ସାବଧାନ : ବାସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହେଉଛି ଲିଭର ଡ୍ୟାମେଜ,ଜାଣନ୍ତୁ ହେପାଟାଇଟିସ ହେଲେ କଣ ଖାଇବେ କଣ ନାହିଁ

ହେପାଟାଇଟିସ ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ରୋଗ, ଯାହା ମଣିଷର ଲିଭରକୁ ଡ୍ୟାମେଜ କରିଦିଏ | ଲିଭର ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରି ତାକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫାଇ କରିବାର କାମ କରିଥାଏ | ହେପାଟାଇଟିସ ୫ ପ୍ରକାରର ଅଟେ – ହେପାଟାଇଟିସ-B , C ଏବଂ ହେପାଟାଇଟିସ-A, D, E | ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହେପାଟାଇଟିସ-B ,C , D ଶରୀରର ସଂକ୍ରମିତ ତରଳ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ କି ହେପାଟାଇଟିସ A, E ଦୂଷିତ ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ |

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଅତି ଶୀଘ୍ର ମଣିଷକୁ ମାରିପାରେ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଲିଭରକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ତେଣୁ ହେପାଟାଇଟିସ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ବହୁତ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଖାଦ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ବି ଖରାପ ଜିନିଷ ଲିଭର ନଷ୍ଟ ହେବା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ କହିବୁ ହେପାଟାଇଟିସ ରୋଗୀମାନେ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ କେଉଁ ଜିନିଷଠାରୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ଉଚିତ |

ପୁରା ଶସ୍ୟ :-

ପୁରା ଶସ୍ୟ ଅର୍ଥାତ ହୋଲ ଗ୍ରେନକୁ ହେପାଟାଇଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ | ଆପଣ ଅଟା ରୁଟି, ଡାଲି, ବ୍ରାଉନ ରାଇସ, ହୋଲ ଗ୍ରେନ ପାସ୍ତା ଏବଂ ଖେଚୁଡ଼ି ରୂପରେ ଏହାକୁ ଖାଇପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଓଟସ, ରାଇ ଏବଂ ମକା ଭଳି ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ |

ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା :-

ଲିଭର ରୋଗକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ନିୟମିତ ଭାବରେ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ | ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଶାଗ, ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ସହଜରେ ହଜମ ହୋଇଯାଏ | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆମର ଲିଭର କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ରୋକିଥାଏ |

ତେଲ କିପରି ଖାଇବେ :-

ହେପାଟାଇଟିସ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଲିଭ ଅଏଲ, କାନୋଲା ଅଏଲ ଏବଂ ଫ୍ଲକ ସିଡ଼ ଅଏଲ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଲିଭରକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଏହି ତେଲରେ ତିଆରି କରାଯିବା ଉଚିତ |

ପ୍ରୋଟିନ :-

ହେପାଟାଇଟିସ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରୋଟିନର ବିଶେଷ କରି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ | ଏହି ଲୋକମାନେ ଲୋ ଫ୍ୟାକ୍ଟ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଆକାରରେ ପ୍ରୋଟିନ ନେଇପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଚିକେନ, ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ସୋୟା ଉତ୍ପାଦରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନକୁ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ |

କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ :-

ହେପାଟାଇଟିସରେ କିଛି ଜିନିଷକୁ କଠୋର ଭାବରେ ଏଡାଇବା ଉଚିତ | ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଲିଭର ନଷ୍ଟ ହେବାର ସମସ୍ୟାକୁ ଟ୍ରିଗର କରିପାରେ | ଏହି ଜିନିଷକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଲିଭର ସବୁଦିନ ପାଇଁ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ |

ହେପାଟାଇଟିସ ରୋଗୀମାନେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ରୁଟି, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ମାଂସ, ପନିର, କ୍ୟାନ ସୁପ କିମ୍ବା ବନ୍ଦ ଥିବା ଜିନିଷକୁ ଖାଇବାର ଭୁଲ ବିଲକୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ରୋଗୀର ରୀକଭରୀ ସମୟରେ ସମସ୍ୟା ବଢାଇପାରେ |

ହାଇଡ୍ରୋଜେନେଟେଡ ଅଏଲଠାରୁ ସର୍ବଦା ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଏହା ବଦଳରେ ସୁସ୍ଥ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏପରି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକ ପରିପୃଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଟ୍ରାନ୍ସ ଫ୍ୟାଟର ପରିମାଣ ବହୁତ ଅଧିକ ଥାଏ | ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଫୁଡ କିମ୍ବା ଜଙ୍କ ଫୁଡରେ ଏସବୁ ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ରୋଗରେ ବାସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୁରେଇ ରହିବା ଉଚିତ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *