୧୦ ମିନିଟରେ ହେବ ଫୁଲ ଚାର୍ଜ, ସିଙ୍ଗଲ ଟାଇମରେ ୧୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଯିବ ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାର

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାରଗୁଡିକୁ ଆପଣାଉଥିବା ରାସ୍ତାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେଉଛି ତାକୁ ଚାର୍ଜ କରିବାରେ ଲାଗୁଥିବା ସମୟ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଚୀନର ଅଟୋମୋବାଇଲ କମ୍ପାନୀ GAC ଏହାର ସମାଧାନ ବାହାର କରିଛି | ସେ ଏପରି ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଡେଭଲପ କରିଛି, ଯାହା ମାତ୍ର ୧୦ ମିନିଟରେ କାରର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଚାର୍ଜ କରିଦିଏ |

ପେଟ୍ରୋଲ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାରୁ କମ ସମୟରେ ଫୁଲ ଚାର୍ଜ :-

ପ୍ରାୟତଃ କାରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାପାଇଁ କୌଣସି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ୧୦ରୁ ୧୫ ମିନିଟ ସମୟ ଲାଗିଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଚୀନର ଅଟୋ କମ୍ପାନୀ GAC ନିଜର ଆଗାମୀ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଏସୟୁଭି Aion V EV ରେ 3C ଏବଂ 6C ଫାଷ୍ଟ ଚାର୍ଜରରେ ଚାର୍ଜ କରିବାର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦେଇଛି | କମ୍ପାନୀର ଦାବି ହେଉଛି ଯେ ତାର 3C ଚାର୍ଜର ଦ୍ୱାରା Aion V EV କୁ ମାତ୍ର ୧୬ ମିନିଟରେ 0-80% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ 6C ଚାର୍ଜର ଦ୍ୱାରା ମାତ୍ର ୮ ମିନିଟରେ 0-80% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜ କରାଯାଇପାରିବ | ସେହିପରି 6C ଚାର୍ଜର ଏହି କାରକୁ ମାତ୍ର ୧୦ ମିନିଟରେ ଫୁଲ ଚାର୍ଜ କରିପାରେ |

ଖରାପ ହେବନାହିଁ ବ୍ୟାଟେରୀ :-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି ଯେ ଏତେ ଜଲଦି ଚାର୍ଜ କଲେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଖରାପ ହୋଇଯିବ, ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ ଭାବୁଛନ୍ତି | କମ୍ପାନୀର ଦାବି ରହିଛି ଯେ ତାର ଏହି ସୁପର ଫାଷ୍ଟ ଚାରଜିଙ୍ଗ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କାରଣରୁ କାରର ବ୍ୟାଟେରୀ ଉପରେ ୧,୦୦୦,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ନାହିଁ | କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ସେ ପାରମ୍ପରିକ ଲିଥିୟମ ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ବଦଳରେ ସ୍କେଲେଭଲ ଗ୍ରାଫିନ ବ୍ୟାଟେରୀ ପ୍ରଣାଳୀ ବିକଶିତ କରିଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାର୍ଜ କରାଯାଇପାରିବ |

ଥରକେ ଚାଲିବ ୧,୦୦୦ କିଲୋମିଟର :-

ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାର ସିଙ୍ଗଲ ଚାର୍ଜରେ ୩୦୦ ରୁ ୫୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରିବ | ଚୀନ୍‌ର GAC Motor ଏହି ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଯାଉଛି | କମ୍ପାନୀର ଦାବି ରହିଛି ଯେ ତାର ଆଗାମୀ Aion V EV ସିଙ୍ଗଲ ଚାର୍ଜରେ ୧,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ |

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆସିବ Aion V :-

କମ୍ପାନୀର Aion V EV ଏସୟୁଭିର ଏହି ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଲଞ୍ଚ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | GAC Motor ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାରଗୁଡିକ ପାଇଁ ହିଁ Aion ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ଡେଭଲପ କରିଛି |

ତେବେ, Aion ର ଫାଷ୍ଟ ଚାରଜିଙ୍ଗର ଦାବି ବିଷୟରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କେଲେଭଲ ଗ୍ରାଫିନ ବ୍ୟାଟେରିର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାରଗୁଡିକରେ ବ୍ୟବହାର ହେବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ ଲାଗିବ, କାରଣ ଏଥିରୁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାଟେରୀଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟର ପ୍ରୋସେସରେ ଅଛି | ଦୁନିଆର ଅନେକ ଅଟୋ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି | ଏହି କମ୍ପାନୀର ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ ସ୍ଟ୍ରେଟଜି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *