତେବେ ଘରକୁ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ଝିଅକୁ ନିଜ ବାପଘରୁ ଏମିତି ଏକ ଦୁଃ-ଖ ଖବର ମିଳିଲା ଯେ ତାର ପାଦ ତଳୁ ମାଟି ଖସିଗଲା | ବାସ୍ତବରେ ଯେତେବେଳେ କନ୍ୟାର ବାପା ଝିଅର ଶ୍ୱଶୁର ଘରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଟେଣ୍ଡ କରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ କାର ଏକ ଚଟାଣରେ ଧ-କ୍କା ହୋଇଗଲା | ଏହି ଦୁ-ର୍ଘଟ-ଣା ଏତେ ବଡ଼ ଥିଲା ଯେ ଏଥିରେ କନ୍ୟାର ବାପା ଏବଂ ଜେଜେମାଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା | ଏହି ଦୁ-ର୍ଘଟ-ଣାରେ ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣ ଲୋକ ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ଆ-ହ-ତ ହୋଇଗଲେ | ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ବର୍ତ୍ତମାନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚାଲିଛି |

ସେପଟେ ଝିଅ ଯେତେବେଳେ ନିଜ ବାପା ଏବଂ ଜେଜେମାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଲା ତାକୁ ଏ ସବୁ ବିଶ୍ୱାସ ହେଲାନାହିଁ | ସେ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ଦେଖା କରିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇଁ ସେ ପୁରା ଭା-ଙ୍ଗି ପଡିଲା | ଝିଅର କା-ନ୍ଦି କା-ନ୍ଦି ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି | ସେପଟେ ତାଙ୍କ ବାପା ଏବଂ ଜେଜେମାଙ୍କ ଶ-ବକୁ ସେହି ମଣ୍ଡପ ଉପରେ ରଖାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କନ୍ୟାକୁ ବି-ଦା-ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଯିଏ ବି ଏହି ଦୃ-ଶ୍ୟ ଦେଖିଲା, ସେ କା-ନ୍ଦି ପକେଇଲା | ଲୋକମାନେ କହିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ ସତରେ ଭାଗ୍ୟ କି ଖେଳ ଖେଳିଲା, ବାପା ଯେଉଁ ମଣ୍ଡପରେ ଝିଅକୁ ବୋହୁ ବେଶରେ ବି-ଦା-ୟ ଦେଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ମଣ୍ଡପରେ ତାଙ୍କ ଶ-ବ ରଖାଗଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *